Sve moje greške

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Sve moje greške

PostPostao/la Debejac » 15 svi 2019, 09:30

Eh, evo se pojavilo i sramežljivo sunce, a to znači da ću ubrzo opet na put grešaka, pokušaja i sl.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 15 svi 2019, 09:50

Može se uvijek štošta naučiti.

Preseljenje društava na kratke razdaljine? Htio sam nedavno premjestiti društva 100-tinjak metara daleko od mjesta gdje su bile dok sam im sređivao postolja i ostalo na svom pčelinjaku. Naravno da znam kako to ide, ali mi je bilo mrsko jednom seliti na 7-8 km pa tek onda vratiti na željeno mjesto. Nije mi to prvi put, ali ovo što sam vidio jeste prvi put. Dakle, preselio ih 100-tinjak metara daleko, a da se izletnice ne bi vraćale, donja leta zatvorio metalnim češljevima, a gornja leta na H.R. začepio spužvom i tako 3 dana. Poslije toga nisam ih obilazio jer su me boljela leđa i nije mi bilo ni do čega. Četvrtog dana u sumrak odem da otvorim leta i iznenadim se. Na letima H.R. progrizle spužvu 10-20 mm i same sebi otvorile leta. Poslije toga vršio sam pregled. Naravno, prvo pogledam rad na letima pa onda ostalo. Vidim, koriste samo gornja leta i sumnjivo mi jer na donjim letima ama baš nijedna pčela. Pregled rekao - sve uredu. Zaključak, uzele novu orijentaciju na gornjim letima i tako i ostalo, a kad malo razmislimo, pa to možemo itekako iskoristiti. Naravno da znam i za travu, staklo, ogledalo ili kakvu drugu fizičku prepreku ispred leta, sve sam to probao, ali ovo do sada nisam doživio pa velim da kažem, možda nekome pomogne.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 15 svi 2019, 16:52

Pajdo, sa ovom si spužvicom dobio efekt trave...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la Debejac » 16 svi 2019, 09:33

Tokito1969 je napisao/la:Pajdo, sa ovom si spužvicom dobio efekt trave...

Da, da, pajdo moj, to sam i rekao, evo vidi:

Naravno da znam i za travu, staklo, ogledalo ili kakvu drugu fizičku prepreku ispred leta

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 16 svi 2019, 09:37

Imao naum i nisam ga ostvario. Šta? Primijeniti i Belčića: plodište gore, medišta dolje. Sad mi krivo, a za ovakvu situaciju, po meni, to je bolja postava, sigurno. Kad li ću prestati griješiti?

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 16 svi 2019, 17:19

Debejac je napisao/la:Imao naum i nisam ga ostvario. Šta? Primijeniti i Belčića: plodište gore, medišta dolje. Sad mi krivo, a za ovakvu situaciju, po meni, to je bolja postava, sigurno. Kad li ću prestati griješiti?

Pozdrav, svako dobro!

Možda,
Za Belčića obavezno dolje ZM (on je radio obje metode sa i bez matičnjaka dolje), jer je inače čista glupost kad nema paše, druga je stvar kada ima obilno, mada kada ima obilno svaka fora pali...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la Debejac » 20 svi 2019, 12:20

Tokito:

jer je inače čista glupost kad nema paše

Maestro, mislio sam da ćeš skontati da sam Belčića spominjao zbog svih ovih poremećaja. Dakle, prema Belčiću, sad bi matica bila na vrhu s leglom, a gore je i najtoplije i najbolje, na to sam tipovao. A, radio sam ja po Belčiću i tako, i ovako, i onako..., znaš da volim čeprkati i griješiti.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 22 svi 2019, 22:42

Evo i mene, sada bih o bračnom paru Housel, od njih je potekla ideja o "Y" pozicioniranju. Prihvatio sam tu ideju, bilo je dobro sve dok 2012. nisam u potpunosti izbacio žicu i SO-e iz dubokih plodišnih okvira, dakle, iz plodišta. Mogu to, jer DB_505 košnica ima plodište kao pčelinji dio, temelj, i medišta, pčelarev dio, kao nadgradnju. Mnogi će povući paralelu s klasičnom DB košnicom, ali to ne bi bilo baš ispravno jer su kod DB12 košnice plodište i medište razdvojeni elementi što nikako nije u redu. DB_505 košnica ima mobilne (polu)okvire pa plodište i medišta čine cjelinu, kao kod LR, AŽ, Farrar i svih drugih košnica gdje postoji PREVJES... :) :)

A sada o "Y", evo prvo fotke:

DSC_0135.JPG
Početak gradnje saća...
DSC_0135.JPG (194.42 KiB) Pogledano 133 put/a.

Pripremam se za razrojavanje pa sam tako naišao na ovaj DPO iz prošle godine! On je idealan pokazatelj zašto "Y" pozicioniranje NE funkcionira bez satne osnove! Naime, sa satnom smo pčelu prisilili da gradi ćelije prema nekom ljudskom viđenju, dok ona u prirodi gradi ovako kao na fotki - više grupica pčela počinje graditi male zaperke koji se kasnije spoje u jednu cjelinu!

SVAKI zaperak je drukčiji, dakle, i "Y" i obrnuti "Y" nalaze se na istoj strani, a nije ni puna okomica u odnosu na satonošu već se taj kut mijenja prema položaju zaperka!!!

Pretpostavljam da se pčele orjentiraju spram sunca ili se vode nekom svojom unutarnjom logikom koju mi ljudi ne možemo dokučiti,a mislim da ni ne trebamo!

Stoga sam shvatio da "Y" pozicioniranje bez SO-e nema velikog smisla i od ove godine napustio sam ga i u plodištu i u medištima gdje IMAM SO-e!

O dubokom plodišnom okviru, kao 1. ključu DB_505 košnice puno više riječi bit će pod temom samogradnje DB_505 košnice...

:krigle :krigle

P.S.

Od ove godine ne stavljam ni ove trake SO-e da toliko vire, sada su u ravni s donjom stranom satonoše ili vire 1 mm. Namjera mi je i to potpuno ukinuti i prijeći na čisti pčelinji vosak, ali o tom-potom...
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 29 svi 2019, 09:40

Ivica:

Od ove godine ne stavljam ni ove trake SO-e da toliko vire, sada su u ravni s donjom stranom satonoše ili vire 1 mm. Namjera mi je i to potpuno ukinuti i prijeći na čisti pčelinji vosak, ali o tom-potom...

Imaš svoj vosak, rastopi pa nalij u utor satonoše crtu pravog voska i to je to.

Nikad ne bacaj prirodne zaperke, kojih sigurno tokom sezone možeš skupiti podosta. Eh, oni su mi bili najdraži: u hodu jednostavno pritisnem komadić prirodnog saća nasred satonoše odozdo i - gotovo.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 29 svi 2019, 09:45

Ivica, jesi li ikad upoređivao vremensko trajanje rada oko tvoje košnice sa radom oko : LR, DB 12 i 10, Farar? Baš me zanima.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PrethodnaSljedeća

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.