Pčelarenje po bratu Adamu - praktični test

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Pčelarenje po bratu Adamu - praktični test

PostPostao/la sale_sb » 04 ožu 2019, 22:29

Debejac je napisao/la:U svoje, ali i u Ivicino ime, izvinjavam se autoru teme zato što smo Ivica i ja malo skrenuli s teme i tako je uzurpirali i možda kod autora stvorili sliku nepristojnih ljudi, zato se još jednom izvinjavam. Ivica, Ivica!!! Navodiš me na belaj.

Pozdrav, svako dobro!

Ivica je vlasnik foruma - može šta hoće! :lol: :D

04.03.2018. Brzi pregled stanja 2 tjedna nakon odvajanja okvira sa leglom od hrane

Danas sam obavljao svakakve poslove na pčelinjaku pa sam iskoristio priliku kada je bio period bez vjetra da zavirim u našu testnu zajednicu.
Stanje je sljedeće: površina pod leglom na 2., 3. i 4. okviru se više nego udvostručila. 18.02. bilo je legla veličine dlana, a danas je na svakom okviru prešla 1/2 dužine okvira što se vidi na slikama. Inače na pčelinjaku je jaka paša cicamaca tako da je matica pravo stimulirana i ima puno jajašaca.
Promjene su vidljive i na 1. okviru koji je bio okvir sa hranom - sada je cca 40% popunjen sa peludi. Za sada stanje zadovoljavajuće.

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Zadnja slika pokazuje stanje pregradne daske. Malo je nagrižena na području gdje su pčele sklupčane. Pitanje je kako će biti do kraja proljetnog razvoja.
sale_sb

PostPostao/la Debejac » 05 ožu 2019, 12:05

Sale:

To znači da ja ne mogu, zato sam se i izvinio (uh, uh!).

Zadnja slika pokazuje stanje pregradne daske. Malo je nagrižena na području gdje su pčele sklupčane. Pitanje je kako će biti do kraja proljetnog razvoja.

Ja bih dodao još jedan ram (proširio gnijezdo).
Drvo će otjerati stirodur i zauzeti neprikosnoveno mjesto koje mu i pripada u košnici.
Eh, sad ćeš se morati dovijati da stigneš do tzv. suhog plodišta.
Slike prekrasne, zaista osvježavaju. Sad slijedi "eksplozija" u košnici, fitilj je već dobro zapaljen (lijepo leglo).

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la sale_sb » 05 ožu 2019, 15:14

Debejac je napisao/la:Ja bih dodao još jedan ram (proširio gnijezdo).
Drvo će otjerati stirodur i zauzeti neprikosnoveno mjesto koje mu i pripada u košnici.
Eh, sad ćeš se morati dovijati da stigneš do tzv. suhog plodišta.
Slike prekrasne, zaista osvježavaju. Sad slijedi "eksplozija" u košnici, fitilj je već dobro zapaljen (lijepo leglo).

Pozdrav, svako dobro!

Još nije spremno za proširenje plodišta. Dok svu ovu hranu ne zamijeni leglo nema proširenja. Tako bi trebao postići suho plodište. Uskoro ide proširenje u vis pa će imati gdje sa hranom.

Što se pregrade tiče, slažem se. Ići će drvena, ali neću dirati ovu dok ju ne progrizu.
sale_sb

PostPostao/la crnii » 05 ožu 2019, 16:16

Sale matična će ići jel?
Hoće biti sa izlazom medišta, na matičnoj ili nastavku?

pozz
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la sale_sb » 05 ožu 2019, 18:04

Da, trebala bi ići MR bez leta. Nemam otvore na polumedištima i neću ih ni praviti.
sale_sb

PostPostao/la Debejac » 05 ožu 2019, 20:20

sale_sb je napisao/la:Da, trebala bi ići MR bez leta. Nemam otvore na polumedištima i neću ih ni praviti.

Slažem se. Ako nema prevješavanja legla, neće gore biti trutova pa nema potrebe za letima na medištima.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 06 ožu 2019, 20:41

sale_sb je napisao/la:
Debejac je napisao/la:U svoje, ali i u Ivicino ime, izvinjavam se autoru teme zato što smo Ivica i ja malo skrenuli s teme i tako je uzurpirali i možda kod autora stvorili sliku nepristojnih ljudi, zato se još jednom izvinjavam. Ivica, Ivica!!! Navodiš me na belaj.

Pozdrav, svako dobro!

Esad je potpuno u pravu, bez obzira na "vlasništvo", pravila su ista za SVE!

Stoga se ispričavam na off topicu, da li želite da naš Veli Jožica obriše te postove???

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la sale_sb » 07 ožu 2019, 07:25

Nema potrebe.
sale_sb

PostPostao/la sale_sb » 12 ožu 2019, 18:06

Danas sam vršio procjenu proljetnog razvoja na svim zajednicama, pa sam primjetio su pčele da na našoj testnoj zajednici počele graditi saće iznad plodišnih ramova. U saću je bila hrana, dakle svježi unos. Iako imaju još 7 okvira iza pregradne daske one su počele skladištiti hranu iznad legla. :bravo :bravo
Zbog toga sam pripremio prvo medište koje sutra postavljam. Imam samo tri izrađena medišna okvira, a ostatak su SO. Taman je sunce izašlo pa su pčele živnule i malo sam prelistao okvire bez vađenja i vidim da se leglo lijepo širi, a medne kape se smanjuju. Ako bude lijepo vrijeme poslikati ću plodišne okvire da vidite napredak.

slika
sale_sb

PostPostao/la sale_sb » 14 ožu 2019, 21:04

13.03.2019. Pregled zajednice i dodavanje medišta.

Jučer sam obavio pregled zajednice. Sve ide prema planu. Kao što se na slici vidi pčele su počele graditi zaperke. Njih sam pokidao i postavio matičnu rešetku. Izvadio sam preostale okvire sa hranom iz plodišta, uz to što sam ostavio jedan okvir sa hranom iza pregradne daske kako tehnologija i nalaže. Leglo se fino širi.

slika

Ostatak hrane u zajednici
slika

Sadašnje stanje plodišta
slika

MR
slika

Medište
slika

slika

Leglo
slika