Renson - 30.000 ćelija legla

Svakodnevna pčelarska događanja

Renson - 30.000 ćelija legla

PostPostao/la crnii » 04 vel 2019, 22:15

Čitam malo o Rensonovoj metodi, pa kaže da je to slijedeće, otprilike:

- matica se ograničava na zaljeganje 30.000 ćelija legla + trutovski okvir

- cilj metode je da se leglo drži na 30.000, jer ako je manje, moguća je tiha smjena, ako bi bilo više, išlo bi prema rojenju

- leglo se drži na okupu u jednom nastavku, pa se smatra da je mikroklima dobra za odgoj legla i + pošto je leglo ograničeno, bolje je hranjeno

- zbog navedenog, pčele žive duže, duplo u odnosu na pčele izvedene u nekoj drugoj košnici, ovdje pčele u sezoni žive 80-85 dana

- košnice po Rensonu, uvijek donesu puno peludi, na kraju sezone kada se zbraja prinos meda, na stacionaru donesu 50-tak kg..tako se bar piše po net-u.

- košnice se otvaraju i pregledavaju svakih 9 ili 10 dana.

Jel netko isprobavao po Rensonu raditi?
Viribus Unitis d.d.
crnii

Re: Renson - 30.000 ćelija legla

PostPostao/la crnii » 04 vel 2019, 22:32

Osnovna konfiguracija je :

- prvi nastavak, služi za prihvat peludi i nektara, 10 okvira

- matična rešetka

- drugi nastavak, plodište, 5 ili 6 lr okvira za leglo + okvir građevnjak, preostali prostor se popuni nečim drugim.. stirodurom, daskom, pregradnim daskama

- matična rešetka

- treći nastavak, medište, 10 okvira.

Matične rešetke nemaju izlaz, nastavci nemaju otvore/rupe.
Pčele ulaze na donje leto, u prvom nastavku je prihvat peludi i nektara, poslije pčele nektar/med nose gore u treći nastavak, prolazeći dva puta kroz matične rešetke??
Nevjerojatno!

U proljeće, sredinom 4-tog mj, košnica je na 2 nastavka i kad pčele zauzmu oba nastavka, stavlja se jedna matična rešetka između nastavaka.
Za 3-4 dana se pogleda gdje je matica, pa taj nastavak sa maticom ide kao drugi i tako ostaje do kraja sezone.

Stavlja se druga matična i medište.
Kontrola je svakih 9-10 dana.
Prvi nastavak se ne pregledava.
Pregledava se drugi nastavak sa maticom i leglom da se ustanovi da nisu ušle u rojevi nagon.
Građevnjaci se izrezuju.

Evo, sva mudrolija, teoretski, praktično bi trebalo vidjeti.

Na net-u što sam našao, Krešo od naših je pisao na nekoliko foruma i neke Nizozemske i Belgijske forume sam pregledao.

:krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la crnii » 05 vel 2019, 12:53

Kako bi to bilo u praksi, imao sam priliku vidjeti kad bi mi matica ostala greškom gore, iznad matične.

Prvi nastavak plodište, pa matična i 2 medišta.
Umjesto da je matica ispod matične, nađem je gore u trećem nastavku sa izmješanim leglom i medom.
Prvi nastavak, ispod matične, pun peludi.

Kod ovog Rensona, problem je što trutovi nemaju gdje izaći.
Kako bi se to moglo riješiti?

Za ovu metodu se kaže da je dobra za -vikend pčelare-?
Baš po ovome, za vikend ok, ali stalno moraš biti tu, svakih 10 dana.. nema da odeš na godišnji negdje.

Ustvari može, ako se treba negdje otići, ukloni se prva matična.
Ali ima tu još pitanja, npr., što ako zakiši 5 dana zaredom, pa se košnica ne otvori 14-15 dana.. vjerojatno dođe do pokolja trutova.

pozz
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la DB_happy » 11 vel 2019, 14:21

DB_505 košnice NAJBOLJE funkcioniraju ako se 3 tjedna do glavne paše razviju do svog biološkog maximuma od 80 000 pčela. To znači da u tom trenutku moram imati barem 12 DPO-a legla koji u prosjeku daju oko 5 000 nove mlade pčele, iako DB_505 DPO sadrži oko 9 000 ćelija, računajući obje strane saća. Svi izračuni govore da od postojeće pčele ostane barem 20 000 letačica što se onda poklapa s omjerom 1:3 u korist pčela primateljica nekatara koji je potrebno imati u glavnoj paši.

Imao sam i nekoliko zajednica iznad biološkog maximuma, jedne godine košnica 12 imala je oko 120 000 pčela, jednomatična zajednica. No, to je bilo samo te godine i nikada više. Ako nekoga zanima, mogu ovaj slučaj detaljnije opisati jer je tu očito bila riječ o izvanserijskoj matici... 8-) :)

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 11 vel 2019, 23:48

Crni, mani se Rensona. To je samo još jedna zvučna i privlačna metoda više. Znaš da sam je probao i to na alpskoj košnici i ne bih je nikome preporučio, a ko ne vjeruje, neka proba.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la crnii » 12 vel 2019, 11:28

Pa disi Debejac kućo stara i prijatelju :D

Nemoj mi reć da si nabavio 5-10 rojeva, pa počeo opet za svoju dušu, a?

Jest, za Rensona, čito sam tvoje, znaš da čitam i pratim sve forume u okruženju i šire.
Oni drugi isto počeli, pa odustali, jedino Krešo iz NZ to spominje stalno.

Pa kako god, na 2 ću raditi Rensona, na 2 brata Adama, ostalo po svom.
Esade sa mladim maticama, starim 1 g., ovo bi moglo raditi, možda?

pozz
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la Debejac » 13 vel 2019, 00:04

crnii je napisao/la:Pa disi Debejac kućo stara i prijatelju :D

Nemoj mi reć da si nabavio 5-10 rojeva, pa počeo opet za svoju dušu, a?

Jest, za Rensona, čito sam tvoje, znaš da čitam i pratim sve forume u okruženju i šire.
Oni drugi isto počeli, pa odustali, jedino Krešo iz NZ to spominje stalno.

Pa kako god, na 2 ću raditi Rensona, na 2 brata Adama, ostalo po svom.
Esade sa mladim maticama, starim 1 g., ovo bi moglo raditi, možda?

pozz

O, prijaško moj, evo me.
Nisam nabavio, tjeraju me, daju mi, nagovaraju, neki i mole, ali ništa od toga. Jednom davno sam za alkohol rekao nekima zašto neću ništa alkoholno: popio, prošao kroz dno, vidio da ništa dobro nema i - odustao.
Naravno da ćeš probati, to je najbolji način učenja, ali ne pretjeruj, velik je onaj koji zna mjeru, ja to nikad nisam ni znao niti naučio, zato te i jesam opomenuo.
Iz iskustva, reći ću samo: nisam primijetio znatniju razliku u odnosu na druge metode, a kad sam uzeo u obzir sva mučenja i sebe i pčela, odustao sam i ne bih to više. Da se nasmijemo? Pitali jednog što se ne ženi, a on reče: "Probao, vidio da znam i više neću!"

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la crnii » 13 vel 2019, 12:29

Debejac je napisao/la:
O, prijaško moj, evo me.
Nisam nabavio, tjeraju me, daju mi, nagovaraju, neki i mole, ali ništa od toga. Jednom davno sam za alkohol rekao nekima zašto neću ništa alkoholno: popio, prošao kroz dno, vidio da ništa dobro nema i - odustao.
Naravno da ćeš probati, to je najbolji način učenja, ali ne pretjeruj, velik je onaj koji zna mjeru, ja to nikad nisam ni znao niti naučio, zato te i jesam opomenuo.
Iz iskustva, reći ću samo: nisam primijetio znatniju razliku u odnosu na druge metode, a kad sam uzeo u obzir sva mučenja i sebe i pčela, odustao sam i ne bih to više. Da se nasmijemo? Pitali jednog što se ne ženi, a on reče: "Probao, vidio da znam i više neću!"

Pozdrav, svako dobro!

Na RV forumu se spominjalo to.
Pa vidit ćemo, možda i kakav članak na portalima izađe :D

pozz
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la crnii » 22 srp 2019, 09:18

Sad mi se opet desilo na 1 košnici, bar sam to primjetio, možda je bilo i kod drugih košnica, manje toga, pa nisam uočio.

LR na 3 nastavka, bez matične.
Leglo i matica zauzeli komplet 2-gi nastavak, u 3-ćem med.
U prvom donjem nastavku, 7-8-9 okvira, sve puno peludi tj.medni vjenac 1/2 ili 1/3 okvira, ispod meda, pelud.

Situacija kao kod opisa klasičnog Rensona.

Sve si nešto kontam, za nagodinu na nekoliko košnica,
prvi nastavak - saće
MR
drugi nastavak i svaki idući - pčele, leglo-saće-satne :idea: :?:

:krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.