Vremenske prilike

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Vremenske prilike

PostPostao/la Dario22 » 26 sij 2020, 22:14

Samo da brzo ne zatopli, ovih dana rezao neke grane od oraha i na rezovima curi voda a prvi mjesec, nebu bilo dobro ako lupi zima.
Dario22

PostPostao/la Debejac » 28 sij 2020, 08:57

Već nekoliko dana kod mene oko +4 do + 13 stepeni, što je dobro da se pčele pročiste, malo proventiliraju, prenesu meda sa strana..., jer hladnoće će još biti sigurno - očekujem je i u februaru i u martu.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 16 vel 2020, 06:31

Jučer bio prekrasan dan, pčelice lete unose pelud, posjećuju obilno pojilice, gubici za sada 2 (dva) i to bezmatci. Očišćene i dezinficirane podnice, stavljeni puni ulošci. Otvorene su samo tri košnice koje su na ruku lake, normano to su društva koja imaju jako slabe zalihe meda, svakome dodana po dva okvira meda. Kad sam ih već otvarao bacio sam i brzinski pogled u društvo: zatvorenog legla ima i to na dva okvira veličine dlana, na trećem okviru jajašca. Izgleda da je krenulo naveliko...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la drago1 » 16 vel 2020, 10:57

Krenulo ali mnogo prerano :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Lp
Drago
drago1

PostPostao/la Debejac » 18 vel 2020, 09:15

Jučer raspon od -4 do + 16 stepeni.
Momački unose polen.
Zasad sve žive, iako su dva društva pala na "nos" sa postolja i ne znam koliko su tako bile (moja greška), pa sam ih ponovo složio na popravljeno postolje.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la vupi » 31 ožu 2020, 10:48

Iako temperature nisu niske kao krajem zime prihrana ovih dana je NEOPHODNA !
Ovo je sada već drugi val hladnoće koji je pogodio kontinetalni dio ,a pčelinje zajednice su sa relativno dosta legla i u ubrzanom rozvoju .
Taj razvoj će biti usporen , ako ne i prekinut , jer dotoka hrane i peluda NEMA ..
Matica neće zalijegati ,pa će zajednica NESPREMNA dočekati bagrem .

Pogača u ovom trenutku je NUŽNO ZLO , ali je i to bolje nego ništa ...
SVAKAKO je bolje prihrana rijetkim sirupom 2;1 u korist vode ,jer je voda za leglo trenutno najbitnija ...
Peluda vjerujem da ima , i on će biti potrošen , pa do blokade matice neće dolaziti .
Prihranjivati u manjim količinama , 2-3 dcl. dnevno / tko može SVAKI DAN ,
a tko nemože svaki dan onda barem svaki drugi dan po 4-5 dcl .

Svakako treba pripaziti i na svoje zdravlje , po ovakvom vremenu , obući se dobro a zajednice NE DRŽATI OTVORENE DUŽE OD PAR SEKUNDI ...

Sretno i medno vam bilo !

:krigle
vupi

PostPostao/la drago1 » 31 ožu 2020, 14:11

Imaju one dosta meda za ovih par hladnih dana jer već za vikend +18.
Lp
Drago
drago1

PostPostao/la Tokito1969 » 31 ožu 2020, 15:00

drago1 je napisao/la:Imaju one dosta meda za ovih par hladnih dana jer već za vikend +18.
Lp
Drago

Problem su jače zajednice koje su razvukle leglo, viši pčelinjak nije problem leglo su zaustavile i tamo tek treba početi divlja sljiva, međutim niži je problematičan, puno vočka procvalo i odcvalo ali unosa ništa jer je uništio mraz, a tek sutrašnji najavljeni...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la vupi » 31 ožu 2020, 22:57

Tokito1969 je napisao/la:
drago1 je napisao/la:Imaju one dosta meda za ovih par hladnih dana jer već za vikend +18.
Lp
Drago

Problem su jače zajednice koje su razvukle leglo, viši pčelinjak nije problem leglo su zaustavile i tamo tek treba početi divlja sljiva, međutim niži je problematičan, puno vočka procvalo i odcvalo ali unosa ništa jer je uništio mraz, a tek sutrašnji najavljeni...

Tokito;
Baš to sam mislio ,,,, :bravo

Jer na mojih 172 mNV slijedi cvatnja jabuke , a sve ostalo što je trenutno u cvatu neće mediti ,kao što ni divlja trešnja nije medila iza prvog vala zahlađenja ... :!:
Naravno da slabije zajednice NISU još potrošile zimske zalihe ,a to su zajednice koje trenutno imaju 6-7 ulica pčele i cca 4-5 okvira legla ...
Zajednice koje su popunile nastavak sa pčelom i prešle u drugi , one imaju i do 8 okvira legla ,KOJE TREBA HRANITI / barem ono otvoreno , a i mlada pčela treba jesti .
Obično takve zajednice treba NJEGOVATI , jer te će donjeti MED na bagremovoj paši ,i te će trebati 4ti LR nastavak ..

:krigle
vupi

Prethodna

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.