Vremenske prilike

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Vremenske prilike

PostPostao/la Debejac » 04 ožu 2013, 20:16

Zaboravih reći, Tokito me zapričao: kod mene jutros -5, a u 14 sati +12. Pčele masovno izlijeću i nose polen. Ipak, iz jedne nisu. To je K2 - alpska osmoramna. Podigao sam hranilicu, jer znam da je slaba, i vidim na tri ulice nešto pčela. Samo sam vratio hranilicu pošto od toga nema ništa. Najvjerovatnije ću je sutra razbarušati i spojiti. Znam odgonetku. Mijenjala maticu i kasno prihranjena (iznurene pčele). Prilikom "prvog čišćenja" podnjača, a i kasnije samo kod nje na podnjači bilo puno mrtvih pčela (dvije-tri dobre šake), i poslije toga stalno bilo najviše mrtvih, a zaimljena sa skoro 8 ulica.

Da ne bude zabune, ovo "prvo čišćenje" podnjača znači iščačkavanje grančicom kroz leto. Može neko pomisliti da ja tokom zime više puta čistim podnjače. Ne, to je samo jedan način praćenja zimovanja.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 04 ožu 2013, 20:52

Brine me ono tek poneka unosi pelud nisam valjda ostao bez svih matica?

Vidjet ćemo čekam prvi pregled. U svim košnicama se vide debeli vijenci meda tak da hrane imaju a samo čekamo povoljno vrijeme

A držim se one rad oslobađa (Arbeit macht frei) dođem doma dobro se naklopam a onda u 18.00 počne druga smjena (nešto o toga radim košnice ili namještaj, izrađujem satove, crtam na računalu (satove naravno u Auto cadu ili dijelove košnica) ili pišem na forumu kao sada jer mi je zeru prehladno za rad u radionici) i tak do 22.00

A vikend je rezerviran (obično nedelja) za Ivanščicu ja i moja bolja četvrtina ujutro oko 9.00 krenemo na pohod (naravno ako nam zdravlje i vrijeme dozvoli uglavnom malo dulje rute cca bit ču skroman nikad ispod 24 km u oba smjera to ti je bez odmora 7 sati hoda a ako je jako vruće treba nam i 8, zimi si to ne možemo priuštiti i idemo kračim ali jako korištenim planinarskim (poštujem moć prirode sada je +10 a na visini od 1000 MNV za pola sata može biti debeli minus sa oborinama) stazama do vrha ( svega 9 km 3 sata hoda jako puno ljudi ide tuda vikendom pa ako se nešto dogodi )

evo jedne jesenas pred samim vrhom

konačno ja i moja najbolja četvrtina.jpg
konačno ja i moja najbolja četvrtina.jpg (366.67 KiB) Pogledano 2645 put/a.

LP
Zadnja izmjena: Tokito1969; 04 ožu 2013, 21:11; ukupno mijenjano 1 put/a.
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la vupi » 04 ožu 2013, 21:06

Da ne bude zabune, ovo "prvo čišćenje" podnjača znači iščačkavanje grančicom kroz leto. Može neko pomisliti da ja tokom zime više puta čistim podnjače. Ne, to je samo jedan način praćenja zimovanja.

Tako i ja radim ,ali sa jednom dužom kukastom žicom ,pa tako pomognem pčelama izbaciti mrtve pčele sa podnice .
Na nekima bude samo po koja mrtva pčela ,ali na par komada sam izvukao za dobru šaku mrtvih .
Ovo me ne brine jer je to slučaj kod jačih zajednica ,pa još ima dosta pčele .
Najvažnije da pčele nose pelud i da sada zauzimaju minimalno 4 ulice pčele da bi mogao reći da neće biti daljnjih problema .
Ma preživiti će VEĆ SADA i sa 3 ulice ali takove zajednice uspiju samo ako imaju DOBRU MATICU koja će svojom zalegom
zajednicu uspješno ojačati do bagrema . :krigle
vupi

PostPostao/la Tokito1969 » 04 ožu 2013, 21:36

vupi je napisao/la:

Tako i ja radim ,ali sa jednom dužom kukastom žicom ,pa tako pomognem pčelama izbaciti mrtve pčele sa podnice .
Na nekima bude samo po koja mrtva pčela ,ali na par komada sam izvukao za dobru šaku mrtvih .
Ovo me ne brine jer je to slučaj kod jačih zajednica ,pa još ima dosta pčele .
Najvažnije da pčele nose pelud i da sada zauzimaju minimalno 4 ulice pčele da bi mogao reći da neće biti daljnjih problema .
Ma preživiti će VEĆ SADA i sa 3 ulice ali takove zajednice uspiju samo ako imaju DOBRU MATICU koja će svojom zalegom

Potpisujem oba navoda i ja na taj način "čistim podnice" samo ja koristim tanku drvenu levicu (otpadak od izrada košnica) i to jer sam kod izrade podnica pogriješio (na internetu našao pa kopirao) pod mrežica mi je lagano nagnuta prema naprijed to ne valja jer kako zimi ugibaju pčele i padaju na pod koliko toliko se otkorljaju pred ulaz pa ih uvijek ima mrtvih pčelica na letu bez obzira kaj je klupko na sredini, a neke podnice koje se nisu jako napuhnule a tak sam podnicu konstruirao (nepotrebno ulaganje novaca ali učimo iz svojih grešaka) mogu pod sa mrežicom izvući napolje pa očistiti ali ipak mi je draža metoda letvicom ipak nema toliko mrtvih pčela a i manje uznemiravamo košnicu.

LP
Tokito1969

PostPostao/la Debejac » 04 ožu 2013, 21:44

Vupi:

Želim da ne preživi. Sit sam toga već, a broj zajednica mi ne znači ništa (imam i drugih alpskih).

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 04 ožu 2013, 21:51

Tokito:
Brine me ono tek poneka unosi pelud nisam valjda ostao bez svih matica?

Nije toliko važno što tek poneka unosi pelud jer je to stvar snage zajednice i prisustva peludi u prirodi. Važno je da li nosi "loptice" ili "iglice". Ako su "iglice", onda nije dobro!

Inače, dobru turu odradite supruga i ti (tebi to i treba jer vidim koju kilu viška: nove ćale). No, otkud ono "četvrtina"? Zar nije "bolja polovina"? Da nemaš dvije na raspolaganju?

Moj skoro svaki vikend "pojedu" pčele (izuzev kad i ja malčice kidnem kao juče u "FIS").

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 04 ožu 2013, 22:03

Tokito:
Potpisujem oba navoda i ja na taj način "čistim podnice" samo ja koristim tanku drvenu levicu (otpadak od izrada košnica) i to jer sam kod izrade podnica pogriješio (na internetu našao pa kopirao) pod mrežica mi je lagano nagnuta prema naprijed to ne valja jer kako zimi ugibaju pčele i padaju na pod koliko toliko se otkorljaju pred ulaz pa ih uvijek ima mrtvih pčelica na letu

Da, i začepe leto. Jesi li razmišljao o gornjem letu? Ja ih imam prilično.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 05 ožu 2013, 05:57

Debejac je napisao/la:Tokito:

Inače, dobru turu odradite supruga i ti (tebi to i treba jer vidim koju kilu viška: nove ćale). No, otkud ono "četvrtina"? Zar nije "bolja polovina"? Da nemaš dvije na raspolaganju

Četvrtina zato jer je jedno vrijeme pala ispod 50 kg na 172 cm visine a ja se približio 100 pa sam je zezao da je samo četvrtina mene, sada je trenutno "NAPETA" ispunila se iznad 60 kg.
Da da kilica dvije viška (ako govorimo u deseticama) i kaj je najgore neće pasti jedino kada sam na GO (interesantno kada sam doma na daleko zahtjevnjim fizičkim poslovima jedem puno manje) morat ću smanjiti stres na poslu (previše jedem na poslu dobri gableci a sve to u neraspoređeno vrijeme i u jednoj količini).

LP
Tokito1969

PostPostao/la vupi » 05 ožu 2013, 10:07

Tokito :
Sinoć sam previdio ovu sliku (supruga i ti ) i mogu ti reći da nimalo ne griješite sa ovim kilometrima hodanja ,
jer to je zdravlje i tako treba iskoristiti čari prirode . :bravo
Ja godinama obilazim SVE šume u mojoj okolici u potrazi za gljivama pa poneki puta pređem toliko kilometara
da kada dođem kući i sjednem u fotelju odmah zaspim .Brdoviti tereni u šumi daju čar toga izleta .
Moja bolja "polovica" rijetko ide jer se boji da nebi izgubila koju kilu . :lol: :krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 05 ožu 2013, 11:11

vupi je napisao/la:Tokito :
Sinoć sam previdio ovu sliku (supruga i ti ) i mogu ti reći da nimalo ne griješite sa ovim kilometrima hodanja ,
jer to je zdravlje i tako treba iskoristiti čari prirode . :bravo
Ja godinama obilazim SVE šume u mojoj okolici u potrazi za gljivama pa poneki puta pređem toliko kilometara
da kada dođem kući i sjednem u fotelju odmah zaspim .Brdoviti tereni u šumi daju čar toga izleta .
Moja bolja "polovica" rijetko ide jer se boji da nebi izgubila koju kilu . :lol: :krigle

Šta ga savjetuješ kad i ti imaš koju kilu viška. Ovdje jedino ja imam pravo na popodnevno kunjanje: visok 185 cm, težina uvijek ispod 80 kg, a znam pasti i na 70.

I jutros kod mene -5 i jak mraz, a sada već grije sunce i temperatura će sigurno skočiti iznad +10. Naravno, snijega nema.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PrethodnaSljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.