Pčelarenje po bratu Adamu i Blinovljeva metoda

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Pčelarenje po bratu Adamu i Blinovljeva metoda

PostPostao/la crnii » 10 tra 2019, 13:10

sale_sb je napisao/la:Da ne spamam onu temu gdje je test.
Evo odličnog primjera dvomatičnog pčelarenja po ovoj tehnologiji. Jednostavno da ne može biti jednostavnije, za razliku od dvomatičnog LR pčelarenja.

https://youtu.be/7PYhyPsjAyg

U 1 DB plodište od 12 okvira (valjda), ovaj je strpao 2 pčelinje zajednice, svaka sa svojom maticom?!

Iznad matična, pa medišta.

Ovo se direktno kosi i u suprotnosti je sa pčelarskom teorijom....valjda onda i praksom.

Dobro,
odvojio je u tom DB plodištu svaku zajednicu sa onim pregradnim daskama i između 1 cm razmaka.
A feromoni matice, što s njima?

Pa kako?
Jel ovo moguće uopće?

:krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la sale_sb » 10 tra 2019, 18:46

crnii je napisao/la:
U 1 DB plodište od 12 okvira (valjda), ovaj je strpao 2 pčelinje zajednice, svaka sa svojom maticom?!

Iznad matična, pa medišta.

Ovo se direktno kosi i u suprotnosti je sa pčelarskom teorijom....valjda onda i praksom.

Dobro,
odvojio je u tom DB plodištu svaku zajednicu sa onim pregradnim daskama i između 1 cm razmaka.
A feromoni matice, što s njima?

Pa kako?
Jel ovo moguće uopće?

Da, riječ je o DB 12. Međutim, jedna od one dvije pregradne daske je prava pregrada koja ide skroz od MR do podnice tako da ona dijeli plodište na dva potpuno odvojena dijela. To je uobičajena praksa ako je riječ o maticama koje ne mogu održati plodište sa 7 okvira. Ako je 6 i manje, onda su takve zajednice dobri kandidati za dvomatično gdje će proizvesti nešto više meda od klasične, barem tako tvrde švabe. Potrebno je osigurati zasebne ulaze u plodište i potpunu odvojenost pregradnom daskom (kao i kod LR) i ovo šljaka.
sale_sb

PostPostao/la crnii » 11 tra 2019, 10:59

sale_sb je napisao/la:

Ma ok Sale, ovaj Bernhard je pravi pčelar i svašta isprobava.
Vjerujem da ovaj sistem "radi".. moguće da ima i još koja sitna fora i caka, koja nosi prevagu da je ovo ostvarivo.

Ekomedo je neke godine na forumu hps pokušavao sa lr.
Palo mu napamet da 1 lr, razdvoji tankim inoxom, potpuno odvojeno od podnice do matične.
Na to matična i zajednička medišta.
Rezultat, potpuni fijasko, feromonima su matice kočile jedna drugu, dobio je manje nego sa 1 maticom.

Razrojavati ću poslije bagrema, onda puno naštancam, pa će mi dobro doći i tvoje matice, što je rezervirano, a posebno zbog promjene "krvi".

Kakvo je stanje kod tebe, pripreme za uzgoj matica su ti krenule?

Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la sale_sb » 11 tra 2019, 21:11

crnii je napisao/la:Ma ok Sale, ovaj Bernhard je pravi pčelar i svašta isprobava.
Vjerujem da ovaj sistem "radi".. moguće da ima i još koja sitna fora i caka, koja nosi prevagu da je ovo ostvarivo.

Slažem se za Bernharda, ali ovo nije njegova košnica već je on snimao kod nekoga. Ovo kako je pokazano u videu je i on na onom forumu opisivao kao metodu dvomatičnog pčelarenja u DB 12. A i prije nego što sam saznao za ovu tehnologiju, njuškao sam na balkanskim forumima o pčelarenju sa DB 12 (jer moja fascinacija ovom košnicom traje sad dobrih 7-8 godina) vidio sam da i u BiH i Srbiji ako rade dvomatično rade upravo ovako. Ima čak videa i na youtube ali mi se sad ne da tražiti.

Kako bi inače radio dvomatično pčelarenje na DB 12? Sa dva plodišta? To je nepraktično i teško za kičmu.

Ekomedo je neke godine na forumu hps pokušavao sa lr.
Palo mu napamet da 1 lr, razdvoji tankim inoxom, potpuno odvojeno od podnice do matične.
Na to matična i zajednička medišta.
Rezultat, potpuni fijasko, feromonima su matice kočile jedna drugu, dobio je manje nego sa 1 maticom.

Nisam pratio taj forum niti znam šta je medo radio, pa se ne bi niti pametario oko toga, ali nije mi jasno kako je mislio išta postici ako ograniči maticu na pola LR nastavka kada joj niti cijeli nije dovoljan. On je morao svaki drugi dan prevješavati okvire. Ne znam, ako ti se da malo napiši ukratko šta je radio da si stvorim neku sliku u glavi.

Razrojavati ću poslije bagrema, onda puno naštancam, pa će mi dobro doći i tvoje matice, što je rezervirano, a posebno zbog promjene "krvi".

Kakvo je stanje kod tebe, pripreme za uzgoj matica su ti krenule?

Matice će biti isporučene onda kako smo i dogovorili, osim u slučaju više sile :(
Pripreme se vrše punom parom, rodonačelnice su u izolatorima, sutra pripremam prvu turu uzgojnih zajednica pa u subotu presađivanje. Nadam se da će prijem biti dobar :krigle

Sad to ovako izgleda:
slika

slika

Uz sve to vrše se i pripreme za repicu. Trebao bi malo.pretumbati košnice ali vrijeme ne da. :lol:
sale_sb

PostPostao/la crnii » 12 tra 2019, 10:19

Sale,
nisam znao za ovo dvomatično za DB, da bi išlo ovako.

Za ekomedu i njegov pokus, ne mogu se točno sjetiti zašto je baš tako radio i što je mislio postići, ali radio je to.. i fjasko je bio.
Matice nisu zalegle ni ponuđenih 5 okvira, jer su bile preblizu i feromonima kočile jedna drugu.

Za matice po dogovoru, taman je kraj bagrema onda i razrojava se, dobro će mi doći tvoje matice.

Kiša pada, ne da ni kod mene da se nešto radi.
pozzz

Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la sale_sb » 13 tra 2019, 07:08

Crnii,

Opet mi nije jasno šta je medo radio a da mu nije pošlo za rukom. Ja npr. dio nukleusa formiram upravo u ovakvim nastavcima - pregradnom daskom podjeljen na dva dijela i najnormalnije se razvijaju dok ne popune 4 do 5 okvira kada ih prebacujem u zasebne nastavke. Ne radim to samo ja nego i većina pčelara koje znam da proizvode nukleuse. Imam čak i dva oplodnjaka koji su sa tri pregrade podjeljeni na 4 dvookvirna nukleusa koje više ne koristim kao oplodnjak nego kako bi oformio nukleuse kad nemam dovoljno nastavaka i sve šljaka savršeno i sa 4 matice u LR nastavku. Važno je da su fizički odvojene i da svaka ima svoj ulaz.

Ove godine ću isto sad sredinom svibnja tako formirati 70tak novih nukleusa pa ću poslikati i staviti ovdje na forum da vidiš.
sale_sb

PostPostao/la crnii » 13 tra 2019, 09:36

Ma ne to Sale, valjda nisam napisao ili je tebi promaklo.
Imam ja 5 sa 5+5 i 3 sa 3+3+3 u 1 LR tijelu ali su ti djelovi fizički odvojeni.

Medo je radio slijedeće:
- 1 lr nastavak podjelio tankim inox limom, tako da ne gubi 1 mjesto ako bi išao sa debljom pregradom

- dobio je 2 djela u 1 lr nastavku, u svaki 5 okvira i to je bilo fizički odvojeno, od podnice do matične, ulazi na podnici zasebni

- na to matična

- na matičnu medišta

U medištu su se pčele mješale.

Matice dolje na podnici, nisu nosile ni zanijele svojih 5 okvira.
Zadnja izmjena: crnii; 13 tra 2019, 09:47; ukupno mijenjano 3 put/a.
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la crnii » 13 tra 2019, 09:40

Sale ti spominješ,
dvodjelne, trodjelne, četverodjelne.. nukleuse i oplodnjake.
U njima nema mješanja pčela.
Fizički je jedan nastavak podjeljen na 2-3-5...djelova.

A mene i dalje zbunjuje kako je moguće ono dvomatično kod DB sa videa Bernharda.
A izgleda je moguće.

Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la vupi » 13 tra 2019, 10:11

crnii je napisao/la:Sale ti spominješ,
dvodjelne, trodjelne, četverodjelne.. nukleuse i oplodnjake.
U njima nema mješanja pčela.
Fizički je jedan nastavak podjeljen na 2-3-5...djelova.

A mene i dalje zbunjuje kako je moguće ono dvomatično kod DB sa videa Bernharda.
A izgleda je moguće.

Ja sam probao nešto ovakovo kao što Sale spominje , ali je to bilo sa pološkom koja je bila sa 20 okvira visine 340 mm i pregrađena na pola /sa 2 matice ...
Nastavci su bili mjere FA i to po 4 komada jedan do drugoga /kao medišta 2+2 / , a plodišta su bila odjeljena pregradom sa dvostrukom mrežom okomito ...
Ta mreža je bila u funkciji sve dok nisu stavljeni medišni nastavci ili polunastavci pregrađeni matičnom rešetkom .
Nažalost te godine nisam bio zadovoljan prinosom iako je bilo pčele jako puno i u medištima kojih je u paši bagrema bilo 4 FA visine / 2+2 ..
Možda nađem slike pa ću ih postaviti ovdje ...

Ja sam nekako uvjeren da dvije matice koje naprave preko 20 okvira legla 10-15 dana pred glavnu pašu naprave JAKO društvo za glavnu pašu ,
ALI je VAŽNO da ta paša ne izostane usljed loših vremenski uvjeta ...
I mislim da je tada potrebno jednu maticu ukloniti a drugoj ograničiti leglo ..
Takva zajednica SIGURNO ulazi u rojevo stanje ako paša izostane ,jer masa pčele u košnici to 100 % izazove .
Ako se sve poklopi kako treba medišta će biti puna ,i to ne samo 4 FA ve i VIŠE ... :D 8-)

vupi

PostPostao/la sale_sb » 13 tra 2019, 11:39

Crnii,

gledao sam i Kanađane neke kako to rade. Naprave dva 5 okvirna (ili 4okvirna, nisam sad siguran) nukleusa u jednom lr nastavku kako sam ti i ja opisao da radim. Zatim, prva dva okvira koja se nalaze uz pregradnu dasku i sa jedne i sa druge strane prekrije krpom i preko toga stavi MR pa zajedničko medište. Možda je u toj krpi tajna :?:
Potražiti ću video pa postati ovdje
sale_sb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.