Privremeno vs. stalno dvomatično pčelarstvo

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Privremeno vs. stalno dvomatično pčelarstvo

PostPostao/la Debejac » 10 sij 2017, 00:35

Vupi opet natrčao:

Ovo vrijedi za sve košnice a ne samo za navedene .

Baš sam se pitao gdje li si i kako si, a ti "opali".
Pa, jasno da vrijedi za sve košnice, nigdje i nisam rekao suprotno, stari vuče. Košnice kamioni, mi vozači, i sve ostalo je jasno.

Reci ti meni konkretno koliko dvomatičnih imaš od ukupnog broja? Reci i svoje mišljenje o dvomatičnom i višematičnom načinu. Moje mišljenje je da je to bespotrebno usložnjavanje, usporavanje i mučenje. A za tebe? Naravno, privremeno je nešto drugo i može se na to iz više uglova gledati, kao i na dvojno-dvomatično. No, imaj na umu da ovaj čova ovdje tek hoće da nabavi pčele pa sam mu sugerisao da se prvo ODLUČI za vrstu košnice, združi se s nekim pčelarom i pravim putem nastavi, a ne da se opterećuje raznim košnicama i tehnikama jer tako neće zbuniti i upropastiti nas, nego sebe, a to bi mi bilo žao.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 10 sij 2017, 00:58

Tokito1969 je napisao/la:Točno tak, točno tak :krigle :krigle :krigle

A, šta si ti zapeo: "Točno tak, točno tak", a nisi ni pročitao post ili ga nisi shvatio? Hajde sad se naljuti, ponovo pročitaj Vupijev post pa mi nađi greške u pojmovima i obrazlaganjima: u zagradi dvojna društva, pa Snelgrova daska (fali i H.R.), pa dvojna postanu pomoćna (a jedno pored drugog), pa popravi i objasni..., i izaberi smješka jer ih ja ne koristim. Ne može: "Točno tak" ako nije tak (šala mala; namjera: da bude jasna razlika između dvojnog, stalnog i povremenog dvomatičnog, i sa pomoćnim zajednicama u svim varijantama, što će samo dati dodatni kvalitet forumu).

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 10 sij 2017, 14:45

MORAM napomenuti ( iako već negdje i jesam ) ; ja ne znam tako LIJEPO opisati radove kao ovdje POJEDINI ,
i to mi je mana , jer ovo što sam i kako sam napisao DOBRO razumije pčelar koji ima barem imalo znanja ,
a za početnike SAVJETUJEM da pitaju ako im je nešto nejasno ,pa ćemo objasniti .
ZATO, sam i "zaboravio " naglasiti MATIČNU REŠETKU koja je glavno pomagalo pred glavnu pašu !!!!

I JOŠ OVO :

SVI mogući načini pčelarenja su JAKO ovisni o mikro lokaciji ,klimi i modelu košnice ( u manjem postotku) ,
iako mi ovdje spominjemo da je "vozač " osnovni preduvjet za dobar uspjeh u pčelarskoj sezoni ..
Zato , je nemoguće ŠABLONSKI pčelariti i očekivati jednaki uspjeh / na Balkanu !!!!!!

Reci ti meni konkretno koliko dvomatičnih imaš od ukupnog broja?

Esade :
TRENUTNO nemam ni jednu dvomatičnu zajednicu , a vjerovatno neću imati nikada više.

Imam pomoćnih zajednica cca 30 % ,i sa njima pojačavam proizvodne zajednice
koje ne uspiju imati 10 okvira legla do cca 20 travnja (zavisno od prirodnih uslova i tijeka vegetacije ).
Pri tome imam na umu da pojačavam zajednice koje imaju DOBRU maticu , ali iz nekog drugog razloga nisu uspjele odgojiti SVOJIH 10 okvira legla do potrebnog datuma ......
Naravno matica je tu glavni "krivac" pa ako smatram da je nešto drugo uzrok onda vršim pojačavanje , dok u suprotnom ista zajednica postaje POMOĆNA a ne proizvodna zajednica .
Za ovo je ipak potrebno iskustvo pa knjiga tu ne pomaže ......

Ovo što si savjetovao je potpuno u redu i 100 % točno;
No, imaj na umu da ovaj čova ovdje tek hoće da nabavi pčele pa sam mu sugerisao da se prvo ODLUČI za vrstu košnice, združi se s nekim pčelarom i pravim putem nastavi, a ne da se opterećuje raznim košnicama i tehnikama jer tako neće zbuniti i upropastiti nas, nego sebe, a to bi mi bilo žao.

Slažem se u potpunosti sa tvojim savjetom , a vjerujem da si se ti najviše "navukao " na šarenilo košnica i
osjetio opterećenje takvog pčelarenja .
Ja imam LR i Farar košnice i godinama sam pokušavao "KOMBINIRATI "sa njima tokom pčelarske sezone , ali sam shvatio da je to teže nego imati sistem košnica jednakih okvira u svim nastavcima .
Pa sam zato odlučio ne miješati ove dvije vrste košnica , već pčelariti svakom košnicom zasebno /imam cca 30 % Farrara .
Imam i 3 DB 10 okvirne ( bile su 12 okvirne ) i njih imam namjeru ove godine koristiti za za uzgoj matica ,
a možda izvučem i koji paketni roj .....

I još samo ovo:

Terminologija u pčelarstvu ima veliku važnost , pa ju treba na vrijeme savladati !!!
Usporedbe radi ::
Puno "pčelara " još uvijek ne razlikuje medljiku od meduna , a o ostalom da i ne govorim ...... :!:

:krigle
vupi

PostPostao/la Tokito1969 » 10 sij 2017, 17:26

Debejac je napisao/la: Hajde sad se naljuti, ponovo pročitaj Vupijev post pa mi nađi greške u pojmovima i obrazlaganjima:

Esade neću se naljutiti, meni kao meni je Vupijevo izlaganje 1.000.000% jasno i posve razumljivo, sve je rečeno bez umatanja u celofan i ulasku u širinu i dubinu obrazloženja, uostalom to je sve bila "skraćena verzija" za koju baš kao što je i Vupi rekao ipak treba pčelarskog znanja.

Neću mu ni greške tražiti, jer uvijek za svaki savjet koji sam tražio od njega makar bila i nekakva sitnica Vupi detaljno i pažljivo a nadasve razumljivim pojmovima je objasnio, da ne govorimo o sitnim cakama i cakicama...

Neću se naljutiti niti na Tebe niti Ti tražiti greške, tvoj stil objašnjavanja je veoma raličiti od mog, Vupijevog ili Hapyevog objašnjavanja, samo se treba snaći u njima...

Ti znaš napisati knjigu ja ne znam gdje ide č ili ć ili zarez, ja znam nešto iz mehanike ili elektronike a ti recimo ne znaš, nismo svi isti zar ne i tako dalje i tako dalje...

Uglavnom znam da sam samo na ovom formu našao i dobio istinske, poštene i točne odgovore na sva moja pitanja...

vupi je napisao/la:Puno "pčelara " još uvijek ne razlikuje medljiku od meduna , a o ostalom da i ne govorim ...... :!:

i zato točno tak :krigle :krigle :krigle
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la Debejac » 10 sij 2017, 21:16

Vupi veli:

Esade :
TRENUTNO nemam ni jednu dvomatičnu zajednicu , a vjerovatno neću imati nikada više.

E, ovo sam htio da kažeš ti ovom početniku jer ja više nemam pčele, a ti si profesionalac sa preko 100 društava. Više će vjerovati kad mu kažeš ti, logično. A vidiš po temi da se "zakačio" baš na ono za što mnogi mislimo da je najteže.

Vupi pravilno zaključuje:

Slažem se u potpunosti sa tvojim savjetom , a vjerujem da si se ti najviše "navukao " na šarenilo košnica i
osjetio opterećenje takvog pčelarenja .

Da, i zato sam i želio da i ti pripomogneš početniku. Nisi se valjda uvrijedio? Želio sam da malo forum živne, zaista. A što se tiče "šarenila", ja bih opet isto jer jednostavno volim čačkati, ali to je već završena priča pa ostaje samo još da sabirem utiske i javno ih kažem.

Primjer. Ne znam da li sam ti govorio, ali dvaput sam rizikovao nekoliko društava bez IKAKVOG tretmana, samo da bih provjerio koliko se same dugo mogu nositi sa varoom. Prvi put su bile tri zajednice u tri različite nastambe. Ništa nisam radio i izdržale su dvije godine, uginule treće godine ujesen (imam negdje sve zapisano). I drugi put isto - umrle treće godine, pa sam došao do poluzaključka da se pčele SAME ne mogu protiv varoe izboriti dulje od dvije godine. Eto, drug moj. A sad odoh Tokita "ohladiti". Hej, nisi mi rekao kako si?

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 10 sij 2017, 21:29

Tokito ništa neće:

neću se naljutiti

Neću mu ni greške tražiti

Neću se naljutiti niti na Tebe niti Ti tražiti greške

Pa, šta hoćeš? Hoćeš li ti ovaj forum unapređivati ili ne?
Dobro, onda ću morati ja, ali onda Ti "ne zanovijetaj"!

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la crazybean » 10 sij 2017, 22:02

Baš hvala na diskusiji oko privremenog i stalnog dvomatičnog pčelarjenja.

Inače ja sam naručio one košnice, koje mi preporučio mentor. Onda prvo osnove...

Sa druge strane je super, ako znam zašto ..., recimo, zašto pčele ugine treču godinu.
crazybean

PostPostao/la vupi » 10 sij 2017, 22:21

Primjer. Ne znam da li sam ti govorio, ali dvaput sam rizikovao nekoliko društava bez IKAKVOG tretmana, samo da bih provjerio koliko se same dugo mogu nositi sa varoom. Prvi put su bile tri zajednice u tri različite nastambe. Ništa nisam radio i izdržale su dvije godine, uginule treće godine ujesen (imam negdje sve zapisano). I drugi put isto - umrle treće godine, pa sam došao do poluzaključka da se pčele SAME ne mogu protiv varoe izboriti dulje od dvije godine. Eto, drug moj. A sad odoh Tokita "ohladiti". Hej, nisi mi rekao kako si?

Esade:

Pobao sam i ja OVO!
ALI ima jedna "MALA" razlika :

Dali si pokušao TE zajednice pustiti da se prirodno izroje svake godine ,
pa onda vidio koliko mogu izdržati bez tretiranja varoe ( bez pomoći pčelara) ?
Ja sam i to probao ,i razlika je bila velika !
Zajednice koje su se svake godine rojile odoljevale su varoi i više od 4 godine a dalje sam odustao od experimenta ,
jer vjerujem da bi izdržale još više /a koliko neznam .....

Znači , našom "greškom" one ne mogu izdržati najezdu varoe duže od 2 godine , jer im ne dozvolimo da rojenjem smanje populaciju varoe u kontrolnoj zajednici , a to samim time što nema rojenja i raspodjele varoe ,
a istovremeno i prekida legla ,koje automatski prekida i ciklus razmnožavanja varoe ,pa varoa ne dostigne kritičan broj ,
koji vodi neminovnom gubitku zajednice .
Umjetnim razrojavanjem nakon glavne paše pčelar imitira prirodno rojenje i u osnovnoj zajednici drastično smanji broj varoe , pa osnovno društvo do jeseni može izdržati bez tretiranja,
( vjerojatno bi preživjelo i bez zimskog tretiranja / nisam probao) .
Ovdje govorim o preživljavanju zajednice a nikako o ekonomskoj računici te zajednice ,
jer bi varoa vjerojatno oslabila sakupljačku moć takove zajednice .
Ovo je moje razmišljanje , a dali je ispravno sa naučne strane ( od strane experata ) to neznam , možda jednoga dana saznam dali je moje razmišljanje ispravno !?

P.S.

Ovdje goovorim o osnovnim zajednicama ( bile su 2 ) a ne o rojevima koji su izašli iz kontrolne zajednice / obično su bila po 2 roja , a ponekad i 3ći ( radi se o LR košnici u samo 1 tijelu / 10 okvira !
Bilo je to prije ovog rata ....

:krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 10 sij 2017, 22:53

crazybean je napisao/la:Baš hvala na diskusiji oko privremenog i stalnog dvomatičnog pčelarjenja.

Inače ja sam naručio one košnice, koje mi preporučio mentor. Onda prvo osnove...

Sa druge strane je super, ako znam zašto ..., recimo, zašto pčele ugine treču godinu.

Odlično! Uz mentora pa polahko. Sretno!

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 10 sij 2017, 23:18

Kao i obično, Vupi dobro ne vidi (ćale, ćale; oj starosti, starosti...!):

Dali si pokušao TE zajednice pustiti da se prirodno izroje svake godine ,
pa onda vidio koliko mogu izdržati bez tretiranja varoe ( bez pomoći pčelara) ?
Ja sam i to probao ,i razlika je bila velika !

Pa, sam si citirao što sam već prije rekao: "bez IKAKVOG tretmana" i "Ništa nisam radio i...". Dakle, bilo je sve po njihovoj volji: nisam dirao, tretirao, prihranjivao, proširivao... - ništa, osim izvana posmatrao (leto). Pregledao sam samo kad su nestale.

Sjećaš li se one slike mog tzv. kovanluka: panj, ulišće, pletara, daščara, košnica? E, tu sam to probao i to u: panju, ulišću i "modernoj" košnici (prvi put). Bogme, kod mene su izdržale skoro tri godine i fertih.

Brljao sam i oko još dosta toga pa i oko matica. Najduže mi je živjela, čini mi se, pet godina (imam zapisano i kad, i u kojoj košnici, i ostalo). Ali, nećemo time uzurpirati temu. U prilog teme, da se opravdam za skretanje, dodaću samo: i kad sam imao 5-10 društava, i kad sam ih imao više od 100, skoro uvijek imao sam pod jednim krovom društva sa dvije i više matica (najviše 5), oplodnjaci i nukleusi su drugo. Zato sam tebe i Tokita "provocirao" da se raspričate pa da i drugi saznaju šta smo sve radili. Ko zna, možda bi nekome poneka sitnica od svega toga i pomogla. Shvataš, stari? I opet mi nisi rekao kako si (znaš, danas sam bio na sahrani i promrzao; Bože moj, gase se ljudi naprečac; izgubio se svaki red!).

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Zaboravih ti reći. Prije 3-4 godine, izvrcao sam nešto malo bijede i zazimio u postojećoj trenutnoj postavi SVA društva (i to je rizik!), pa ih je bilo na jedno, dva i tri tijela (LR), jedno i po pa i dva tijela (DB 12), tri, četiri i pet (alpske, EV, LR i DB PN-ovi...) i ništa se naročito nije desilo, a možeš zamisliti koliki je to bio prostor.
Debejac

PrethodnaSljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.