ATL (AG)-realno

Re: ATL (AG)-realno

PostPostao/la Debejac » 19 pro 2013, 22:55

Vupi:
Žena ga upita da zašto ,a on će na to ; pa, zar hoćeš da umrem kao seronja ili kao je..č ( ljubavnik )? :lol:

Bravo! Nema te Amerika. Evo nešto slično.

Umro doktor internista pa mu pacijenti na mrtvačkom sanduku naslikali srce. Stoje razni ljekari i tiho pričaju. Jedan pedijatar gleda u kolegu do sebe i smijucka se. Pita ga ovaj zašto se smije, a on mu odgovori: "Zamišljam šta će tvoji pacijenti tebi naslikati na sanduku!" Ovaj drugi bio je ginekolog.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la skrle » 12 pro 2014, 22:11

Danas je bilo predavanje dr. Ivane Tlak Gajger i ostao sam zatečen koliko je Američke gnjiloče u Hrvatskoj!
Epidemija nevjerojatnih razmjera. Najviše evidentiranih zaraženih pčelinjaka u Zagorju, Oko siska pa do Slavonskog broda i negdje na moru nisam zapamtil. :shock: :shock: Sve skupa sad do zime 208 registriranih pčelinjaka, dakle još bar duplo i više neregistrirnih.
skrle

PostPostao/la vupi » 12 pro 2014, 22:49

Bojim se da će toga biti i više .
Najveći uzrok tome je razočaranje "MLADIH" pčelara koji se nakon razočaranja opuste
i zajednice prepuste na milost i nemilost .
Znanje (neznanje) je najveći uzrok proširenju zaraze .

Imao sam priliku u svojoj blizini baš to vidjeti ,a čak i veterinari nisu bili "sveznalice" . :o
Ovaj slučaj sam ovdje na drugoj strani ove teme i napisao .
Sreća je bila ta što sam kod pregleda dotičnih zajednica "gurnuo nos" iako me niko nije zvao /moja sreća .
Zajednica je pretrešena na drugo saće i dodavan joj je Geomicin po receptu ....
Zajednica je prezimila i te godine je sve bilo u redu .
Iako sam ja inzistirao na uništenju saća i kompletne zajednice veterinari su učinili po svome . :o
Čak sam ponudio za odštetu i jednu svoju zajednicu ,međutim struka je odlučila ....
Ista zajednica je sljedeće godine u jesen toliko oslabila od vapnenog legla da joj nije bilo spasa
jer je ostalo par šaka pčele i matica .
Matica je bila ista i to je dokaz da je njeno potomstvo genetski podložno boleštinama .
Na kraju je ipak susjed mene poslušao i SVE SPALIO ,pa čak i košnicu koja je bila malo starija .

Moram napomenuti da je imao troškova oko ove gungule toliko da je mogao kupiti 2 zajednice i mirno spavati.

Ako se sumnja na AG onda je najbolje predvečer zajednicu ugušiti sumporom i cijeli sadržaj košnice spaliti u iskopanoj rupi ,
pa nakon izgaranja posuti vapnom i zatrpati :!: :!: :!:

Ako je košnica strarija onda i nju spaliti jer u "trulu" dasku se bolest uvuće i teško je plamenom dezinficirati.

:krigle
vupi

PostPostao/la skrle » 13 pro 2014, 10:04

Dodali su geomicin? Jučer je naglasila da je kazna ako vam inspekcija slučajno nađe antibiotik u medu 30 000 kn i doživotna zabrana pčelarenja. E sad dal ona to plaši ili je to stvarno tak, neznam. I novo je da od 1.1.2015. država isplačuje naknadu za "saniranje gnjiloće prema zakonu" ( spaljivanje) prema volumenu odnosnu tipu košnice pa se taj povrat za lr 3 nastavka penje do 1400 kn. Tako da se u potpunosti pokrije trošak nove zajednice. Do sad je bilo do 700 kn bez obzira na vrstu košnice, odnosno volumen!! Također izlazak veterinara, analiza uzoraka kod sumnje na gnjiloću je potpuno o trošku proračuna. :krigle
skrle

PostPostao/la deva » 13 pro 2014, 12:19

skrle je napisao/la: I novo je da od 1.1.2015. država isplačuje naknadu za "saniranje gnjiloće prema zakonu" ( spaljivanje) prema volumenu odnosnu tipu košnice pa se taj povrat za lr 3 nastavka penje do 1400 kn. Tako da se u potpunosti pokrije trošak nove zajednice. Do sad je bilo do 700 kn bez obzira na vrstu košnice, odnosno volumen!! Također izlazak veterinara, analiza uzoraka kod sumnje na gnjiloću je potpuno o trošku proračuna. :krigle

Konačno je netko pametan uzeo stvar u ruke (barem u ovom segmentu).

:krigle
Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
deva

Prethodna

Natrag na Američka gnjiloća

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.