Vremenske prilike

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Vremenske prilike

PostPostao/la Debejac » 15 tra 2020, 08:50

Snijeg. Jučer počeo padati, jutros osvanuo zajedno sa -1, sada se bori sa suncem.

https://www.youtube.com/watch?v=UjrGAgLstGg

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Propolis_mali » 25 tra 2020, 13:26

Evo opet mene s jednim pitanjem. Dva okvira sa pčelama , pokrivenom leglom i dvoje matičnjaka prebacio sam u nukleus, dodao dva okvira sa satnom osnovom. Dodao vode i hrane. Zatvorio sam za par dana. Dali sam pogrešio jer nisam maticnjake omotao u alufoliju. Pa da bi pčele uništile matičnjak. :(
Propolis_mali

PostPostao/la vupi » 26 tra 2020, 06:42

Propolis_mali je napisao/la:Evo opet mene s jednim pitanjem. Dva okvira sa pčelama , pokrivenom leglom i dvoje matičnjaka prebacio sam u nukleus, dodao dva okvira sa satnom osnovom. Dodao vode i hrane. Zatvorio sam za par dana. Dali sam pogrešio jer nisam maticnjake omotao u alufoliju. Pa da bi pčele uništile matičnjak. :(

Ako su pčele i matičnjaci iz iste košnice onda ne treba zaštičivati matičnjake ...

U slučaju da praviš nukleuse iz zajednice koja nije u rojevnom stanju onda matičnjak dodaješ tek sljedeći dan / barem 12 h poslije / i pčele će ga prihvatiti bez problema ...

:krigle
vupi

PostPostao/la Propolis_mali » 26 tra 2020, 15:20

Vupi, izvini na pitanju. Kakvo je rojevno stanje, zar to nije kad su povučeni matičnjaci? Inače matičnjaci u nukleusu su sa istog društva. Ostavio sam tako, pa šta bude.
Propolis_mali

PostPostao/la vupi » 26 tra 2020, 18:48

Propolis_mali je napisao/la:Vupi, izvini na pitanju. Kakvo je rojevno stanje, zar to nije kad su povučeni matičnjaci? Inače matičnjaci u nukleusu su sa istog društva. Ostavio sam tako, pa šta bude.

Rojevo stanje je BAŠ TO koje si imao i iz te zajednice uzeo okvire sa pčelama , leglom i matičnjacima ...
ALI ne treba biti više od jednoga matičnjaka , jer postoji mogućnost da ti taj nukleus pusti mali roj , dok ako je samo 1 matičnjak onda nema vjerojatnosti da se izroji ....

:krigle
vupi

PostPostao/la Propolis_mali » 28 tra 2020, 09:31

Što je sigurno, je sigurno. Pa sam ostavio dva. Pa nek se oni među sobom dogovore, ko če preuzet komandu. Pa ako nešto malo izroji, nema panike. Bolje malo, nego pola košnice. Danas sam otvorio leto, pčele počele izletavat, pa i vračat nazad. Sačekam do vikenda, tada neče bit više pokrivenog legla pa tretiram sa mliječnom kiselinom. Zatvaram i onda za nekih 20 dana kontrola , ima li legla. Ako če bit :bananas , odlično za početak.
Propolis_mali

PostPostao/la Propolis_mali » 29 tra 2020, 17:06

Imam vosak u glavnom trutovskog legla, koji sam zamjenio sa novom satnom osnovom. U saču ima sa strane nešto meda. Dali če to smetat kad stavim to u sunčani topionik. Ne bih volio, da je posle sve ljepljivo. Ili da isperem vodom, da uklonim med?
Propolis_mali

PostPostao/la Tokito1969 » 29 tra 2020, 17:41

Neće, med će biti dolje vosak gore, kada se vosak ohladi izvadi ga iz posudice i onda isperi...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la Propolis_mali » 30 tra 2020, 04:40

Tokito1969 hvala ti. Kako su obično rešenja jednostavna i logična ali šta bi radili, da nema problema.
Propolis_mali

PostPostao/la DB_happy » 12 svi 2020, 20:36

https://www.index.hr/vijesti/clanak/svjetska-meteoroloska-organizacija-objavila-novu-prognozu-poslali-upozorenje/2182375.aspx?index_ref=read_more_d

Dobra ova prognoza, :lol: :lol: :urnebes :urnebes evo mi opet naložili pećku, "žestok" je ovaj svibanj, baš kao i prošlogodišnji!

No, bude boljše, ako si boljševikkk.... :urnebes :urnebes :urnebes :urnebes
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

Prethodna

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.