Vremenske prilike

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Vremenske prilike

PostPostao/la vupi » 14 ožu 2013, 11:32

Debejac je napisao/la:Ono čemu sam se nadao u februaru i stalno ponavljao da MORA biti jer se još nije desilo da snijeg sagnjije na nebesima, dakle - snijeg i veliki minusi - desiće se u martu.
Jutros u 7 sati samo +1, kišu zamijenio slabi snijeg, a do nedjelje najavljuju i -13 stepeni. Dakle, mišljenja sam da društva nije trebalo i još ne treba čačkati: otvarati, proširivati, nastavljati i sl., nego pustiti da društva sama sve to izregulišu dok kritičnost naglih promjena ne prođe, a to je kod mene polovinom ili i krajem aprila. Ipak je ovo najprevrtljiviji mjesec u kojem usilu boga razvijenom društvu baš ta njegova razvijenost (puno legla) može presjesti, a uz sve to, tu je još i martovsko gubljenje pčela (stare pčele).

Vupi, gdje si ti?! Ili si otišao za nekom "Švabicom", ili si se zatrpao u radioni?

Pozdrav, svako dobro!

Evo nema me nekoliko dana a ti već griješiš : nije valjda krajem aprila već krajem ili sredinom marta) :lol:
Ja još nisam ništa otvarao i vadio okvire jer ovakvo vrijeme se najavljuje već 15-tak dana .
Kako me od nedjelje slomila gripa nisam mogao na par zajednica dodati pogaču za koju znam da su potrošile .
neće to biti problem jer hrane imaju dovoljno ,a čim prođe ova mećava za koji dan , i ja ću već do tada malo ojačati
pa će sve biti sređeno bez većih problema .
Mislim da će sada doći do prirodne selekcije ; ono što vrijedi i sposobno je za opstanak će ostati ,a ono što je slabo
će propasti ili će poćeti jednostvno slabiti a ne jačati .
Poslije ovoga će trebati svakako obratiti pažnju na leglo (da nije pozeblo i da ne dođe do bolesti ).

Evo slike kako je kod mene: trenutno je 0 C i pada gusti snijeg .
Vrijeme 14.03.2013.  10sati i 15 minuta.jpg
Vrijeme 14.03.2013. 10sati i 15 minuta.jpg (167.37 KiB) Pogledano 3036 put/a.
vupi

PostPostao/la drago1 » 14 ožu 2013, 13:13

Pozdrav svima!
Sobziro da imam jedno staro prenosno računalo, dok ne nabavim nešto pošteno neće biti slika tako da nemogu dočarati kako i kod mene pada gust snijeg a zajednice nisam dirao samo sam jučer u 14 sati gledao i divio se kako nose pelud sto a sat, dodao sam četvrtinu pogače i to je za sada sve.
lp Drago
drago1

PostPostao/la Debejac » 14 ožu 2013, 20:03

Vupi:
Evo nema me nekoliko dana a ti već griješiš : nije valjda krajem aprila već krajem ili sredinom marta) :lol:

Neka te neka. E, jesi smotan, vazda te neka ženska gnjavi (gripa). I mene bubrezi.

Volio bih da sam pogriješio, ali nisam. Kod mene ni maj mjesec nije siguran. Zato sam i rekao "polovinom ili i krajem aprila." I prošle godine detaljan pregled sam izvršio tek u četvrtak, 26. 04. 2012. g, a evo ti prošlogodišnjeg presjeka marta i aprila. prije toga da kažem da je danas oko podne zahladnilo, u 15 sati počela ledena kiša, a sada pravo hladno, pada snijeg i puše bura.

Zapisano u Dnevniku. " Utorak, 13. 03. 2012. g. u 16 i 10 - pada kiša, moglo bi biti i snijega; juče i sinoć padala ledena kiša i po planinama osvanuo snijeg. Subota, 24. 03. 2012. g. u 18 i 07 - večeras prelazimo na ljetno računanje vremena. Malo sam kalemio. Do 13 i 30 bilo fino, a onda se naoblačilo i prevrnulo. Ponedjeljak, 02. 04. 2012. g. u 22 i 10 - jutros bilo -5, a sada puše jugovina: u istom danu i dobar minus i plus. Ponedjeljak, 09. 04. 2012. g. - poslije kiše i snijega, smrzlo, -5. " Od tada sam do 22. 04. 2012. g. ponavljao skoro isto: "Kiša-hladno, kiša, kiša" da bih 22. 04. hujljivo zapisao: "KIŠA - Je.. je više!!!", a 26. 04. napokon sam izvršio detaljan pregled.

Hoćeš i maj? Za 1. maj bilo je sunčano, a onda kiša do 08. 05., pa sunčano (odjednom presjeklo na ŽEGE), tako da sam NOVA društva formirao 12. 05., a 13. o5. zapisao "ZIMA-NOVA društva (baš sam potrefio formiranje)". U Sarajevu ( i kod mene) palo 9 cm snijega: težina snijega polomila drveće, maline, paradajz, plastenike itd., a zadnji put se to desilo 1953. g., čak i Pula obijelila. Potom je bio temperaturni šok s razlikom od čak 28 stepeni celzijusa, a 18. 05. mraz mi ubio sadnice paprike, paradajza, krastavice. Mislim da je dosta. Cijeli roman nedaća.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la franevrs » 14 ožu 2013, 20:53

Kod mene doselilo i ZG.vrijeme i BH.vrijeme, puše bura oko 1c, a onda je na otoku na 450 nmv sigurno -4,
ukratko ************ sam. :shock: :shock:

pozz................bit će šta bude :krigle :krigle
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la franevrs » 14 ožu 2013, 20:56

Tek sada vidim da vam nisam ništa opisao,dočarao, kiša pada dva dana bez stat a sada susnježica.
Temperatura je pala za desetak stupnjeva, sr..e.

pozz........... :krigle :krigle :krigle
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la vupi » 14 ožu 2013, 21:13

franevrs je napisao/la:Tek sada vidim da vam nisam ništa opisao,dočarao, kiša pada dva dana bez stat a sada susnježica.

Možda je moja jedina sreća što nisam otvarao do sada ni jednu košnicu ,pa tako ni ne znam što je unutra i što bi se moglo izroditi . :o
Ako mi to može biti utjeha barem sam miran iz neznanja . :?:
Sve ćemo znati iza nedjelje ,a do tada živce na klin ,pa kako nam Bog dade . :( :krigle
vupi

PostPostao/la franevrs » 14 ožu 2013, 21:55

vupi je napisao/la:
franevrs je napisao/la:Tek sada vidim da vam nisam ništa opisao,dočarao, kiša pada dva dana bez stat a sada susnježica.

Možda je moja jedina sreća što nisam otvarao do sada ni jednu košnicu ,pa tako ni ne znam što je unutra i što bi se moglo izroditi . :o
Sve ćemo znati iza nedjelje ,a do tada živce na klin ,pa kako nam Bog dade . :( :krigle

Prijatelju, nemaš straha za pčele a to znaš i sam nije ti ovo prva zima. One će se same pobrinut
za sebe, mene je više u ovom slučaju strah za voćke i pupove.

pozz.............. :krigle :krigle
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la vupi » 14 ožu 2013, 22:33

franevrs je napisao/la:
vupi je napisao/la:

Prijatelju, nemaš straha za pčele a to znaš i sam nije ti ovo prva zima. One će se same pobrinut
za sebe, mene je više u ovom slučaju strah za voćke i pupove.

pozz.............. :krigle :krigle

E ovo sam previdio ;neke voćke na jugu su već i procvale ,a ne samo propupale. :oops:
Vjerujem da i bura još pojačava dodatno hladnoću. :?:
vupi

PostPostao/la Debejac » 14 ožu 2013, 22:34

Onda si ti "bogat". Kad je kod tebe tako, onda kod mene i nije iznenađenje ova bura koja sada dere. No, nema brige. Kad ovaj belaj prođe, eto drijenjka i kakvog-takvog boljitka.

Bio sam istjerao auto iz garaže i svu garažu zauzeo daskama, trebao kovati, farbati..., ali opet vratio u prvobitni položaj, sve odgodio, a auto opet u garažu. Bolje je to i za bubrege.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 14 ožu 2013, 22:36

Vupi:
E ovo sam previdio ;neke voćke na jugu su već i procvale ,a ne samo propupale. :oops:
Vjerujem da i bura još pojačava dodatno hladnoću. :?:

Zato u Bosni odavno postoji lijepa pjesma: "Snijeg pade na behar na voće..."

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PrethodnaSljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.