Pčelarenje po bratu Adamu - praktični test

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Pčelarenje po bratu Adamu - praktični test

PostPostao/la Debejac » 25 vel 2019, 23:15

sale_sb je napisao/la:
Tokito1969 je napisao/la:Naime nekoliko zadnjih godina u proljećnom razvoju (početak Ožujka) koristim obilato PD i baš kao što kaže Belčić i još nekolicina naših velikih pčelara a svi u tome složni "stisnuti pčelu na onoliko okvira koliko ih zauzimaju" što će reći ako je društvo na 5 ulica na toliko okvira ih stisnem pa PD a iza nje ostatak okvira praznih ili sa medom nebitno, tek kad su ulice dupkom pune dodajem prazan ili medni okvir i to ponavljam dokle nije pun nastavak. A to bi u ovom testu bilo baš ovako kao Vaš test samo sa još jednim mednim okvirom...

Pratim

E tu je caka. Ovdje se ne smije ići na više od 7 plodišnih nastavaka. To bi matici trebalo biti sasvim dovoljno za neometan rad, a ujedno je i glavni preduvjet za postizanje suhog plodišta. Razlika od onoga što vi govorite je u tome što se ovdje pčele forsira prema gore i to tako da se već polovinom ožujka stavlja matična rešetka i prvi medišni polunastavak i mladu pčelu zapošljava na izradi saća.

Šta: "7 plodišnih nastavaka."?
Da li će u medišnim nastavcima biti neprikosnoveno medišno saće?

Napomena: DB 12 je velika košnica i standardno je predviđena sa pregradama i PN-ovima. Dobra je to košnica.

Sretno u traganju!

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la crnii » 26 vel 2019, 09:51

Debejac je napisao/la:Onaj stirodur grizu bez prestanka, drvo je drvo i nema mu zamjene.

Misliš da će ovo izgrist?

IMG_20190223_152516_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20190223_152516_Easy-Resize.com.jpg (220.16 KiB) Pogledano 344 put/a.
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la Debejac » 26 vel 2019, 10:44

crnii je napisao/la:
Debejac je napisao/la:Onaj stirodur grizu bez prestanka, drvo je drvo i nema mu zamjene.

IMG_20190223_152516_Easy-Resize.com.jpg

100 % sam siguran, a nikad ne govorim teoretski, nego iz iskustva. Od toga sam pravio košnice i znale su, mimo leta koje sam ja napravio, po svojoj volji praviti leto na meni nelogičnim mjestima, a radio sam sa stirodurom debljine 50 mm. Zar nisam i ovdje negdje postavio te slike? Na Vojinom forumu jesam, čini mi se. Ma, star čova pa zaboravi. Drvo je drvo, i tu nema rasprave.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Vjerujem da znaš šta je ona plastična rafija za kalemljenje i vezivanje. Eh, nju sam koristio kad mi se odlomi prirodno saće - umotam saće i utegnem ga kružno oko satonoše i donje letvice. Jednom sam na to zaboravio i vidim ispred leta nekakvo zelenkasto trunje, otvorim i vidim - izgrizle svu rafiju, a saće učvrstile. Jednom je sin stavio pogaču na satonoše, a da nije skinuo donji najlon (odgovoran momak!). Da vidiš muka, ali su i to uspjele progristi.
Debejac

PostPostao/la sale_sb » 26 vel 2019, 18:10

26.02.2019. Pregled klupka

Jutros sam samo malo zavirio u košnicu. Bilo je dosta hladno. Sada se cjelokupno klupko formiralo na 5 ulica (sa početnih 7) iza pregradne daske, tako da je sada cca 80% pčela na okvirima sa leglom. Nisam slikao jer Sunce u jutarnjim satima udara tako da se ništa ne vidi na slikama, a pčele su dosta duboko. Za sada se pčele ponašaju kako je i očekivano.
sale_sb

PostPostao/la sale_sb » 26 vel 2019, 18:13

crnii je napisao/la:

Kao što sam rekao, mogu izgrist, a ne moraju. Ako si im ostavio prostora da mogu obići pregradu, onda nemaju razloga gristi. Ja imam istu takvu od roza stirodura i nisu je progrizle.
sale_sb

PostPostao/la sale_sb » 26 vel 2019, 18:36

Debejac je napisao/la:Sale sretno traga pa zaključuje:

Slažem se, želim uspjeh.
Pojasni mi šta je to suho plodište?
Onaj stirodur grizu bez prestanka, drvo je drvo i nema mu zamjene.

Pozdrav, svako dobro!

Suho plodište je kada postignemo da matica polaže jajašca od letvice do letvice uz minimalne količine hrane i peludi.
Nešto ovako samo x10 :D

slika

slika

slika

Šta: "7 plodišnih nastavaka."?

Da. Ukoliko se zadovolji ovo gore matici je ovo više nego dovoljno prostora za nesmetan rad. Tako tehnologija nalaže.

Da li će u medišnim nastavcima biti neprikosnoveno medišno saće?

Molio bih da ovo pitanje malo preformulirate jer ne znam na ovo odgovoriti. Znam značenje riječi ali ne shvaćam ''šta je pisac htio reći'' :D

Napomena: DB 12 je velika košnica i standardno je predviđena sa pregradama i PN-ovima. Dobra je to košnica.

Slažem se. Upravo taj kvadratni oblik mi omogućava najviše slobode pri radu sa njom u različitim fazama sezone. Već je ustanovljeno da je proljetni razvoj bolji u uskim prostorima nego onim širim (govorim iz iskustva jer pčelarim i sa LR 7). To bi trebao postići sa 7 plodišnih okvira uz rano forsiranje pčele prema gore. Kada dođe vrijeme da se pčele pripremaju za zimu sklanjam medišta i puštam ih da zauzimaju cijelo plodište. Ovakvu slobodu u radu ne nude druge košnice.
sale_sb

PostPostao/la Debejac » 26 vel 2019, 20:43

Sale veli:

To bi trebao postići sa 7 plodišnih okvira

Čekaj, rekao si 7 plodišnih nastavaka, a sada veliš "okvira", zato sam i priupitao.

Kad sam rekao "neprikosnoveno medišno saće", mislio sam na to da li će to biti samo medišno saće koje nije bilo u plodištu, u kojem matica nije zalijegala pa nije ni izvođeno leglo niti su vršeni ikakvi tretmani, dakle djevičansko saće.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la sale_sb » 26 vel 2019, 21:27

@debejac

Ma krivo sam napisao :| . Naravno da mislim na okvire.

A što se medišnog saća tice, da to ce biti djevičansko saće. Sredinom 3. mjeseca stavljam matičnu rešetku i prvo polumedište, a matica ne bi smjela prelaziti iz plodišta.
sale_sb

PostPostao/la crnii » 27 vel 2019, 09:50

Sale i Debejac,
ove pregradne od stirodura, 2 cm je debljina, veličina je lr okvira.
Pčele mogu proći naprijed-nazad-gore-dolje.
Lagane su, nema tu težine, cijena materijala je 60% prema daski sa pilane.

Hoće li ih pčele grist ili ne, vidjeti ćemo, kako Sale kaže, ne bi trebale jer imaju prolaz.
Vidimo već tokom godine.

:krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la sale_sb » 27 vel 2019, 10:31

Uslikati cu ja svoju kad budem mogao obaviti prvi pregled pa cemo vidjeti koliko ju grizu. Zadnje sto sam vidio je bilo sad 18.02. kada sam ju prebacio sa zadnjeg na 5.mjesto i bila je čitava. Inače stoji u košnici od lipnja 2018.
sale_sb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.