Vremenske prilike

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Vremenske prilike

PostPostao/la vupi » 03 ožu 2013, 11:15

Lijeska;
Neće joj mraz ništa AKO još resa nije procvala , ali ako je procvala onda propada ( potamni i fertik od peluda ništa ). :krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 03 ožu 2013, 11:49

vupi je napisao/la:Lijeska;
Neće joj mraz ništa AKO još resa nije procvala , ali ako je procvala onda propada ( potamni i fertik od peluda ništa ). :krigle

Eh, to ćemo ovih dana provjeriti.
Naime, kod mene jutros u 7 sati čak -5 stepeni i mraz debeo ko prst (snijega nema), a sada sunce tako raskošno grije da jednostavno mami, i ubrzo odoh čačkati štogod.

Još uvijek ne mogu vjerovati da sam se ovako elegantno provukao kroz zimu, što se tiče snijega. No, isto tako, nekako vjerujem da bi mogao iznenada tresnuti. Daj Bože da se prevarim.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 03 ožu 2013, 12:06

Ja rekoh, ja i porekoh:
i ubrzo odoh čačkati štogod.

Pita me žena je li to kuckam s pčelarima. "Jesam", velim joj i naumpade mi da će ubrzo njen dan (8. mart) pa bubnuh: "Šta veliš da se provozikamo do 'FIS-a (veliki trgovački centar u Vitezu)' " Palo je to ko kec na desetku. Eno je se pjevuckajući sprema, a sad ću i ja. Hajde, kad je bal, nek je i maskenbal (mislim da dubljinu džepa: potegni karticu, na bankomat, taj dan se razveseli, a onda taj 1 dan veselja plaćaj zadugo kasnije). No, ipak je veselje veselje. Ako ga sam sebi ne prirediš, pa ko će drugi? Je l' da?

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la saperica » 03 ožu 2013, 16:53

eto, oko 13 sati, temperutura 7°C, lagani sjeverac, masovni izlet ali ne nasvim zajednicama. one koje nisu izljetale pogledao sam malo i najslabija je na 4 okvira pčele (8 ulica), maslačak, šafran, jaglac i visibaba niti da se pojave, ljeske nešto sitno i malo vrbe i "cica-mace"...
slika slika slika slika slika

sad mi je žao što mukleuse nisam sveo na 1 nastavak pa da se veselim ali greške se plaćaju i to je nauk za poslije.
saperica

PostPostao/la Tokito1969 » 03 ožu 2013, 18:01

03.03.2013. 06.00 sati -7C (ovo je temperatura u VŽ) do 14.00 sati temperatura porasla na 11C (ova na pčelinjaku) sunčano sa laganim povjetarcem pčelice idu na let tek poneka ima malo peludi. Snjeg se još nije maknu sa mjesta. Košnice koje imaju leto okrenute prema jugu mnogo bolje izlječu nego one sa letom okrenute prema istoku iako su i jedne i druge krasno osunčane. Ove oscilacije u temperaturi su najgore za pčelice.

LP
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la pčelica Mara » 03 ožu 2013, 23:11

Danas u Livnu sunčano vrijeme,temperatura 9 stupnjeva uz lagani vjetrić.Bio sam siguran da ću večeras imati materijala za pisanje u susjednoj temi(gubitci) ali na sreću za sada nema razloga.Zazimio sam 4 roja,dva su se super razvila a za dva sam bio siguran da se na proljeće nećemo družiti.Danas na letima ludnica,čini mi se da unose cijele liskove grane! :D sve četri žive,dvi sa po 6-7 ulica,jedna 5 i jedna 4.Sa hranom mislim da neće biti problema sve imaju pogaču i lagano je rješavaju. Za sada super ja :D
pčelica Mara

PostPostao/la Debejac » 03 ožu 2013, 23:35

Saperica:
sad mi je žao što mukleuse nisam sveo na 1 nastavak pa da se veselim ali greške se plaćaju i to je nauk za poslije.

Nema veze. Možemo pričati šta hoćemo, ali dok se čovjek sam ne uvjeri, nema ništa od svega. Meni još nijedno nije "odletjelo" pa mi neobično.

Dobar izlet. Dobro je. A, jesi li ti siguran da temperatura nije bila nešto viša?

I, nisi nam ništa o leglu rekao. Kod mene i Lakija u prosjeku na po 2 rama jaja i malo larvica, zatvorenog nema.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 03 ožu 2013, 23:43

Tokito:
Košnice koje imaju leto okrenute prema jugu mnogo bolje izlječu nego one sa letom okrenute prema istoku iako su i jedne i druge krasno osunčane. Ove oscilacije u temperaturi su najgore za pčelice.

Sjećaš li se tačno u koje vrijeme je to bilo? Logično je da SADA sunce pravo ojača ne na istoku, nego tek kad nagne jugu i zato je tako bilo. Meni je jugoistok zakon, ali sada imam leta okrenuta samo ka sjeverozapadu i jugoistoku (samo dvije). Ove druge zaista prije izlijeću. Zanimljivost: Fodorčenkova dvomatična ima suprotna leta - jedno ka jugoistoku, drugo ka sjeverozapadu. Bio sam skoro cijeli dan na pčelinjaku. Sunce je u ovu okrenutu ka jugoistoku odmah od izlaska udaralo i desilo se da iz nje pčele masovno izlijeću, a iz druge nijedna, mada su u istoj košnici pod istim krovom i 99 % iste snage. Neko bi pomislio da je ova druga umrla, ali oko 14 sati je buknula i ona.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 04 ožu 2013, 19:43

04.03.2013. 5.00h u VŽ -5C vedro bez vjetra u 16.00 na pčelinjaku 9C sunčano također bez vjetra

Debejac je napisao/la:
Sjećaš li se tačno u koje vrijeme je to bilo? Logično je da SADA sunce pravo ojača ne na istoku, nego tek kad nagne jugu i zato je tako bilo.

Kako da ne evo piše u postu 14.00 do 15.00 bio sam samo jedan sat na pčelinjaku i promatrao leta i kaj sam raskopusal onaj gubitak.
Ranije nisam bio jer je temperatura bla kilava sve do 12.30 svega 7C a onda naglo skočila barem je tako bilo u VŽ. inače pčelinjak od tate puno bolje izlječu van jer je on osunčan cijeli dan (hoće reći da je on najsjevernje na mojoj parceli i tako najudaljeni sa svih tri strane (istok jug i zapad ) od najbliže šume a u isto vrijem najzaštičenji od sjeverca šumom i pčelinjakom.

Zato i razmišljam da bih svoj pčelinjak pomaknuo sjevernje i da ga stavim u dva reda, međutim prošle godine kada sam to htio napraviti (u zimi kada je bila suha) radili smo po 12h dnevno u firmi dva mjeseca zaredom pa nisam uspio. Također mi se vrzma plan da ishodom građevinsku za pčelinjak barem 5*5 metra pa se sada nečkam. Uostalom ima metoda seljenja košnica pomoću stakla (normalno saznao na ovom forumu jedino nisam baš shvatio koliko dana treba biti staklo gore (po mom nebi trebalo dulje od nekoliko dana jer čim se pčela nanovo orjentira ne mari više za stari položaj (moje razmišljanje) ) tak da nema brige. Ima još jedna stvar košnice koje su okrenute istoku uglavnom su i jača društva tak da bi i to imalo malo za uzrok slabjeg izljetanja brem za sada kada su svega sat dva na zraku. Za jutarnje buđenje košnica koje prve izlječu jednostavno nemam vremena (stalno radim ujutro krenem na posao u 5,20 a vračam se uglavnom poslije 16.00, a u subotu i nedelju ti je uglavnom dan za kišu ili snijeg.

LP
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la Debejac » 04 ožu 2013, 20:06

Tokito:
(stalno radim ujutro krenem na posao u 5,20 a vračam se uglavnom poslije 16.00, a u subotu i nedelju ti je uglavnom dan za kišu ili snijeg.

Hmmm, neka ti je Bog u pomoći! Kad se tim vremenom izmrcvariš, onda više nisi ni za šta.

Preseljenje i staklo? Da. Može i bilo kakva fizička prepreka tik uz leto (viša daska, ploča, bilo kakva prepreka), tako da pčele pri izlijetanju moraju skretati: ili ulijevo, ili udesno ili vertikalno i iznova se orijentisati. Ja sam jednom preselio usred sezone (morao). Jednostavno u sumrak zatvorio, preselio oko 400-500 m (od kuće na sadašnji pčelinjak), zatvorio leta, obezbijedio vodu i ventilaciju. Trećeg dana uveče otvorio leta. Na starom mjestu ostavio 1 praznu košnicu. Prvi dan skupilo se u njoj možda tri rama pčela, drugog dana šaka, trećeg nije bilo. Nije bilo nikakvih problema.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PrethodnaSljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.