Prirodno pčelarenje

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Prirodno pčelarenje

PostPostao/la DB_happy » 11 vel 2019, 13:43

SVI smo primijetili da pčele u proljeće, ako imaju prostora iznad klupka, grade zaperke POPREČNO u odnosu na satonoše. Tako da kvadratne košnice poput RV, DB i DB_505 imaju značajnu prednost u gradnji novog saća jer se (polu)nastavci mogu križati.

Na DB_505 pčelinjaku koristimo obje varijante, Sanja NE križa poluokvire kod svojih biodinamičkih zajednica, a ja križam SVE... :D :D Dakle, funkcioniraju oba sustava, ali gradnja saća i unos nektara nešto je bolji kod križanja. Sjećam se onog kolege s HPS foruma, zvao se Ekomedo. Često sam s njim polemizirao, i mada se nismo slagali u mnogim pčelarskim pitanjima, taj čovjek mi je bio posebno drag :D :bravo jer je bio iskren i volio je mijenjati stvari, baš kao i ja... 8-) :)

Tako je jednom pisao da je svoje LR nastavke izmijenio na način da su sve 4 stranice bile stanjene na 10 mm, u prostoru za satonoše. Na taj je način on mogao križati LR okvire s tim što je imao dvije vrste LR okvira - one standardne, po dužini, od 480 mm i ove nove poprečne, 388-390 mm.

Dobio je na bržoj gradnji saća, ali kako je dalje pčelario s tim okvirima, ne znam, taj sam forum napustio u proljeće 2009. godine.... Ako netko isproba ovaj način (barem na par košnica) neka iznese svoja iskustva ovdje... :)

:labud :labud
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 12 vel 2019, 00:06

Crni veli:
Na prvu, ako bi htjeli ovako kao u prirodi, trebalo bi izbaciti matične rešetke, nastavljače bi trebale biti podstavljače, trebalo bi "zaboraviti" na uniflorne medove...
Ima toga još sigurno, pa uključite se kolege :D

Uključio bih se, ali bojim se da bismo se zapetljali jer, postoje metode bez H.R, postoje i "podstavljače", uniflorni med plus-minus, itd.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 12 vel 2019, 00:12

Stari "vuk" pravo govori:
A gdje je u toj priči pčelar :?:

To je glavni kamen spoticanja pa se moraš odlučiti za jedno ili drugo, oboje ne može jer bi ili bilo ispodpolovično ili i katastrofalno, a da umjereno treba istraživati - treba.
Večeras nemam drugog posla pa ste mi naumpali i zato malo čituckam,malo komentarišem. Valjda ne smetam?

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 12 vel 2019, 00:17

Crni pita:
A zašto se matica teže sama spušta dolje?

Zato što je nismo pitali treba li joj još prostora i gradnje novog saća, nego smo je htjeli prisiliti. Ljudska pohlepa je gadna, šta veliš?

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 12 vel 2019, 00:22

"Paradajz" reče:
Stariji pčelari su u pletarama podrezivali saće ili podnacivali tzv. podmete kako bi zaposlili mlade mčele na gradnji saća i odgađali rojenje...

To je bilo tada jer nisu znali za ovo naše sada. I sada pčelari rade isto samo na niz drugih načina jer i ti stari pčelari držali su pčele iz istog razloga iz kojeg ih i sadašnji pčelari drže. Slažeš se? I, ne zamjeri na šali: tomato-paradajz.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 12 vel 2019, 00:28

vupi je napisao/la:Ovo bi bilo 99% prirodno pčelarenje ;

https://www.youtube.com/watch?v=Qrldi7JwbPQ

https://www.youtube.com/watch?v=i6miUZO9MTA

:krigle

Stavi naočale i smanji onaj postotak, i to dobro smanji. Kako da ti i ja znamo šta im oni rade? Jedino: skrivena kamera. Sve počiva na obrazu i duši pčelara.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 12 vel 2019, 00:33

Evo i Ivice:
DB_505 imaju značajnu prednost u gradnji novog saća jer se (polu)nastavci mogu križati.

Pošteno govoreći, JA nisam tu vidio neku prednost, možda zbog Vupijeve ćoravosti. Složićeš se sa ovim: pčele se prilagođavaju i NAĐENOM i PONUĐENOM prostoru. Eh, sad, šta mi tu uočimo pravo, a šta krivo, najbolji su dokazi mnoštvo napisanih knjiga o ovoj branši (prestao sam ih čitati, dao jednom novom pčelaru).

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 12 vel 2019, 09:54

Esade;

Drago mi je da si se javio i napisao pokoji komentar / sa naočalama ili bez njih ... ;) :lol:

Svakako da se ovdje misli na prirodno pčelarenje TAKO što se čovjek što manje upliće u život pčela ,
iako je to danas NEMOGUĆE zbog raznih boleština i nametnika , i bez naše pomoći pčele vjerujem da bi teško ili nikako preživjele . :!: :?:
O postotku koji spominjem ne treba diskutirati jer je nebitno /barem meni / .
I ja sam do nedavno imao nekoliko zajednica u pletarama i u panjevima ,ali sam odustao od toga jer nisam vidio neke koristi od toga već samo BRIGA oko tih zajednica ,
a naročito u doba rojenja ,jer nisam više mlad da se penjem po drveću za rojevima ..... :lol:
Nema pčelarenja bez razmišljanja o nekakvoj dobiti a ne samo o ljubavi ,iako ja iznimno volim i cijenim ta Božja stvorenja .
Smatram da je na prvom mjestu profit ( korist ) a na drugom , trećem itd .je ljubav /barem kod mene ....
Zadnjih godina prinosi su bili JAKO skromni pa sam razmišljao da odustanem od ekonomskog pčelarenja i da pčelarim samo ZA DUŠU ,
ali se opet nekako ovu sezonu dogodilo da su prinosi bili DOBRI pa sam OSTAO na istom broju zajednica / dok mogu raditi i održavati to stanje , do kada neznam.... :D

Lijep pozdrav tebi i obitelji !

vupi

PostPostao/la Debejac » 12 vel 2019, 10:13

vupi je napisao/la:Esade;

Drago mi je da si se javio i napisao pokoji komentar / sa naočalama ili bez njih ... ;) :lol:

Svakako da se ovdje misli na prirodno pčelarenje TAKO što se čovjek što manje upliće u život pčela ,
iako je to danas NEMOGUĆE zbog raznih boleština i nametnika , i bez naše pomoći pčele vjerujem da bi teško ili nikako preživjele . :!: :?:
O postotku koji spominjem ne treba diskutirati jer je nebitno /barem meni / .
I ja sam do nedavno imao nekoliko zajednica u pletarama i u panjevima ,ali sam odustao od toga jer nisam vidio neke koristi od toga već samo BRIGA oko tih zajednica ,
a naročito u doba rojenja ,jer nisam više mlad da se penjem po drveću za rojevima ..... :lol:
Nema pčelarenja bez razmišljanja o nekakvoj dobiti a ne samo o ljubavi ,iako ja iznimno volim i cijenim ta Božja stvorenja .
Smatram da je na prvom mjestu profit ( korist ) a na drugom , trećem itd .je ljubav /barem kod mene ....
Zadnjih godina prinosi su bili JAKO skromni pa sam razmišljao da odustanem od ekonomskog pčelarenja i da pčelarim samo ZA DUŠU ,
ali se opet nekako ovu sezonu dogodilo da su prinosi bili DOBRI pa sam OSTAO na istom broju zajednica / dok mogu raditi i održavati to stanje , do kada neznam.... :D

Lijep pozdrav tebi i obitelji !

Ma, slažemo se mi, jasno je to, samo te malo zezam. Čuvaj to zdravlja što je još ostalo, a sve ostalo ostavi po strani, mada je pčelarenje poželjno bar zarad pokretljivosti da se čovjek ne sroza na sećiju i oboli pred TV-om.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la crnii » 12 vel 2019, 11:37

Debejac je napisao/la:Crni pita:
A zašto se matica teže sama spušta dolje?

Zato što je nismo pitali treba li joj još prostora i gradnje novog saća, nego smo je htjeli prisiliti. Ljudska pohlepa je gadna, šta veliš?

Pozdrav, svako dobro!

Velim da sam baš to ja reko u komentaru :D
Ne treba joj prostora, ni gore ni dolje, dosta joj je trenutno to gdje je.
Druga je priča što bi mi tjeli 1.4., 15.4...2 nastavka pčele, pa i 3.

Pozz :krigle

ps
jučer kiša i tmurno kod mene, danas sunčano ali neki vjetar dere.
Pa spomenuh onog Krešu iz Nizozemske, spomenu on jednom kako tamo kod njega klima baš po mjeri.
Padne noć, počne kiša, svane jutro, dođe sunce.
Kod nas ko da je sve obrnuto.. da nas stvarno ne zasiplju onim chem.. chemm.. (nešto) i mjenjaju nam klimu?
Viribus Unitis d.d.
crnii

PrethodnaSljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.