Vapnenasto leglo

Re: Vapnenasto leglo

PostPostao/la vupi » 24 sij 2013, 10:09

Pa, zašto imaš ženu. Pitaj. Koliko ona stavi na 1 kg džema, i ti na 1 l sirupa i fertik.

Možda mi nećeš vjerovati ,ali u nijednu teglu zimnice nikada žena nije stavljala konzervans ,
već samo kratkotrajna sterilizacija i stroga higijena . :D
Ako i u kojem slučaju dođe do kvarenja ,razlog je što poklopac ne dihta .
Svake godine žena skuha i pospremi cca 120 flašica od coca-cole (2,5 dcl ) paradajz sosa -ne kečapa jer se ovako može i piti
(za mamurluk ) :lol:
Od ove količine nađe se pokoja da se pokvari (zavrije-fermentira ) ali razlog je poklopac .

Ovo za pčele ,mislim da treba ići sa upola manjom dozom -barem na prvom tretmanu -pa onda eventualno povećati dozu.
Ali svakako sam prije za podizanje imuniteta (C vitamini i ostalo na prirodnoj bazi -pa čak i protiv čajeva nemam ništa ). :)

Napomena :
Kada neka zajednica i dobije vapneno leglo onda i nakon ovoga što smo naveli treba zajednici izmijenjati staro saće .
Ovo naravno ako je bolest uzela maha,a ne ako je u samome početku ,jer to može i zajednica sama očistiti.
Plodište treba suziti na onoliko okvira koliko ih zajednica pokriva . :krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 24 sij 2013, 14:57

Vupi:
Plodište treba suziti na onoliko okvira koliko ih zajednica pokriva .

To jeto.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 24 sij 2013, 18:28

Hvala dečki na savjetima evo naučio sam nešto limunove kriškice i vitamin c.
I ja sam koristio chek mite (evo zajednička poveznica).
Videa sam odavno pogledao jedno stotinu puta i to baš u pravom trenutku za mene (navukli me) kada sam već imao vlastiti pčelinjak i nastavljače definitivno krasno objašnjeno (naglasak na dobre stvari) svaka čast gos. Špoljariću.

A kaj se tiče konzervansa Vupi je u pravu - njega amo samo koristili za sok od bazge jer su klinci bili mali pa ne zatvore flašu i slično a sad kada su veliki nakon otvaranja boca nestane za par dana pa ni tu ne stavljam konzervans (nikad ništa se ne pokvari ako se i pokvari to je zato - kak Vupi kaže samo problem u poklopcu čak i u novima) .

PS nisam htio ocrniti znanje svog oca ali kad želiš nešto novo pokušati i napraviti pa kad ti netko samo soli da to nije dobro (onda ti valjda pukne malo film nema veze nek nije dobro samo neka dobro ispadne :bananas ). Inače slušam svakog pčelara i mladog i starog evo jedan zreli primjer za razbrigu moj stric cc 75 god od kada ja znam za sebe ima pčele AŽ cirka 10 komada golemo iskustvo da ali kakvo iskustvo (garantirano mu se svake godine svaka košnica barem jednom izroji) ali ipak imam zabilježenu svaku stvar koju je rekao a meni se činila interesantnom za ************ bilo kada možda i za deset godina (evo jednog -u pčelama je nagon za rojenje a ne u matici i kad one odluče tada će se rojiti, kada vidiš zaležene matičnjake gotovo je nemoguče spriječiti taj nagon za rojenjem). Inače jako poštujem svaku staru riječ i mudrost koja je izrečena u njima.
Nego Debejac reci ti meni da li je vozač koji ima 30 godina staža dobar vozač? Ponudit ču točan odgovor i može biti dobar i loš vozač bez obzira na godine iskustva ili je čak dobar vozač koji je ušao u neku kolotečinu i dobro vozi samo poznatim cestama a kada treba nekud dalje ne zna dobro voziti jer ne prati znakove na cesti, ista stvar se može usporediti u pčelarstvu znači zna se raditi samo po ustaljenim načinima a kada treba uvesti neki novitet onda bože pomozi. Primjer zar Ti ne bi uveo nakon nekoliko godina pčelarenja recimo parni ili sunčani topionik pa da ne trebamo samo iskuhavati sače da bi dobili vosak (ovo je samo jedan primjer koji sam doživio doduše ne od mog oca nego od jednog starijeg pčelara).

Neki dan samo bacio pogled na košnice iz auta (sve su na broju i stoje uspravno) čak nisam ni auto zaustavio (snjega i blata ko u prići da ne bi trebalo zvat službu za otkopavanje) tak da radio nisam ništa.

Dvomatično - kao što rekoh probat ću sa četri društva (ako se pogleda konfiguracija Velagćevog sistema to su u stvari dvije jednomatične košnice pod jednim krovom i na jednoj podnici :bravo ja.
tu smo i zato da izmjenjujemo svoja iskustva i da svi pomalo nešto naučimo i usvojimo koji novitet
LP
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la Debejac » 29 sij 2013, 10:32

Tokito je rekao:
PS nisam htio ocrniti znanje svog oca ali kad želiš nešto novo pokušati i napraviti pa kad ti netko samo soli da to nije dobro (onda ti valjda pukne malo film nema veze nek nije dobro samo neka dobro ispadne

Razumljivo. "Sukob" generacija.

Tokito:
moj stric cc 75 god od kada ja znam za sebe ima pčele AŽ cirka 10 komada golemo iskustvo da ali kakvo iskustvo (garantirano mu se svake godine svaka košnica barem jednom izroji)

Dobro, AŽ jeste ograničena i tu je problem rojenja malo veći, ali naprosto ne mogu vjerovati da mu se SVE pčele SVAKE godine izroje "barem jednom" (znači, i više puta). Posebno mi je nelogično jer ima 10 košnica, a to znači da ih može pozlatiti. No, ne znam pa i ne mogu komentarisati da li ti stric ŽELI ili ne želi da se roje.

Pitaš me, praveći uporedbu vozača s pčelarom. Iskustvu (praksi) NIŠTA ne parira i odmah tipujem na starijeg (iskusnijeg) vozača jer nije vožnja kao profesija samo posmatranje znakova, nego zbir mnogo čega, a pridodaću i poslovicu: "Ko polahko ide, najprije stigne." Pčelar? Mlađima je svojstvena, i trebaju da bude, sklonost ka inovacijama. Ali, zar i stari nisu bili mladi? Zar NAPREDAK ne može biti itekakav NAZADAK (lijepo voće prskano ko zna koliko puta, meso filovano antibioticima, genetski modifikovana hrana, kravlje ludilo...)?! A ovaj problem topionika? Ni tu neću stati na tvoju stranu, nego ću ti odgovoriti pitanjem, mada to nije baš po bontonu. Znaš li koje sve bolesti haraju pčelinjim zajednicama i šta sve može biti u onome što pretapamo? Zašto ima tačno pravilo procesa izrade satnih osnova (da li ga poštuju?)? Konkretno, imam ja i parni i sunčani topionik, ali bih radije izabrao najtežu varijantu.

Dvomatično? Želim ti sreću, a svakako ćeš nam, nadam se, reći iskustva, utiske i zaključke jer zbir različitih iskustava može donijeti dobre novitete.

Ne znam kako ovaj post nisam prije vidio. Ili me nije obavijestilo, ili sam ja nešto opet pogrešno čačnuo (starost) ili je nešto treće. No, svejedno, ionako zakasni samo onaj koji nikad ne krene.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 29 sij 2013, 16:54

Apsolutno da iskustvo (u bilo kojem poslu) ima veliku prevagu u odlučivanju ali nemoj zaboraviti da to nije jedino mjerilo po čemu se trebamo odlučiti za nešto ili nekoga (to je bila moja misao) ali svatko odlučuje za sebe i ima prvo na svoje mišljenje.

Također znam koje se boleštine i ine napasti mogu prenositi voskom (osnove dezinfekcije voska za izradu satnih osnova je minimalno 30 minuta na temperaturu većoj od 120C uz neki pritisak međutim tim postupkom se ne miču iz voska tvari koje se talože (nakupljaju) u vosku razno razni lijekovi i drugo. Još ne proizvodim svoje satne osnove ne znam da li ih Ti proizvodiš (nemam veliki expres lonac za dezinfekciju niti presu za izradu satnih osnova mada sam razmišljao da bih samo iz voska dobivenog isključivo od mednih poklopaca radio ploče voska koje ne bi imale na sebi utisnute osnove ćelija već bi bile samo ravne i kao takve bih ih koristio za satne osnove.

citiram: Konkretno, imam ja i parni i sunčani topionik, ali bih radije izabrao najtežu varijantu.
Nisam Te najbolje shvatio što si time želio reći da bi izabrao najtežu varijantu ali najteža varijanta ne mora biti i najbolja ali ima tu jedna kvaka zašto ipak onda imaš parni i sunčani topionik.

I da slažem se sa tobom da napredak kakav si i opisao u stvari nazadak ali nisu ni svi napreci nazadci (usporedba motika i plug ili u pčelarstvu pletara i nastavljača) sve ima svoji prednosti i mana i mislim da se tu slažeš sa mnom.

Normalno da ču podijeliti iskustva zato sam se i aktivirao (možda malo previše ali takvo je vrijeme prehladno u radionici pa da malo popričamo).

Nije bitno kad se krene bitno je da se stigne na cilj.

LP
Tokito1969

PostPostao/la vupi » 29 sij 2013, 17:55

Zašto ima tačno pravilo procesa izrade satnih osnova (da li ga poštuju?)? Konkretno, imam ja i parni i sunčani topionik, ali bih radije izabrao najtežu varijantu.

Nisam baš siguran da se strogo poštuje proces izrada satnih osnova ,jer kada dođe do jedne granice zasićenja i količine pređu
kapacitet ,e onda vjeruijem da se i kvaliteta smanjuje na račun te količine i to progresivno.
Nažalost ali to je prokletstvo čovjeka -nezasitost. :(

Kao što sam i napisao ; prošle sezone sam prvi puta koristio CheckMite, i vjerujem da više neću ,jer sam njime više izgubio nego dobio .
ON djeluje na varou i to vidno ,MEĐUTIM sve dodatne pojave mi se ne sviđaju .
Evo nekih :
VAPNENO LEGLO ,
jedno izvjesno vrijeme nema mladog legla (dali matica stane sa zalegom ili ga pčele izbace ????),
izgriženo saće u širem krugu oko strip traka i to na oba susjedna okvira uz dvije dodane trake tj. 4 okvira do pola
izgrižena i oko pola okvira bez legla -a zagađenje saća (rezidue ) je isto upitno .
AKO ove godine ne uspijem dobiti Apiguard onda se vračam na svoj stari sistem -MK 3 puta svakih 5-6 dana i 4-ti puta
kontrolno dimljenje Varolikom -ovo nakon vrcanja kestena .
I obavezno zimsko tretiranje -OXALNA .
Kod upotrebe mravlje kiseline izgubio sam nekoliko matica ,ali me to navelo na razmišljanje i ove godine ću pokušati
prije stavljanja rashlađene MK na viledu ,predhodno sa dosta dima potjerati pčelu niže
u donji dio košnice prema podnici ,pa će tako i matica biti u prvom momentu dalje od MK. :idea: :?:
Vapnenog legla nije bilo kada sam upotrebljavao MK -ili je bilo ali samo u kojoj košnici i sa slabim intenzitetom.
:krigle
vupi

PostPostao/la Tokito1969 » 29 sij 2013, 21:24

na koji način uspijete citirati samo neki dio posta? Pokušao sam označiti dio teksta pa kliknuti citiraj ali nije upalilo citira se cijeli post.

BTW jedan kolega iz Ludbrega dao mi je dobru ideju kaj se tiče mravlje kiseline on ju nakapava na ženski higijeski uložak jeftinije a dobro upija a sa druge strane ostaje suho. Nisam do sada upotrebljaval mravlju kiselinu pa ako ču zatrebat pomoć oko toga mogu računati na tebe zar ne? Inače kak je krenulo kod nas u Varaždinu izgleda da buju podjelii i trću godinu za redom Chek mite bez obzira kaj se zapišeš recimo Ja osobno na Apiguard.

LP
Tokito1969

PostPostao/la Debejac » 29 sij 2013, 21:58

Tokito1969 je napisao/la:na koji način uspijete citirati samo neki dio posta? Pokušao sam označiti dio teksta pa kliknuti citiraj ali nije upalilo citira se cijeli post.

BTW jedan kolega iz Ludbrega dao mi je dobru ideju kaj se tiče mravlje kiseline on ju nakapava na ženski higijeski uložak jeftinije a dobro upija a sa druge strane ostaje suho. Nisam do sada upotrebljaval mravlju kiselinu pa ako ču zatrebat pomoć oko toga mogu računati na tebe zar ne? Inače kak je krenulo kod nas u Varaždinu izgleda da buju podjelii i trću godinu za redom Chek mite bez obzira kaj se zapišeš recimo Ja osobno na Apiguard.

LP

Hajde da ti prvo odgovorim na ovaj post jer je prioritetnije, a kasnije ću na onaj gore (nešto upravo radim pa sam samo svratio).

Mišom prevuci preko teksta koji hoćeš citirati (da poplavi). Potom desnim klikom na mišu taj tekst i izaberi opciju "copy". Poslije toga klikni "odgovori" da otvoriš novi post. Zatim klikni na "quote". Kad ti se poslije toga na novootvorenom postu pojave dvije zagrade suprotno okrenute jedna ka drugoj, onda klikni između njih da kursor upadne izmeđ. Potom desnim kliknom na mišu izaberi opciju "paste" i vidjećeš šta si uradio. Time si unio dio citata koji si želio. Naravno, navrh možeš staviti na koga se odnosi odgovor. Ja obično kažem - Vupi je rekao: pa onda citat, a ispod toga replika.

Uh, kud i tebi naumpade taj ženski uložak. Na jednom su me forumu nagovarali na to, a ja gadljivo odbio pa smo cijelu humoresku izveli od toga.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
I mene je citiranju naučila Sanja. Vidiš kako sam zahvalan učenik. Dakle, zahvali Sanji. Uostalom, ovdje će te svemu naučiti, samo ne prevarantskim glupostima i neljudstvu. Bar je tako do sada bilo.
Debejac

PostPostao/la Debejac » 29 sij 2013, 22:17

Tokito, ako je iko protiv nametanja mišljenja, onda sam to ja, i stalno se oko toga sporim, no ni drugi ovdje nisu ništa manje vrijedni od mene, naprotiv. Dakle, poštujem svačije mišljenje, ovdje samo razgovaramo i razmjenjujemo iskustva, a na svakom je da za sebe odluči šta će i zato nemoj pogrešno protumačiti neki moj post, nego me pitaj, slobodno kritikuj, napomeni da sam pogriješio... i sve će biti uredu.

Kad si kod satnih osnova, ja sam o tome već više puta rekao svoju konačnu: nikakva satna osnova, prelaz na prirodno saće, a mislim i da sam slike postavio. Dakle, kod mene će pčele same SEBI praviti šta žele, ustvari to su cijelu prošlu godinu i radile, tako da ću ove godine, vjerujem, imati sve, i plodišta i medišta, sa prirodnim saćem. Pošto vjerujem da ćeš ti napredovati u pčelarstvu, na tvom mjestu ili bih napravio ili kupio ručnu presu (protragaj malo, ima finih izvedbi, a nije teško napraviti).

Ovdje si me fino nasmijao:
zašto ipak onda imaš parni i sunčani topionik.

Zato što sam išao jednim redoslijedom (iskustvo dođe s godinama prakse), a kuhao bih zato što je to: dezinfekcija.

Kažeš:
ali nisu ni svi napreci nazadci

Pa, nisam ni rekao da su "svi napreci nazadci".

Dalje veliš:
mislim da se tu slažeš sa mnom.

Naravno, i to i: složićemo se mi u mnogo čemu ako budemo iskreno govorili, a vjerujem da hoćemo, samo treba proći malo vremena u kojem je sve. Sve uredu, idemo dalje.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 29 sij 2013, 22:21

Hvala
Saanji i Debejcu sad da još samo usvojim naučeno.

PS smijeh je lijek
LP
Tokito1969

PrethodnaSljedeća

Natrag na Vapnenasto leglo

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.