Pčelarenje po bratu Adamu - praktični test

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Pčelarenje po bratu Adamu - praktični test

PostPostao/la sale_sb » 31 ožu 2019, 15:06

crnii je napisao/la:
sale_sb je napisao/la:

Odlično Sale, BRAVO!
Nadam se da ćeš ispratit pvu tehnologiju do kraja sezone.
Ostaje još da se vidi kako će se pčele ponašat u 5-6 mj, po pitanju rojenja?
Ja mislim da sa građevnjakom u plodištu, dosta stvari se može riješiti i zaposlit mlade pčele-voskarice.
Građevnjak ne zbog varoe, nego da imaju istrošit voštane žljezde.

Po pitanju širenja plodišta sada, ja bi im iz cuga grunio izgrađeni plodišni okvir u leglo.. to ako bih imao takav okvir. Pa i okvir gdje bi bilo hrane, isto u leglo, između 2 okvira s leglom. Očistile bi one to i pripremile matici za zaljeganje.
Ako se nema izgrađeno saće, onda bi satnu, ali kao zadnju.. leglo-satna-stirodur.

Ali ne slušaj ti mene Sale, nisam ja baš nešto za djeljenje savjeta :D

BRAVO :bravo

Nemam izrađenog saća, a ne želim ubacivati više okvira sa hranom jer bi sve prebacivale u mediste a je ova zajednica zazimljea na 100% sirupu, a želim uhvatiti čist med. Zato sam ubacio SO. Samo ti bacaj savjete i daj svoje mišljenje jer zato smo ovdje. Da poznajem tehnologiju tj da sam ju isprobao ranije ne ovdje niti pisao ovoliko.
Satnu isnovu ubacio sam na mjesto br. 5 odmah do legla. Iza nje je pregrada

EDIT: ne brinem za mladu pčelu jer moraju izraditi dva medišta. To će bit odrađeno do bagrema
sale_sb

PostPostao/la sale_sb » 08 tra 2019, 21:54

08.04.2019.

Danas sam obavio brzinski pregled zajednice (nije mi vrag dao mira :D ). 31.03. sam dodao prvu satnu osnovu u plodište. Danas je zaležena u potpunosti, izuzev gornjih 2 cm ispod satonoše gdje je hrana. Pregledao sam i ostale plodišne okvire da vidim da li se matica vraća na izleženo saće i vidio sam da je sve ono što je bilo plodište na zadnjem pregledu i danas popunjeno sa leglom, što mi govori da matica može podnijeti toliko plodište. Sutra planiram dodati još jednu satnu osnovu.
Svu hranu spremaju u medište, dok onaj okvir sa hranom što sam ostavio iza pregradne daske u plodištu koriste za spremanje peludi. Za sada nema niti jedne osnove matičnjaka u plodištu, iako sam vidio da ima pčela koje ''vise'' sa matične rešetke u praznom prostoru. Pretpostavljam da je riječ o mladoj pčeli, jer ne rade baš ništa (ne grade saće).

Ovo su slike od subote 06.04.
Pčele u medištu:
slika

Svježi unos:
slika

slika

Danas u medištu ima daleko više meda od ovoga gore na slikama, a i polunastavak je dosta otežao. Ako sutra bude lijepše vrijeme nastojati ću malo poslikati.
sale_sb

PostPostao/la crnii » 09 tra 2019, 06:02

Sale,
onda ide sve kako treba.
Biti će interesantna tvoja usporedba ove košnice sa drugima po pitanju prinosa meda, hoće li donijeti više-isto-manje, meda.
Biti će interesantno ispratiti do kraja i pitanje rojevog nagona.. a mlada je matica unutra, jel tako?

Neke godine imo jednu dobru košnicu, tako je ocjenio, matica stara 1 g. i spustim je sa 2 nastavka na 1, da mi povuče rojeve matičnjake. I prihranjivo je.. i neće pa neće, zarojit se.
Onda je obezmatičio.

pozz :krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la sale_sb » 09 tra 2019, 07:24

Prinos meda je jedini parametar koji mogu realno usporediti sa ostatkom pčelinjaka. Ne očekujem da bude viši od prosjeka, ali svakako se nadam da neće biti niži. Ono čemu se ja nadam da ću postići sa ovom košnicom je olakšani i ubrzani rad prilikom pregleda i odvajanja okvira za vrcanje, a da pri tome nemam gubitaka na prinosu. Ako se danas pokaže dobro vrijeme za detaljan pregled nastojati ću pobrojati pčele da vidim na kojoj je razini ova zajednica jer mi je jako teško povući bilo kakvu paralelu sa LR, barem ovako napamet.

Crnii u zajednici je mlada matica od prošle godine i od nje očekujem da sad u travnju pokaže sve svoje čari. Ne znam da li je to samo kod mene ali nekako mi se pokazalo do sada da proslogodišnje matice uvijek malo kasne za dvogodišnjim maticama u ožujku, ali zato ih sustignu ili čak preteknu u travnju.

Inače redovito mijenjam matice tako da ako i imam na pčelinjaku maticu stariju od 2 godine ostavljena je zbog genetike i uzgoja. Sada je stanje cca 60% 2017. i 40% 2018.

Kakva su tvoja iskustva?
sale_sb

PostPostao/la crnii » 09 tra 2019, 09:19

Sale,
iz mog skromnog iskustva, po pitanju starosti matica, imati maticu staru 1 g., 50% problema riješeno.
Lakše se skine varoa, rojenja praktički nema, ako im se imalo da prostora za rad.

Praktički, ako bi prinos meda bio isti kao i kod rada nekom drugom metodom, dovoljno bi bilo izmjeniti matice svake godine i može se ovako raditi.
Sad neki na internetu bar npr. Vojo Brstina, kaže da ima matice 4-5 g. stare?!
Ali ima on svojih bisera i provala sličnih.
Jednom tvrdio da sa prvencem izađe 4-5-10..matica.
Sa "normalnim" prvencem i uvijek da je tako.

A zašto ovako raditi po bratu Adamu ?

Zato jer je to laganini, može se puno košnica opslužiti.
Ako su 2 DB okvira = 3LR okvira, LR nastavak sa 10 okvira u plodištu bi bio dovoljan.
A dobije se to da praktički ne radiš ništa, vrlo malo.

Brate mili, ja rudarim s ovim mojim rotacijama, umetanjem saća u leglo itd.

Jako mi ja drago da ovo radiš Sale, moja podrška i izvještavaj nas i dalje o svemu interesantnom.

:krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la sale_sb » 23 tra 2019, 18:24

Nisam dugo ništa napisao, a nije da se ništa ne radi sa zajednicom. Taman pred zahlađenje dodao sam još jednu satnu osnovu na predzadnje mjesto kako bi proširio plodište. SO je izgrađena i zaležena tako da je sada stanje 6 okvira legla u plodištu. U plodištu nema hrane izuzev prvog okvira koji je 60%leglo i 40% pelud/med. Meda u medištu ima, ali kako zahladi tako polako to troše. Za sada nema niti jedna osnova matičnjaka na plodišnim okvirima što se za LRke ne može reći. Vidjeti ćemo sad kad krene sezona rojenja kako se ponaša.
sale_sb

PostPostao/la skrle » 09 svi 2019, 14:56

Bok dečki.
Evo i ja sam ove godine malo promijenil tehniku. Odmah poslije vrbe kad su bile na 2 farrar nastavka ograničil sam ih matičnom i rotiral nastavke te dodao treći prazni za medište. Tako sam ih ostavil do bagrema.
Puno su sretnije i lijepo su zanesle kompletno plodište. Puno lakše nego ove kaj sam ostavil na 3 nastavka. To sam napravio na otprilike 120 zajednica i prezadovoljan sam. 4 testne zajednice su bile cijelo proljeće na dislociranom mjestu nedirane do sada na 3 farrar kutije bez matične. Preveliki prostor ih je usporavao, čak je jedna dobila vapneno. Samo 2 zajednice su sumnjive da su se izrojile ali ne bih sa sigurnošću rekao jer je bilo samo 5-7 matičnjaka u njima, prije bi rekao tiha smjena.....
Uglavnom isto sam mišljenja da pčelama treba kompaktno plodište sa što manje uplitanja, što omogućava rad sa nastavcima u većini pčelarske godine. Štoviše bespotrebno proširivanje iznad šokira zajednicu i usporava razvoj. Ove godine sam imao perfektne zajednice ali sada nažalost te zajednice ostadoše bez kapi hrane, mladog legla gotovo i nema zbog nestašice hrane....
Nužna hitna prihrana da ne izgubimo i sljedeće paše.... Selimo dalje i lovimo kesten, amorfu tko može! :krigle

Evo moje ovogodišnje iskustvo da podijelim sa farrarom.....
skrle

PostPostao/la vupi » 09 svi 2019, 20:04

Očito da ne pomaže nikakav sistem rada i manipulacije kad priroda neda .
Svi su izgledi da ove godine idemo u minus a ne u plus .
Još ako i kesten zakaže onda smo totalno u KU ... :(

To što su se neke / više njih / zajednice zarojile nije ništa čudno kod ovakvog vremena paše malo ili nimalo a legla puno ....
Moje voze na PARAMA , a dokle neznam ni sam ....sreća da nisam vadio voćkovac inaće bi bilo katastrofalno ....

Sada 2 dana malo boljeg vremena A ONDA 4 dana SRANJA - OPET .... :o

:krigle
vupi

PostPostao/la Jura » 10 svi 2019, 09:10

Kada je paša nema pravila i sve fercera, a kada je bespaša ništa ne valja. :evil:
Često se zeznu u prognozi, pa bi bilo dobro da su se zeznuli i za idući tjedan. :urnebes
Jura

PostPostao/la Tokito1969 » 10 svi 2019, 15:31

Budi bez brige...
Zaj...u se samo kad nešto očajnički trebamo...
U zimi smon trebali zimu sa oborinama i hladnoću a bilo je tolje i sušnje nego sad Svibanj :twisted: :twisted: :twisted: p
Sada trebamo sunca i odmah se zaj...u kad su prognozirali za ovaj tjedan 4 dana sunčana dana, danas ujutru da bude bar i subota sunčana a bude malo mujc :twisted: :twisted: :twisted:
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PrethodnaSljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.