Priprema pčela za Kesten 2019

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Priprema pčela za Kesten 2019

PostPostao/la Dario22 » 04 lip 2019, 19:44

Dečki u problemu sam, pitanje je koliko će mladih matica početi nesti jaja a kesten je za 6-7 dana, e sada ako ih ne bude puno koje su krenule sa nesenjem jaja šta da radim sa nukleusima kojih ima dosta a koji sada imaju oko 4 okvira legla negdje i 5...šta mislite da ih stavim na prirodne rojeve ako je matica kod njih krenula znamo da rojevi čudo rade u košnici još ako ih pojačamo možda bi bile krcate medom?
Imam i dio zajednica koje još nisam razrojio, nekima trgam matičnjake ali veći dio još ne gradi matičnjake, da li sa njima da spojim nukleuse i onda kontroliram matičnjake kada krene kesten i normalno trgam matičnjake jer će tada sigurno krenuti. Mogao bi i dva nukleusa spojiti u jednu zajednicu ali tu je stara matica i postoji mogućnost da uđu u rojevno stanje.

Puno pitanja a tako malo odgovora. :?
Dario22

PostPostao/la Tokito1969 » 05 lip 2019, 17:26

kod mene ove godine:

H bombe od društava apsolutni i totalni promašaj...

A bombe od društva totalni promašaj...

Bombe od društava apsolutni promašaj...

Neka normalna zajednica (max 8 okvira legla) pun pogodak...

Samo normane zajednice mi nisu ušle u rojevni nagon, sve drugo se poklopilo na moju štetu, loše vrijeme - nisi u mogućnosti odraditi pregled na vrijeme, kada i vrijeme dozvoli posao mi ne dozvoli da dođem na pčelinjak, kašnjenje glavne paše i prihrana u svibnju, i onda kada i počne bagrem šljus ili je prehladno ili pak prevruće, kod mene bagrema još uvijek ima na sjevernim obroncima, mnoga stabla procvala tek prošli tjedan međutim pčela na njima nema već su na svibovini i djetelini a i na pojilicama...

Sada sam završio sa skidanjem rojeva, čekam da mlade matice prenesu, polako su pripreme za eventulno vrcanje, pa onda spajanje od bezmatka do slabića i razrojavanje jakih (kaj je od njih ostalo)...

Koliko je čudna ova godina govori podatak o najtopljoj zimi, odličnim zimsko-proljetnim bum razvojom, krasnim unosom vočkovca i onda više od mjesec dana nikaj, nikaj, nikaj, dobro ne baš nikaj bilo je i i kiše :twisted: :twisted: :twisted:

Čak mi se i izrojila košnica sa mladom ovogodišnjom maticom koja je nosila mjesec dana...

Eto i nove kletve među Varaždinskim pčelarima "dao bog da ti Viro dođe u posjetu pčelinjaka kada gacija cvete"...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la vupi » 05 lip 2019, 17:43

Tokito ;

Potpisujem SVE od slova do slova .... :(

:krigle
vupi

PostPostao/la DB_happy » 05 lip 2019, 17:53

E da je meni rojevnih matičnjaka... :( :( :cry: :cry:

I treća godina zaredom kako nema rojenja, SVE zajednice (osim par gdje je je u toku TI matica) su vrlo slične, pune su i prepune pčele koje vise u grozdovima ispod donje letvice okvira, vidi se "iz aviona" da ih je previše, ali svejedno NE idu u rojenje... :( :( :cry: :cry:

Čak i kad povuku poneki rojevni matičnjak, sruše ga prije zatvaranja i onda ponovo vuku nove matičnjake, ali samo otvorene, ne znam zašto to rade i zašto ih stalno ruše...

I tako treća godina zaredom, razrojavam "na silu", a to nije DB_505 tehnologija jer temelj čine rojevite i hujevite matice, one koje o rojenju počinju razmišljati već u siječnju, najdalje u veljači... 8-) :lol:

Svi oko mene skidaju rojeve, ne odobravam to, to je ipak pčelarstvo 19. stoljeća, ali kod nas ništa od rojenja... :( :(
Samo jedna zajednica ima 7-8 otvorenih matičnjaka, ostavio sam je "na promatranju" :lol: :lol: :urnebes :urnebes :urnebes :urnebes vjerujem da će za tjedan dana svi matičnjaci biti porušeni... :( :( :( :(

Od strane pčela, naravno... :urnebes :urnebes :urnebes :urnebes

Možda se varam?

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Dario22 » 13 lip 2019, 20:15

Kao i svake godine na kestenu, lijepo krene šume zamirišu i onda(prema dugoročnoj) dolazi kiša na pola kestena i to je to. Nema godine da ga ne presječe, sada nam je samo vidjeti koliko će ta kiša trajati.
Dario22

PostPostao/la Tokito1969 » 17 lip 2019, 16:30

Dario22 je napisao/la:Kao i svake godine na kestenu, lijepo krene šume zamirišu i onda(prema dugoročnoj) dolazi kiša na pola kestena i to je to. Nema godine da ga ne presječe, sada nam je samo vidjeti koliko će ta kiša trajati.

Eto konačno da i naši prognozeri pogode prognozu...

Normano na pčelarsku štetu
Tokito1969

PostPostao/la Dario22 » 17 lip 2019, 20:41

Polako ali sigurno klizimo u katastrofalnu godinu, nada još živi, sparno je i sljedećih dana bi trebalo biti više sunca. Vidjeti ćemo za 10-15 dana u kakvim smo go.n.ma.
Dario22

PostPostao/la Tokito1969 » 21 lip 2019, 15:10

kako je krenulo kod mene:
1 Lipa za 8 dana kesten pa za 3 dana divlja kupina...

PS
vidi video
https://www.youtube.com/watch?v=nfmJXRA_R_w

https://www.youtube.com/watch?v=69IBzjZgOuE
Tokito1969

PostPostao/la Dario22 » 21 lip 2019, 17:10

Kod mene je situacija da rani kesten prolazi, srednji i kasni su u cvijetu. Prekjučer, jučer, danas i ako bog da sutra (ako ne bi bilo kiše do 17 sati) moglo bi u ova 4 dana nešto i nakapati, bilo je nešto kestena i ranije ali sada je vrhunac.

Nedjelja su rekli kiša i onda ćemo vidjeti, ako bi već od ponedjeljka krenula stabilizacija moguće da još opstane par dana kasnog kestena, i to je to.

Što se tiče procjena sigurno da će najviše biti miješanog kestena jer bagrem nisam vrcao a sada praznine pune kestenom, tu je i lipa pa ćemo o kvaliteti i količini znati više za desetak dana.

Da nema ove kiše u nedjelju bilo bi puno bolje jer je i nedjelja u samom vrhuncu kestena, ali šta je tu je.
Dario22

PostPostao/la Tokito1969 » 21 lip 2019, 20:01

Za moj kraj kišica najvljena i za subotu i nedelju a ponedeljak oblačan...
Lipa je kod mene brzo prošla i bio je skroman unos 100-200 grama na dnevnoj bazi, sa kestenom je nešto bolja situacija cca 0,5-0,75 kg dnevno, sad činjenica da kestena bude još cca 5 dana ako ga kiša ne ispere. Pošto sam im ostavio dosta nepoklopljenog bagrema možda bude vrcanje do kakvih 10 kg po košnici ali to je samo možda, ustvari kao što si i rekao bumo vidli za desetak dana.

:krigle :krigle :krigle
Tokito1969

PrethodnaSljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.