Pčelarenje po bratu Adamu - praktični test

Svakodnevna pčelarska događanja

Pčelarenje po bratu Adamu - praktični test

PostPostao/la sale_sb » 21 vel 2019, 22:52

Kako sam i obecao, krenuo sam u testiranje ove tehnologije pčelarenja sa DB košnicom, ali u lokalnim (SB) pašnim i klimatskim uvjetima i uz jednu veliku razliku, umjesto Buckfast koristim naravno našu sivku. Želim utvrditi koliko je ova metoda primjenjiva za naše podneblje sa našom pasminom pčela. Dakle, ne mogu reći da provodim pravi test da vidim koja je tehnologija bolja, nego samo želim utvrditi primjenjivost.

Testirana je zajednica zazimljena na 7 jakih ulica pčela, što se na slici i ne vidi najbolje jer je medna kapa još uvijek debela oko 5-6 cm i klupko je pozicionirano dosta duboko, a na slici se vide pčele koje su se odvojile od klupka jer je već ujutro kada sam došao na pčelinjak bilo oko 8 stupnjeva.

Slika 1. Stanje zajednice prije intervencije
slika

P.S. Pokrenio sam novu temu pod gotovo istim nazivom jer sam želio da možemo na jednom mjestu pratiti razvoj situacije. Ako smatrate da je bolje da se spoji sa već postojećem temom o pčelarenju po bratu Adamu, neka DB_happy to spoji.
Radi preglednosti ću svaku radnju koju budem obavljao pisati u novi post.

Nadam se da će nam svima ovo biti zaniljivo...znam da meni hoće :D
sale_sb

Re: Pčelarenje po bratu Adamu - praktični test

PostPostao/la sale_sb » 21 vel 2019, 23:05

18.02.2019.
Radnja br 1. - Odvajanje okvira sa leglom od ostalih okvira

Tehnologija propisuje da je potrebno u veljači sve okvire sa leglom odvojiti pregradnom daskom od ostalih okvira, bilo sa hranom ili praznih.
Testna zajednica je imala 3 okvira sa leglom veličine dlana, obostrano i u svim fazama razvoja. Njih sam odvojio na desnu (južnu) stranu na mjesto 2,3 i 4. Na mjesto 1 sam ipak stavio jedan okvir sa hranom i peludom jer me je iskreno bilo strah. Na mjesto 5 stavljena je pregradna daska, a dalje su okviri sa hranom.

Slika - položaj i oblik klupka 19.02.2019.
slika

Stanje sam slikao odmah sutra dan po dolasku na pčelinjak. Kao što se vidi na slici, cca 2/3 klupka su skoncentrirane na prve 3 ulice gdje se nalazi leglo. Time sam dobio veću površinu koju pčele mogu grijati na plodišnim ramovima što će omogučiti matici da krene u ozbiljnije proširenje legla, bez bojazni od prehlade i kasnijeg slabljenja. Uz to pčele će pojačano prebacivati hranu sa okvira iza pregrade čime se matica dodatno stimulira jer ima osjećaj unosa.

Inače u ovoj zajednici ima previše hrane. Mogu komotno izvaditi 4 okvira sa hranom bez bojazni da će im faliti, ali ostaviti ću radi bolje izolacije.
sale_sb

PostPostao/la crnii » 22 vel 2019, 09:22

Hvale vrijedna tema i način kako si to počeo Sale!

Pratiću ovo sa zanimanjem, ne moram ti spominjati lega :)

Inače, metoda brata Adam i Blinovljeva metoda, ista su stvar, do kraja proljetnog razvoja, bar sam ja tako shvatio.
Na kraju razvoja, po Blinovu nema više ništa, svak radi i nastavlja po svom, brat Adam ima cjelogodišnji razrađeni program.

Ono što mene najviše interesira, pitanje je da li ima ikakvog efekta, vidljivog i mjerljivog, ako se leglo drži na okupu i da li je to moguće raditi kod nas?
Ili se ipak mora intervenirati u zoni legla?

Intervenirati sa prevješavanjem, presjecanjem legla saćem ili satnim osnovama itd.

I Sale, ovo kako si počeo, zaslužuje da se nađe u Hr. pčeli, novinama jel.

:krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la sale_sb » 22 vel 2019, 09:32

crnii je napisao/la:
Ono što mene najviše interesira, pitanje je da li ima ikakvog efekta, vidljivog i mjerljivog, ako se leglo drži na okupu i da li je to moguće raditi kod nas?
Ili se ipak mora intervenirati u zoni legla?

Intervenirati sa prevješavanjem, presjecanjem legla saćem ili satnim osnovama itd.

I Sale, ovo kako si počeo, zaslužuje da se nađe u Hr. pčeli, novinama jel.

Hvala crnii na podršci :krigle

Ako budem disciplinirano pratio tehnologiju i sve na vrijeme obavljao ne bi trebalo biti takvih intervencija u plodištu. Ako kao rezultat svih radnji dobijem suho plodište, matematika ne dozvoljava rojenje. Ali pošto je ipak riječ o pčelama koje nas uvijek uspiju iznenaditi neću ništa prejudicirati. :D

Pravi test bi bio kada bi imao barem 5 ili još bolje 10 zajednica sa kojima usporedno obavljam sve radnje, ali dobro je i ovako za početak.
sale_sb

PostPostao/la drago1 » 22 vel 2019, 11:07

Po meni vrlo dobra metoda posebno ako recimo u početku 3-eg mjeseca zahladi recimo -10 i traje dva tjedna tada nema bojazni od prehlade legla ili da ga nebi mogle pčele grijati jer je sve na okupu i manji prostor sa leglom pa se lakše održava temperatura.
Lp
Drago
drago1

PostPostao/la Tokito1969 » 22 vel 2019, 19:59

Sale svaka čast, evo imaš i moju podršku, bezgraničnu...

Ajmo sada na one sitnice:

1. Puna ili AV otvorena podnica ili AV zatvorena podnica

2. Pregradna daska je do poda podnice ili samo do kraja nastavka (radi komunikacije pčele sa ostatkom meda),ovo dalje je samo informativno jer su mi se od pregradnih daska najbolje pokazale one od punog drva i one od letvica satonoša okvira a dolje stiradur koji je obućen u plastiku) pregradna daska je od lesonita šperploće, puno drvo, stiradur ili stiradur u plastici.

3. poklopna daska ako je ima kakva je
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la sale_sb » 22 vel 2019, 20:25

@Tokito

1. Podnica je AV i trenutno je zatvorena.

2. Pregradna daska je veličine DB plodišnog okvira, a napravljena je od stirodura 20 mm koji je pričvršćen za satonošu.

3. Poklopnu dasku nemam nego je ostala plitka ventilacija. Nisam točno mjerio ali je 2 do 3 cm visine.
sale_sb

PostPostao/la crnii » 22 vel 2019, 20:54

A di kupite taj stirodur?
Ne grizu ga pčele, jel?

Ova stovarišta građ. materijala, svi imaju stiropor, nemaju stirodur, di bi se to moglo naći?

Negdje na net-u sam pročito, neko je radio pregradne daske
- letvica satonoše
- stiropor
- najlon deblji preko tog stiropora
Ustvari, trebao bi onda cijeli drveni okvir, pa stiropor unutra i pokrit ga najlonom, valjda.

Jel bi bilo to čemu?

Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la Tokito1969 » 22 vel 2019, 21:35

crnii je napisao/la:A di kupite taj stirodur?
Ne grizu ga pčele, jel?

Ova stovarišta građ. materijala, svi imaju stiropor, nemaju stirodur, di bi se to moglo naći?

Negdje na net-u sam pročito, neko je radio pregradne daske
- letvica satonoše
- stiropor
- najlon deblji preko tog stiropora
Ustvari, trebao bi onda cijeli drveni okvir, pa stiropor unutra i pokrit ga najlonom, valjda.

Jel bi bilo to čemu?

Trgovine građevinskog materijala bi ga morale imati ja koristim 2 cm za cokle, nekad su imali i u ponudi duplo tvrđi i pola kuće mi je sa njime napravljeno za (parkinge podzemne garaže i jako opterečene glazure) cca 20 kn M2, a ploća ti je 1250 *600. Onaj super tvrdi je ujedno i posve gladak (za kojeg mi trgovci tvrde da ne postoji opa....) pčele ne nagrizaju, ovaj za cokle je čak pod rukom dosta mekši ali ga pčele jako slabo nagrizaju.

Kako ih ja radim odrežem 12 *20 mm letvicu duljine satonoše, na nju zalijepim ploču stirodura toliko dugačku da dođe skoro pa na knap uz stranice nastavka a dubine visine nastavka , u širini stirodura izrežem transportnu plastiku (stare zalihe) zaklamam u letvicu i njome omotam sve tri strane stiradura (bok dno i bok) i ponovno zaklamam na letvicu sa druge strane, one dvije strane koje se naslanjaju na stranice nastavka ne oblačim u plastiku. Takve PD nemaju slobodnog stiradura da bi ga pčele grizle a nastavak razdvoje gotovo 100%diht. Kad uzmogne pofotkam ih, a osobno največa im je prednost kaj su osim dobrog izolatora jako jako lagane... :krigle
Tokito1969

PostPostao/la Tokito1969 » 22 vel 2019, 21:46

Samo da napomenem zašto mi je ova tema jako jako interesantna:

Nisam proučavao niti čitao Pčelarenje po bratu Admu, ali ima nekih sličnosti, ustvari meni je bio uzor Belčić i njegov način pčelarenja ali zadnjih godina to nažalost ne "fecera" više.

Naime nekoliko zadnjih godina u proljećnom razvoju (početak Ožujka) koristim obilato PD i baš kao što kaže Belčić i još nekolicina naših velikih pčelara a svi u tome složni "stisnuti pčelu na onoliko okvira koliko ih zauzimaju" što će reći ako je društvo na 5 ulica na toliko okvira ih stisnem pa PD a iza nje ostatak okvira praznih ili sa medom nebitno, tek kad su ulice dupkom pune dodajem prazan ili medni okvir i to ponavljam dokle nije pun nastavak. A to bi u ovom testu bilo baš ovako kao Vaš test samo sa još jednim mednim okvirom...

Pratim
Tokito1969

Sljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.