Pčelarenje po bratu Adamu - praktični test

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Pčelarenje po bratu Adamu - praktični test

PostPostao/la crnii » 24 ožu 2019, 20:37

Pa Vupi kako je puno?

Ne ronda se svaka 3 dana.
Za DB npr jednom u 10 dana 1 okvir. Taj okvir ima 9000 ćelija.
Za LR, jednom u 10 dana 2 okvira, to je 12 ćelija.

Npr za LR, 3 x 2 okvira, dobi se 6 okvira dodatnih u plodištu + ovo što se ima dosada.

Za već sadašnje "gigante" sa 6+ okvira legla, evo nas na 12 okvira legla.

Sa "jadnima i šepavim" izašlim iz zime, početkom 3.mj sa 2-3 jadna okvira legla, evo nas pred bagtem sa 7-8 okvira legla :!:

:krigle

Za lokaciju je je, ma ako se ima paše, razvoj je turbo.
Vidim ja po repici kada doslovno eksplodiraju u razvoju.

pozz
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la crnii » 24 ožu 2019, 21:13

crnii je napisao/la:
Za LR, jednom u 10 dana 2 okvira, to je 12 ćelija.

Ispravak,
za lr, jednom u 10 dana 2 okvira, to je 12.000 ćelija.
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la sale_sb » 24 ožu 2019, 22:21

24.03.2019.

Zavirio sam danas malo u testnu zajednicu. Prvotna tri okvira su sada na 85-90% pod leglom, a matica se bacila i na onaj okvir sa hranom što je stavljen na mjesto br.1 tako da je sada leglo na sva 4 okvira koji su postavljeni ispred pregradne daske. Nažalost nisam ništa slikao pa nemam šta postati.

Pčele još nisu pravo prešle u medišni nastavak, ali vidim da ih ima i gore. Valjda nemaju još potrebe ze tim prostorom.

Moram se i osvrnuti na komentar da se previše moraju otvarati zajednice kada se radi ovom tehnologijom. Ja zajednicu često otvaram jer nisam nikada radio sa DB košnicom, a kamoli ovom metodom. Ali ako samo pratite ovu temu možete vidjeti da od 18.02. kada sam odvojio plodišne ramove sa leglom od ostalih nije bilo potrebe za intervencijom, a nema je niti sada. Jedino sam dodao medište, a to se može i bez čačkanja po plodištu. Još dodam 3 okvira za formiranje cijelog plodišta i gotov sam sa razvojem zajednice. Po meni uopće nije loše niti pretjerano, s obzirom na benefite koje imam u kasnijem radu sa zajednicom.
sale_sb

PostPostao/la Tokito1969 » 25 ožu 2019, 06:02

Dobro je, nije loše, mada mene interesira kakav je napredak testne zajednice prema zajednici koju radite na mlasičan način?
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la sale_sb » 25 ožu 2019, 18:57

Tokito1969 je napisao/la:Dobro je, nije loše, mada mene interesira kakav je napredak testne zajednice prema zajednici koju radite na mlasičan način?

Nažalost ne znam. Ovo je jedina DB košnica koju imam. Ranije sam naveo da ovo nije usporedni test nego čisto da vidim da li tehnologija funcionira sa našom pčelom na našoj lokaciji.
sale_sb

PostPostao/la Tokito1969 » 25 ožu 2019, 19:47

Pardonček, sad sam se sjetio da ste već pisali o tom... :krigle
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la sale_sb » 30 ožu 2019, 22:34

30.03.2019.

Danas je izvršen još jedan pregled testne zajednice. Pčele grade saće u medištu, tako da se može očekivati skori prelazak nezaposlenih pčela gore. Na slikama je vidljivo da je leglo na tri izvorna plodišnma okvira od letvice do letvice i na njima je postignuto suho plodište, dok na okviru sa hranom koji je bio na mjestu br.1 leglo zauzima manje od 50% čelija. Sutra ću im dodati prvu satnu osnovu, jer imam osjećaj da im je potrebno proširenje plodišta.

slika

slika

Stanje u plodištu
slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Okvir na mjestu br.1
slika

slika

To je to za sada. Ja sam zadovoljan. Pridržavam se tehnologije kako je i propisano, tako da je sve i onako kako se očekuje. Vidjeti ćemo da li sam uranio sada sa planiranim dodavanjem satne osnove. Da li mislite da je bolje da pričekam da popune okvir na mjestu br.1?

Volio bi da korisnici i poznavatelji DB košnice kažu šta misle o ovom što je do sada postignuto. Da li vam se čini bolje ili lošije od prosječne DB zajednice u ovom periodu? Nemam ju s čime usporediti. :krigle

EDIT: ako budete uspoređivali sa svojim DB zajednicama vodite računa da je ovo prošlogodišnji nukleus formiran od umjetnog roja u lipnju.
sale_sb

PostPostao/la vupi » 31 ožu 2019, 09:59

EDIT: ako budete uspoređivali sa svojim DB zajednicama vodite računa da je ovo prošlogodišnji nukleus formiran od umjetnog roja u lipnju.

Jako lijepe slike ! :bravo

Usoređivati možeš samo sa zajednicom na istom pčelinjaku , jer svaka druga mikrolokacija nije mjerodavna za usporedbu !
Ja imam 2 DB zajednice i to sa visinom okvira 340 mm , nešto iz samogradnje, sa satonošom od LR košnice i medištima Farrar sa 10 okvira i
te zajednice trenutno imaju po 5 i 6 okvira legla i to površine cca 70-80 % kojima sam podbacio na čuvanje u 2 mj. isto takvo plodište
sa dosta meda od propalih zajednica tokom zime / varoa 100 % /.
Nikakvog ograničavanja plodišta nije bilo i zajednice su vrlo jake i samo sam jednom pomaknuo sa obje strane pelude okvire radi širenja legla /deblokada /.

Satne osnove već možeš stavljati jer je trešnja počela sa cvatnjom /to mi je orjentir / a i
same zajednice to pokazuju izgradnjom zaperaka u slobodnom prostoru / kod mene mrežasti zbjeg /.

vupi

PostPostao/la crnii » 31 ožu 2019, 10:28

sale_sb je napisao/la:

Odlično Sale, BRAVO!
Nadam se da ćeš ispratit pvu tehnologiju do kraja sezone.
Ostaje još da se vidi kako će se pčele ponašat u 5-6 mj, po pitanju rojenja?
Ja mislim da sa građevnjakom u plodištu, dosta stvari se može riješiti i zaposlit mlade pčele-voskarice.
Građevnjak ne zbog varoe, nego da imaju istrošit voštane žljezde.

Po pitanju širenja plodišta sada, ja bi im iz cuga grunio izgrađeni plodišni okvir u leglo.. to ako bih imao takav okvir. Pa i okvir gdje bi bilo hrane, isto u leglo, između 2 okvira s leglom. Očistile bi one to i pripremile matici za zaljeganje.
Ako se nema izgrađeno saće, onda bi satnu, ali kao zadnju.. leglo-satna-stirodur.

Ali ne slušaj ti mene Sale, nisam ja baš nešto za djeljenje savjeta :D

BRAVO :bravo
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la sale_sb » 31 ožu 2019, 15:02

vupi je napisao/la:
Jako lijepe slike ! :bravo

Usoređivati možeš samo sa zajednicom na istom pčelinjaku , jer svaka druga mikrolokacija nije mjerodavna za usporedbu !
Ja imam 2 DB zajednice i to sa visinom okvira 340 mm , nešto iz samogradnje, sa satonošom od LR košnice i medištima Farrar sa 10 okvira i
te zajednice trenutno imaju po 5 i 6 okvira legla i to površine cca 70-80 % kojima sam podbacio na čuvanje u 2 mj. isto takvo plodište
sa dosta meda od propalih zajednica tokom zime / varoa 100 % /.
Nikakvog ograničavanja plodišta nije bilo i zajednice su vrlo jake i samo sam jednom pomaknuo sa obje strane pelude okvire radi širenja legla /deblokada /.

Satne osnove već možeš stavljati jer je trešnja počela sa cvatnjom /to mi je orjentir / a i
same zajednice to pokazuju izgradnjom zaperaka u slobodnom prostoru / kod mene mrežasti zbjeg /.

Hvala na vašem osvrtu Vupi. Dodao sam danas satnu osnovu kako sam i planirao pa cemo vidjeti kako će se dalje razvoj odvijati. Kada usporedim svoju DB sa ovim vašim, vidim da je to otprilike to što se tiče količine legla. Prednost ove metode ipak vidim a to je ta što su već počele deponirati sav unos u medište. Ono što sam jučer slikao izrađeno saće u medištu se skroz cakli od svjezeg unosa. Dakle, rano je otklonjen po meni glavni nedostatak DB košnice, a to je da u dobroj proljetnoj paši pčele nerado prelaze preko debelih mednih kapa u mediste što može dovesti do blokade matice, i sve je postignuto bez prevjesavanja plodisnih okvira u medište.
sale_sb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.