Varoa 2019.

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Varoa 2019.

PostPostao/la crnii » 29 kol 2019, 18:01

Tokito1969 je napisao/la:..

Ma jok, kičmarenje samo na prvi pogled.
Kaže čoek,
vrca suncokret-stara matica sa 1 okvir otvorenog l. na starom mjestu, ostalo sve satne-ostatak legla i nezatvoren med na novo mjesto.

Staru 1x protiv varoe i stalna prihrana.
Na novom mjestu kad izađe leglo, 1x protiv v.

Kad nova pronese, spoji.

Di je kičmatrans :?:

:krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la Debejac » 30 kol 2019, 00:10

Heh?!

Pored ličnog iskustva, evo i sa: https://pcelarskipodsetnik.wordpress.co ... nju-pcela/

Citat: "Kod nas se primenjuju lekovi na bazi aktivne materije amitraz, koja je kancerogena, a čiji ostaci se talože u saću. Zbog toga su ovi lekovi zabranjeni u zapadnoevropskim zemljama. Najpoznatiji takvi lekovi su Varolik i Hemovar. Primenjuju se dimljenjem i prskanjem."

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 30 kol 2019, 17:30

crnii je napisao/la:Di je kičmatrans :?:

Baš u tom razdvajanju pa spajanju, sad ako tko ne vidi tu kičmanje, jbg ga onda...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la DB_happy » 30 kol 2019, 20:28

Opet dobre vijesti... :D :D

Kod onih sumnjivih 8 zajednica samo 3 šetača, a na ostatku pčelinjaka po 1 šetač na 5-6-7 košnica, nisam brojao... 8-) :)
Opet sam gledao u one 4 ladice kod nukleusa, one su trenutno i jedine na pčelinjaku. Imao sam vremena pa sam baš detaljno pregledao svaku ladicu i nijedne grinje!! :D :D :bravo :bravo

Također nema ni mravi, ali zato ima fekalija moljca :x :x i to na "tone" u svakoj ladici... :( :(

Ipak, moljac je puno manja napast od mrske grinje (skoro napisah gnjide!)... :lol: :lol: :urnebes :urnebes

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 30 kol 2019, 23:11

Ivica:

ali zato ima fekalija moljca :x :x i to na "tone" u svakoj ladici... :( :(

Truleks s mravljom i jednim metkom dva zeca.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 01 ruj 2019, 07:54

:bravo :bravo :bravo
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la DB_happy » 01 ruj 2019, 20:43

I danas tražio šetače, prijepodne zanemarivo malo, ali poslijepodne... :o :o :shock: :shock:

Na točno 80 zajednica izbrojao 12 šetača, a kod onih 8 sumnjivih čak 10 !!! :? :? :shock: :shock:

Ladice su postavljene, slijedi brojanje prirodnog pada pa će biti više točnih informacija... 8-) :)

DB_happy

PostPostao/la DB_happy » 03 ruj 2019, 20:17

Izvršeno je prvo ovogodišnje brojanje prirodno otpale grinje, evo rezultata:

viewtopic.php?p=29703#p29703

Nije loše, :D ali moglo je i bolje, makar je ovo JAKO varoozna godina na našoj lokaciji...

Dakle, OPREZ, sad se koplje lomi!

Evo i dvije anegdote vezane uz ovogodišnju "borbu pjetlova prsa o prsa": :roll: :roll: :lol: :lol: :urnebes :urnebes :urnebes

Nakon 2. ljetnog tretmana EkopčelomiRom, kad se broj šetača nešto povećao, šetao sam se između 1. i 2. reda pčelinjaka i predviđao koje su košnice jače invadirane mrskom grinjom. Najviše sam sumnjao na košnicu 38 što je jučerašnje brojanje prirodnog pada i potvrdilo, ali tada to nisam znao. I sasvim slučajno sam prošao iza košnice 38, a tamo, brat-bratu, jedno 40-50 "šetača"!!! :!: :!: :?: :?: :o :o :shock: :shock: :? :?

Kad me tad ne strefi "srdačni", :lol: :lol: :urnebes :urnebes nikada ni neće! ;)

Pa kako, pitao sam se, odjednom toliki šetači!?

Kad ja malo bolje pogledah, a ono sve redom TRUTOVI, :) pčele ih se rješavaju u ovo doba, a košnica 38 ima crvenu maticu pa trutova i trutovskog legla ima još i SADA...

Dakle, lažna uzbuna, već sutradan i sve do dana današnjeg te pojave više nije bilo! :D :D

A sad druga priča:

Jučerašnje brojanje prirodnog pada varroe započeo sam upravo od ladice košnice 38, i na prvi letimičan pogled vidio sam samo 2 tamnoljubičaste grinje pa sam se obradovao! PRERANO !!!!

Naime, pažljivijim pregledom ladice pronašao sam još 10, uglavnom ŽIVIH :o :o :shock: :shock: :? :? (ne zadugo! :lol: :urnebes ) onih svijetloljubičastih varroa! Dakle, mužjaci, mrska se grinja sprema za rasplod i expanziju! :x :x :x

E nećeš, ne ove godine! :lol: :lol: :P :P

Dakle ljudi, oprez, još ima vremena!

U listopadu će već biti (pre)kasno...

DB_happy

PostPostao/la Debejac » 04 ruj 2019, 09:48

Ivica:

Kad me tad ne strefi "srdačni", :lol: :lol: :urnebes :urnebes nikada ni neće! ;)

E, baš ti dobar ovaj izraz: sr(d)ačni, svaka čast, nasmijao si me.
Mislim da sam s varoom završio za ovu godinu, ali vidjećemo još jer ima i po 7 O.Z.L., što mi je nevjerovatno, pa sam provjeravao i kod one moje dvojice starih "učenika", i stanje slično. No, nije to više ono proljetno leglo za koje ja kažem da je školski primjer, nego leglo koje je preko pola rama "okupirano" sa 90 % poklopljenim vijencima, pa bi to realno bilo 3-4 rama legla.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 13 ruj 2019, 21:39

Ljudi, oprez!

Početkom rujna išao sam na Gospin izvor, tu je jedan LR pčelinjak s oko 30-ak zajednica! Na svoje oči vidjeh spojene 3-4 zajednice, visoke su 4 nastavka, novine su između 2. i 3. nastavka. Jasno, ne mogu 100% tvrditi da je varrooza, može biti svašta nešto, ali varrooza je najizglednija. K tome, loše vijesti stigle su i s jednog drugog pčelinjaka, tu također uglavnom nije bilo rojenja kao ni kod nas, ali varrooza je na DB_505 pčelinjaku uglavnom pod kontrolom...

Moram kazati da ovoliko varroe NA PČELI u košnicama apsolutno NIKADA nisam vidio tako da mali broj šetača ukazuje da je naš lijek odradio dobro, također i na druga 2 pčelinjaka gdje se koristi.

Nažalost, izgleda da sam s onon košnicom 38 "ispušio boška iza ćoška" :lol: :lol: :urnebes :urnebes i to do samog balčaka!!! :lol: :lol: :lol: :urnebes :urnebes :urnebes

viewtopic.php?p=29745#p29745

Kod nas još uvijek ima trutova, :) ali sada im pčele ukidaju gostoprimstvo:

DSC_0356.JPG
Ne mogu unutra pa se grupiraju na letu... :-(
DSC_0356.JPG (148.06 KiB) Pogledano 25 put/a.

Teška je naša muška sudbina u tom ženskom svijetu, zar ne! :lol: :lol: :urnebes :urnebes
DB_happy

Prethodna

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.