Privremeno vs. stalno dvomatično pčelarstvo

Svakodnevna pčelarska događanja

Privremeno vs. stalno dvomatično pčelarstvo

PostPostao/la crazybean » 31 pro 2016, 12:35

Prosmatram video g. Cvitkovaca o privremenom dvomatičnom pčelarstvu. I baš se mi sviđa, kako čovjek objasni svoj način pčelarjenja.

https://youtu.be/t3LyHND90Es

Međutim posle bagrema zajednica toliko oslabi, da joj treba 35 dana, da se oporavi. A u to vreme medi lipa, kesten i smreka (mala lekanija na smreki). To su glavne paše posle bagrema.

Pa me interesira, dali iko ima izkustva u poređivanju između privremenog i stalnog dvomatičnog pčelarjenja?
crazybean

Re: Privremeno vs. stalno dvomatično pčelarstvo

PostPostao/la Debejac » 01 sij 2017, 19:06

Koliko shvatam, ti još samo pregledavaš raznorazne načine na putu da postaneš pčelar. Jesam li upravu?

Ako u obzir uzmemo sve, onda nikakvo dvomatično, tromatično itd. ne parira jednomatičnom, a nastranu što je višematično i samo po sebi neprirodno.

Prije no li postaneš pčelar, treba ti neki stvaran i pouzdan pčelar, a ne internet (bar ja tako mislim). Čuvaj se lijepih slika i lijepih priča jer pčelarstvo je izuzetno složen i težak posao (kasnije to postane samo rutina, ali opet nije lagana).

Pozdav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la crazybean » 06 sij 2017, 19:18

Hvala na dobrom savjetu.

Inaće dosta je bitno što bolje shvatiti biologiju pćelne zajednice. Razumjeti zašto a tek kasnije to upotrebiti. Na primjer, uštedio sa korpu novca i vremena što nisam kupio bar 5 različitih košnica (top bar hive, Warre, einraumbeute, Rodna Voja,Rose hive, Dadant,...). Bitno mi je, da znam, zašto ni jedna od gornjih košnica nije za mene.

Vjerovatno bitno je prvo usvojiti, kako zajednice prehraniti, sprečiti bolest i uzimiti. A tu ne pomaže internet. Međutim, pomaže internet shvatiti, zašto ....
crazybean

PostPostao/la Debejac » 07 sij 2017, 00:04

crazybean je napisao/la:Hvala na dobrom savjetu.

Inaće dosta je bitno što bolje shvatiti biologiju pćelne zajednice. Razumjeti zašto a tek kasnije to upotrebiti. Na primjer, uštedio sa korpu novca i vremena što nisam kupio bar 5 različitih košnica (top bar hive, Warre, einraumbeute, Rodna Voja,Rose hive, Dadant,...). Bitno mi je, da znam, zašto ni jedna od gornjih košnica nije za mene.

Vjerovatno bitno je prvo usvojiti, kako zajednice prehraniti, sprečiti bolest i uzimiti. A tu ne pomaže internet. Međutim, pomaže internet shvatiti, zašto ....

Šta bi bilo najbolje?
Združiti se s nekim pčelarom dobrim čovjekom pa s njim jednu sezonu raditi i praktično provjeriti je li to za tebe ili nije i tek onda dati pare i krenuti na težak put pčelarstva. Jer, kad daš pare - gotovo je! Imaš takvih, siguran sam, i ovdje na forumu pa razmijeni mišljenje s njima.

Baš me zanima na osnovu čega si odgonetnuo koje košnice nisu za tebe i zašto?

Pozdrav, svako dobro, i - sretno!
Debejac

PostPostao/la crazybean » 08 sij 2017, 12:05

top bar hive, nije to za naše zime
Warre kako, da tretiram varoju bez okvira?
einraumbeute fancy ime za Pološko
, Dadant, nije loša, ali, bogami, ne mogu da podignem toliku masu

Rodna Voja, Rose hive,Farrar su slična priča. Kod nas lr je standart, pa ostaje pitanje, dali uzmem 2/3 lr ili 3/4 lr. Stekao sam uticaj, da je za naše zime nastavak 16,8cm bolji od nastavka 19cm. I 2/3 lr polako postaje nov standard.

Rose hive tehnika manipuliranja sa nastavcima jest OK (za Wales), ali kod nas u rano proljeće ipak treba, da se pažljivo proširi, da se leglo ne razhladi.

"New age" knjige o tbh super so, da čovjek shvati razvoj pčelnje zajednice, ali, nije to za naše uslove.
crazybean

PostPostao/la Debejac » 08 sij 2017, 22:36

crazybean je napisao/la:top bar hive, nije to za naše zime
Warre kako, da tretiram varoju bez okvira?
einraumbeute fancy ime za Pološko
, Dadant, nije loša, ali, bogami, ne mogu da podignem toliku masu

Rodna Voja, Rose hive,Farrar su slična priča. Kod nas lr je standart, pa ostaje pitanje, dali uzmem 2/3 lr ili 3/4 lr. Stekao sam uticaj, da je za naše zime nastavak 16,8cm bolji od nastavka 19cm. I 2/3 lr polako postaje nov standard.

Rose hive tehnika manipuliranja sa nastavcima jest OK (za Wales), ali kod nas u rano proljeće ipak treba, da se pažljivo proširi, da se leglo ne razhladi.

"New age" knjige o tbh super so, da čovjek shvati razvoj pčelnje zajednice, ali, nije to za naše uslove.

Prvo: pozdrav tebi i cijeloj Sloveniji. Drugo: bio sam član jednog prirodnjačkog pčelarskog foruma u Sloveniji, ali sam zaboravio naziv foruma (u centru im je Warreova košnica i držanje pčela bez otrova i tretiranja). A sad idemo po redu: pitanje (problem)-odgovor (no problem).

1. Ako TBH nije za vaše zime, kako onda jeste AŽ?
2. Nisi upravu. Warre ima 2 vrste okvira i dvije su vrste Warreove košnice: osmoramna i devetoramna, i dvije visine nastavaka. Ja sam ovdje otvorio temu o Warreu (i ne samo ovdje), a radio sam sa više vrsta njih (i ovdje imaš slike). Vidi "belaja": ti ulaziš u svijet pčela, a ja odlazim.
3. I pološkom se može pčelariti kao i svakom drugom košnicom; ne vozi auto vozača, nego vozač vozi auto!
4. Ne diraj mi DB, to mi je vrlo draga košnica. Problem nije kad je teška, nego kad je lahka.
5. Između RV i EV, izabrao bih EV (imao sam obe).
6. Najbolji nastavak za zimovanje je onaj koji je najdublji, ali bez prekinutog saća.
7. Konačno: ti se visinom od oko 170 mm vrtiš oko Farara, a on je potekao od DB-a.

U svemu je jedno jedino, glavno i osnovno pitanje. Šta ti želiš? Kad to sa sobom raščistiš, neće više biti problema ove vrste, ali hoće druge vrste: sva znana i neznana pčelarska "raspeća" navaliće na tebe neukog i raštrkanog na sve strane, a još se nije čulo da lovac odjednom može nanišaniti više vukova, nego jednog, e tako i ti: nanišani jednu košnicu i startaj hrabro, ali UVIJEK uči, pitaj, upoređuj, pamti, primjenjuj... Dakle, jednom moraš krenuti. U prilog tome, evo jedan vic o Bosancu.

Dugo, dugo molio se Huso Bogu da mu da dobitak na lotu. Molio se i molio pa Bogu dodijalo te podviknu: "Ama, kupi već jednom listić i zaokruži brojeve!!!"

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la crazybean » 09 sij 2017, 12:01

Ne diram ja DB, čini mi se veoma dobra košnica. Naročito preko zime zbog visokih okvira. Ali je ne mogu da podignem.

Warre košnica je bez okvira (kako stoji u 9. izdanju Beekeping for all). Ako se u Warre košnico stave okviri (kao u 5. izdanju Beekepibg for all), onda takva košnica je veoma slična Rodni Voji.

Ne diram ni pološko. Samo kažem, da svetsko čudo, koje Nemci prodaju kao "einraumbeute" je ustvari pološka.

Inaće, Farrar mjere imaju izvor u Janšini košnici, koja je imala unutrašnje mjere 6 cola. U kranjiču su pćele pravile sač kosom. Dužina sača je bila 42cm. To je Quinbyjeva mjera, koju je preuzeo Dadant. To je i razlog, da je Farrar odabrao originalnu Dadant mjeru.
crazybean

PostPostao/la vupi » 09 sij 2017, 18:07

3. I pološkom se može pčelariti kao i svakom drugom košnicom; ne vozi auto vozača, nego vozač vozi auto!
4. Ne diraj mi DB, to mi je vrlo draga košnica. Problem nije kad je teška, nego kad je lahka.

Ovo vrijedi za sve košnice a ne samo za navedene . :!:

A što se tiče dvomatčnog pčelarenja :

Do pred bagremovu pašu je lako manipulirati dvomatičnim košnicama ( mislim na LR košnicu , jer ih imam ) ,
ali kasnije je to rudarski posao !!
ALI ; dvomatično do bagrema je OK , a nakon pripreme za bagrem ( cca 8 dana pred bagrem/pa i kasnije ) ukloniti drugu maticu u vidu nukleusa , a osnovno društvo pripremiti za bagremovu pašu KAO i jednomatično društvo.!!
To bi značilo da PRIVREMENI dvomatični sistem je OK ( za stacionarno pčelarenje sa glavnom i jedinom pašom bagrema ) a stalno pčelariti dvomatično je posao sa puno rada i znanja i to SAMO ako se pčele sele na sljedeće paše !!!!
Naravno , kod pčelarenja dvomatično i TRAJNO na stacionaru je potrebna i snelgrova daska !

Neki zagovaraju pčelarenje pomoćnim zajednicama i uspoređuju ga sa pčelarenjem sa dvojnim zajednicama ,
ALI to je velika razlika i to naročito ako se radi o selećem i stacionarnom pčelinjaku !!!

Pomoćne zajednice imaju bolji efekt kod zajednica koje se sele ( proizvodne zajednice ) ,
ali dvojna društva imaju bolji efekt na stacionarnom pčelinjaku !!

ZATO što :

Kada seleće proizvodne zajednice pojačavamo leglom i pčelama iz pomoćnih zajednica ( sa stacionara ) ,
onda ih pojačavamo sa leglom i sa jednim izvjesnim brojem letačica koje se neće vratiti u svoje košnice , dok se to na stacionaru obavezno pojavljuje .
E sada , ako na stacionaru i pred bagrem pojačavamo proizvodne zajednice sa pomoćnim zajednicama
ONDA je svakako najbolje imati pomoćnu zajednicu TIK UZ proizvodnu zajednicu (dvojna društva) , pa kod pripreme za bagremovu pašu pomoćnu zajednicu svodimo na nukleus i postavljamo na drugo mjesto na pčelinjaku , a sve ostalo od pomoćne zajednice pripajamo proizvodnoj zajednici ,koju primaknemo za POLA mjesta prema položaju pomoćne zajednice !!!

Ovime smo pojačali proizvodnu zajednicu sa leglom ali i sa svim letačicama iz pomoćnog društva !!!
Ovo se ne smije napraviti PRERANO , jer bi proizvodna zajednica ušla u rojevno stanje ( puno zatvorenog legla ) .
Kod ovakvog pčelarenja je važano pogoditi vrijeme početka paše ,jer u protivnom nam trebaju lojtre ! ;) :)

:krigle
vupi

PostPostao/la Tokito1969 » 09 sij 2017, 18:41

Točno tak, točno tak :krigle :krigle :krigle
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la Debejac » 10 sij 2017, 00:23

crazybean je napisao/la:Ne diram ja DB, čini mi se veoma dobra košnica. Naročito preko zime zbog visokih okvira. Ali je ne mogu da podignem.

Warre košnica je bez okvira (kako stoji u 9. izdanju Beekeping for all). Ako se u Warre košnico stave okviri (kao u 5. izdanju Beekepibg for all), onda takva košnica je veoma slična Rodni Voji.

Ne diram ni pološko. Samo kažem, da svetsko čudo, koje Nemci prodaju kao "einraumbeute" je ustvari pološka.

Inaće, Farrar mjere imaju izvor u Janšini košnici, koja je imala unutrašnje mjere 6 cola. U kranjiču su pćele pravile sač kosom. Dužina sača je bila 42cm. To je Quinbyjeva mjera, koju je preuzeo Dadant. To je i razlog, da je Farrar odabrao originalnu Dadant mjeru.

Valjda si shvatio da sam se samo šalio kad sam rekao da mi ne diraš DB? Ko sam ja da nekome nešto zabranim? Nije DB moja. No, ako ne možeš da je podigneš, ima načina i za to: pčelarenje samo DB polunastavcima, a ima i tuđa pomoć, ima i priručna dizalica i sl., no ne dižemo košnice svaki dan, a uz to - ni LR niti Farar nisu lakše od DB-a u istom dobu i postavi.

Nije Warre bez okvira! Ima osmoramna Warre sa 8 satonoša i dijelom bočnih letvica (bez donje letvice) i devetoramna sa cijelim okvirima, a Ware nikako nije slična RV. Inače, o Warreu sam baš detaljno iščitao, i ovdje temu otvorio (i na još nekim forumima), napravio 3 vrste Warrea i naselio (i još i nekoliko vrsta alpskih), postavio slike itd., no neću sad da idem u historijat i tako razuđujem temu jer bih morao progovoriti o raznim ljudima, ramovima, košnicama, visinama..., a za to bi trebala neka druga tema (provjeri ovdje i drugdje: dosta toga sam praktično probao na svom pčelinjaku, kojeg više nemam i neću imati).

Dakle, samo se ti odluči za košnicu pa - naprijed, a ja ti želim sreću.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

Sljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.