Priprema pčela za Kesten 2019

Svakodnevna pčelarska događanja

Priprema pčela za Kesten 2019

PostPostao/la Dario22 » 13 svi 2019, 20:45

Ekipo vrijeme je da se počnemo pripremati za sljedeću pašu a to je kesten, s obzirom da će zajednice do kestena biti razrojene i prepolovljene molio bi vaše savjete ili iskustvo.

Moj način bi bio da spojim dio zajednica koristeći nukleuse i pomoćne zajednice, znači ukloniti maticu iz istih, staviti papir i spojiti zajednicu pred kesten. Spojiti sa svakom zajednicom u kojoj je mlada ovogodišnja matica i složiti jedno 20-30 zajednica.
Dario22

Re: Priprema pčela za Kesten 2019

PostPostao/la crnii » 13 svi 2019, 21:38

Dario22 je napisao/la:

Dario, a kad počinje kesten kod vas, Karlovac-Banija..
A jel smiješ sad razrojavat i prepolovljavat zajednice?

Ja bi napravio ovako:
- uzeo od svake toliko da se ne izroji.. negdje 1 okvir legla, negdje 2,3..okvira legla
- formiro oplodnjake (1 okvir legla + 1 okvir meda + 1 SO)
- unutra matičnjak

I dobiš mladih matica ko drva.

Zavisno od oplodnje (kad dolazi taj keseten?), mjenjao bi matice.
Ali staru ne bih ubijao.. sa 1-2 okvira legla u nukleus, a cijeli novi oplodnjak/nukleus, prebacit u 10-okvirni nastavak i prek papira, spojit s proizvodnom.

Sve stare izvađene matice, vidi se do kraja ljeta/početak jeseni, što je dobro, pa ostavit, što be valja, eliminirat.

Tako ja radim za suncokret.
Ali nekad vozim sa, starim maticama, pa izmjenjam matice poslihe suncokreta, odmah sa vrcanjem.
Nekada prije, ako se mlade matice stignu oplodit i pronijet, da imaju bar 1 okvir svog legla.

Ali tajmng mi je na knap sve.
Na suncokret se nekad ide več polovinom 6.mj.
Kesten je još ranije.

:krigle
Zadnja izmjena: crnii; 13 svi 2019, 21:48; ukupno mijenjano 1 put/a.
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la crnii » 13 svi 2019, 21:48

Ovo za oplodnjake-nukleuse,
1 okvir legla - 1 okvir meda - 1 SO,
može se raditi tek kad se vrijeme stabilizira i kad prođu proljetne hladnoće i iznenadna zahlađenja.

U drugoj polovici ili kraj 5. mj., a meni je to taman kad se vratim s bagrema.

Od 20.5. pa nadalje, vrcanje i formiranje tih oplodnjaka/nukleusa.
Vrcanja bagrema ove godine neće biti.

A za matičnjake, sada prije 3 dana na stacionaru, 3 stare i dobre, sa 2 nastavka, spustio na 1 nastavak.

2 okvira krajnje, ljevo-desno med/pelud, 8 okvira legla.
Na satonoše pogača, pa najlon.
Najlon povučen 2 cm unazad, a u zbjegu za sirup.
Pa prek zbjega drugi najlonkoji cijelom širinom pokrjva zbjeg.
Mikroklima idealna za odgoj matičnjaka.

Pune su ko brod u ne može čačkalica više unutra stati, a još pogača i sirup.

Rojevi lete van za 10 dana, nakon 2-3-4 dana, izrezujem matičnjake.. ma.. ko palac, veliki i ima ih na bacanje, doslovno.

Odluto sam od teme - kesten -, sory :oops:

Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la Dario22 » 13 svi 2019, 23:14

Samo ti piši sve što želiš jer čovjek može nešto i naučiti iz nečijeg iskustva, tako da nije ništa van teme.

Što se tiče kestena on kod mene standardno kreće oko 10.6 moguće kojih par dana ranije.

S obzirom da kod mene veći dio pčelinjaka ovih dana sigurno kreće sa matičnjacima u zajednici gdje su matičnjaci nađem staru maticu i stavim je u nukleus a u toj staroj zajednici ostavim par matičnjaka, te sve nukleuse sa starim maticama kasnije pred kesten spojim sa onim zajednicama gdje su mlade matice počele raditi. Inače 20.5 je 20 dana prije kestena tako da je to faktično za 7 dana. Veći dio zajednica sada ima 5,6, okvira legla u plodištu jer sam maticu ograničio pred bagrem i sada oduzmem 2 okvira legla i staru maticu i kasnije im to vratim bez matice plus koji okvir iz pomoćnih tako da će u konačnici tako pripremljena zajednica faktično imati 7,8 okvira legla na dan 20.5 što je granica za proizvodnu zajednicu.

Ovi nukleus-oplodnjaci su dobar savjet i to ću raditi sljedeće godine jer sada nemam toliko opreme gdje bi to sve smjestio, za sada imam opreme samo za smještaj starih matica a ne mislim se više širiti tako da stare matice ove godine idu ča a kada ih spojiti ako ne pred kesten. Sigurno da bi bilo dobro pričekati da vidimo kako matice rade itd ali moram sve snage udružiti pred kesten jer je on jedini spas ove sezone.
Dario22

PostPostao/la crnii » 14 svi 2019, 10:03

A ok, kužim.
Prekontroliraš, koje su zarojene, maticu van u nukleus, u staroj ostaviš nekoliko matičnjaka (za rezervu).

Pred kesten vratiš nukleus sa leglom stare matice nazad, ali bez matice.

A jel onda svima vadiš staru maticu i koje nisu zarojene?
Pa eventualno, pokidat prisilne matičnjake, gdje ih ima, a rojevi matičnjak unutra?

Vupi ide na kesten, što on kaže?

Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la vupi » 14 svi 2019, 11:57

Ja ništa ne vadim stare matice dok ne dođem na kesten .
Radim to najjednostavnije OVAKO ;

Nakon nekoliko dana po preseljenju na kesten izvršim pregled SVIH zajednica i prilikom tog pregleda podignem iznad MR u najgornji medišni nastavak / u sredinu /
po 1 okvir najmlađeg legla ili jaja .
Nakon 8-9 dana prekontroliram SAMO taj okvir i na njima pokidam SVE matičnjake OSIM 1 koji ostavim .
Od toga matičnjaka na kraju kestenove paše imam mladu maticu i pokoji okvir legla .
Prilikom vrcanja kestena tu mladu maticu spustim na podnicu a staru sa par okvira legla odnesem na stacionar ...
Najjednostavnija moguća zamjena matice . :D

Ima jedan mali problem kod ovoga sistema , a to je da se pokoja zajednica izroji sa tom mladom maticom a stara i dalje nosi u donjem plodištu .
Ali to je samo pokoja na cijelom selećem pčelinjaku .
I još nešto ; kod kidanja viška matičnjaka određeni broj lijepih matičnjaka iskoristim za mini oplodnjake .

vupi

PostPostao/la DB_happy » 14 svi 2019, 12:07

vupi je napisao/la:Ja ništa ne vadim stare matice dok ne dođem na kesten .

Nakon nekoliko dana po preseljenju na kesten izvršim pregled SVIH zajednica i prilikom tog pregleda podignem iznad MR u najgornji medišni nastavak / u sredinu /
Nakon 8-9 dana prekontroliram SAMO taj okvir i na njima pokidam SVE matičnjake OSIM 1 koji ostavim .
Od toga matičnjaka na kraju kestenove paše imam mladu maticu i pokoji okvir legla .
Prilikom vrcanja kestena tu mladu maticu spustim na podnicu a staru sa par okvira legla odnesem na stacionar ...

Ima jedan mali problem kod ovoga sistema , a to je da se pokoja zajednica izroji sa tom mladom maticom a stara i dalje nosi u donjem plodištu .
I još nešto ; kod kidanja viška matičnjaka određeni broj lijepih matičnjaka iskoristim za mini oplodnjake .

:bravo :bravo :bravo majstore Vupi! :D :D
Živio ti nama još barem 100 ljeta! :D :D

Ovo je pravi primjer kako funkcionira naš forum - pomažemo jedni drugima! :D :D

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Dario22 » 14 svi 2019, 20:30

crnii je napisao/la:A ok, kužim.
Prekontroliraš, koje su zarojene, maticu van u nukleus, u staroj ostaviš nekoliko matičnjaka (za rezervu).

Pa eventualno, pokidat prisilne matičnjake, gdje ih ima, a rojevi matičnjak unutra?

To mi je najlogičnije, širiti se više ne mislim a u zajednici ostavim dva rojevna matičnjaka. Kada matice pronesu spojim nukleus gdje je bila stara matica i dodam koji zatvoreni okvir iz pomoćnih ili onih koje su najkasnije ušle u rojevno stanje s obzirom da imaju dosta mesa.

Ne, vadim matice samo tamo gdje su krenuli matičnjaci, gdje su manji matičnjaci dodam iz drugih već zatvoreni ako imam da ubrzam proceduru i to je to.

Meni je bitno da iza stare matice ostane matica iz rojevnog matičnjaka jer za sada imam samo rojevne matice, ne kupujem matice niti stavljam leglo da si same naprave maticu, normalno tu i tamo sigurno ima i prisilnih matica jer uvijek neki prisilni matičnjak zaostane ali trudim se da budu matice živičarke ili u narodu poznate kao ždrebice.
Dario22

PostPostao/la Dario22 » 14 svi 2019, 20:44

vupi je napisao/la:Ja ništa ne vadim stare matice dok ne dođem na kesten .

Svaka čast ali ja sam već sada natukao oko 15 nukleusa, moje se roje taman kada krene bagrem tako da će do kestena 90% pčelinjaka biti razrojeno.

Nadalje, još se držim rojevnih matica i moguće da zbog toga ranije kreću sa rojevnim nagonom ali i moj teren je bogat peludom i proljetnom pašom pa ih i to ubrzava. Zato ne koristim sistem da si pčele same vuku matičnjake iz legla.

Inače od 50 zajednica pred bagrem možda ima 5,6 slabih, tuku leglo kao blesave, to sam tražio i to sam dobio, ja bi volio da krenu sa matičnjacima pred kesten ali ne ide, zadovoljan sam što je oko 30 zajednica u početku bagrema bilo bez matičnjaka ali čim su kiše krenule to se počelo mijenjati.
Dario22

PostPostao/la DB_happy » 14 svi 2019, 21:18

Dario22 je napisao/la:
crnii je napisao/la:A ok, kužim.

To mi je najlogičnije, širiti se više ne mislim a u zajednici ostavim dva rojevna matičnjaka. Kada matice pronesu spojim nukleus gdje je bila stara matica i dodam koji zatvoreni okvir iz pomoćnih ili onih koje su najkasnije ušle u rojevno stanje s obzirom da imaju dosta mesa.

Ne, vadim matice samo tamo gdje su krenuli matičnjaci, gdje su manji matičnjaci dodam iz drugih već zatvoreni ako imam da ubrzam proceduru i to je to.

Meni je bitno da iza stare matice ostane matica iz rojevnog matičnjaka jer za sada imam samo rojevne matice, ne kupujem matice niti stavljam leglo da si same naprave maticu, normalno tu i tamo sigurno ima i prisilnih matica jer uvijek neki prisilni matičnjak zaostane ali trudim se da budu matice živičarke ili u narodu poznate kao ždrebice.

Svaka čast, :D :D :bravo :bravo i moja se tehnologija bazira na rojevitim i hujevitim maticama ! :love
Ne kupujem matice jer je to također neka vrsta prisilnih matica izvedenih na običnom radiličkom jajetu...
:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

Sljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.