Sve moje greške

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Sve moje greške

PostPostao/la drago1 » 07 lis 2018, 12:49

Hvala, već je sve napravljeno ali mislim da je više varoje palo sada jer se većina legla poleglo pa je varoa bila na pčeli i zbog toga i veći pad.
Lp i puno zdravlja
Drago
drago1

PostPostao/la Debejac » 11 vel 2019, 23:57

Eto, malo sam prošvrljao forumom, ne zamjerite (valjda i ja kao nepčelar imam neka prava).
Opet imam jednog novog pčelara, a za njega se zalijepio još jedan, tako da su dvojica sa sada već izimljenim društvima, naravno ta dvojica novajlija uz one sada već srednje pčelare - nikad kraja.
Stari pčelari navalili da mi uvale pčele i opet me "zaraze", uspio sam odbiti. To je bio "rat". Viču: "Šteta, šteta...", a ja velim: šteta je kad mlijeko pokipi.

Pozdrav svima i svako vam dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 16 vel 2019, 20:06

Pozdrav Esade, :D :D

Neka si ti nama ovdje, a prirodni roj će ti doletiti "na prag" jednog lijepog dana i to će ti biti znak da imaš par košnica za sebe i svoju dušu, zaslužio si !

Najvažnije je da se dobro osjećaš i da je sa zdravljem sve OK, za ostalo ćemo lako! 8-) :)

Otkad ne radim u firmi uživam u životu punim plućima :D :D i žalim što se s pčelama nisam sreo s 22, a ne 42 godine. Pokušavam u svijet pčela uvesti i djecu, zasad je Ivana najbliže tome, vidjet ćemo...

S unucima činim sve one ludosti koje nisam mogao raditi s vlastitom djecom jer "nikada nije bilo vremena"... :( :(

Kako je teme o greškama, evo još jedne moje izmjene u tehnologiji. Mislim da nije toliko sama pogreška već su me same pčele nešto naučile. Naime, mi već dugi niz godina pratimo "Y" pozicioniranje saća po uzoru na bračni par Housel koji su u početku obilježili oko 30 000 LR okvira. Ali...

Njihovo saće izgrađeno je na SO, a naše "u zraku". Prirodno saće pčele grade pod nekim svojim kutem, možda to ovisi o položaju košnice u odnosu na sunce, ne znam, ali vidim da u uvjetima gradnje prirodnog saća "Y" pozicioniranje gubi svoj smisao jer pčele ne grade saće u nizu već prave 5-6 manjih zaperaka koje kasnije spajaju. Ti zaperci NISU identični pa tako na "Y" strani saća ima skoro pola i "mercedes" ćelija što je sve uvjetovalo da prestanem s označavanjem okvira u plodištu. A kako ih više ne označavam u plodištu, onda nema smisla ni označavati ih u medištu makar su ti poluokviri izvedeni na SO-ma gdje pčele ne mogu mijenjati zadano.

Dakle, s 2018. godinom, nakon nekih 10-11 godina, završio sam s "Y" pozicioniranjem i naučio da se pčele u prirodi ne ponašaju tako "robotizirano" već slobodno... :D :D

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 25 vel 2019, 21:36

Ma, gdje si Ivica, čovječe koji ne stariš i ne mijenjaš se?

Ako sam ikad bio tik do ponovnog početka, to je bilo prekjuče. Naime, ova dva nova (stara) pčelara zarobili su me da idem s njima kod mog starog prijatelja, pčelara koji ima i prodavnicu pčelinjih proizvoda i pčelarske opreme (dobar pčelar, Raif iz Donjeg Vakufa) da dokupe još šta im fali. Dlaka je falila da kažem: hoću, a rekao sam: neću. Došao kući, večerao, gledao TV, a stalno mi pčele u glavi. Legao, vrtio se, i ustao u tri pa pušio i razmišljao. Osjetila Senada da me nema pa i ona ustala i pita me šta mi je. Slagao sam da nije ništa. Svanulo, a ja pod istim utiskom, a Senada navalila šta mi je, pa šta mi je, a znala je - ipak ona mene poznaje preko 35 godina. Čim sam joj rekao, dobacila je: "Znala sam, bogami!" Juče sam se hladio razlozima, danas dovoljno ohladio, dakle - NE. Eto. Znam da razumiješ pa dalje neću.

Drago mi je što si sa sebe zbacio okove firme i obreo se u slobodi, ja na to moram čekati još 5 godina (ako dočekam). Taj problem 22 i 42 godine razumijem i potpuno si upravu jer sam i sam više puta isto požalio, a sinovi nemaju interesa za pčele. Želim ti da se dugo igraš s unucima i uživaš, zaslužio si to.

Pozicioniranje? Dobro je tragati jer se samo tako sve pokreće naprijed, a da bi uspjeli, ljudi moraju i griješiti, samo što bi češće svi mi trebali misliti na mjeru, smanjiti pretjerivanje, preoptrećivanje i sl. Nekad i ne treba puno plivati da bismo plovili. Naravno da bih i sad, da sam u pčelarskim vodama, nerto tragao, njuškao..., npr. prvo bih, OPET, stresao roj u pletaru i daščaru pa njuškao, a SAD bih išao i do jutra napravio košnicu sličnu alpskoj, unutrašnjih dimenzija 310x310 i visine 400 mm (okvirno). Eto, vidiš da pčelarstvo nije za mene! Meni samo treba narediti: "Radi što ti kažem i ne misli svojom glavom!" i tada bih ja uspješno pčelario. Zato i neće biti novog početka.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la crnii » 26 vel 2019, 08:31

Taman pomislim, kriva mi procjena, ali nije :D

Prijatelju Esade, pošto sam procjenjivao tebe, red je da ti reknem i što je bilo procjenjeno, pa nakratko odbačeno kao netočno, pa opet potvrđeno 8-) :D

Lega Debejac, ti si pčelar, pčelar si u duši i dok god budeš ispraćivao večeri i dočekivao jutra, biti češ pčelar!

Zašto si ti pčelar i to češ biti dok god si živ?
Zato jer o pčelama ne prestaješ razmišljat, to je očito.
Evo da te pitam, zašto dolaziš na ovaj pčekarski forum?
Zašto ne odeš na neku drugu adresu na net-u.. npr. forum gdje se okupljaju šahisti, uzgajivači ptica ili bilja ili neke 100-te stvari?
Evo zato si ti pčelar koji trenutno nema pčele, ali imao ih ili nemao, isto ti je :lol: :D

Ne zamjeri mi nešto, pravim pogače, pijem kavu i u pauzama, malo pogledam po forumima.

:krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la Debejac » 26 vel 2019, 09:38

crnii je napisao/la:Taman pomislim, kriva mi procjena, ali nije :D

Prijatelju Esade, pošto sam procjenjivao tebe, red je da ti reknem i što je bilo procjenjeno, pa nakratko odbačeno kao netočno, pa opet potvrđeno 8-) :D

Lega Debejac, ti si pčelar, pčelar si u duši i dok god budeš ispraćivao večeri i dočekivao jutra, biti češ pčelar!

Zašto si ti pčelar i to češ biti dok god si živ?
Zato jer o pčelama ne prestaješ razmišljat, to je očito.
Evo da te pitam, zašto dolaziš na ovaj pčekarski forum?
Zašto ne odeš na neku drugu adresu na net-u.. npr. forum gdje se okupljaju šahisti, uzgajivači ptica ili bilja ili neke 100-te stvari?
Evo zato si ti pčelar koji trenutno nema pčele, ali imao ih ili nemao, isto ti je :lol: :D

Ne zamjeri mi nešto, pravim pogače, pijem kavu i u pauzama, malo pogledam po forumima.

:krigle

Nema zamjerke.
Naumpadne mi ponekad pa svratim, ovdje mi je bilo fino, to sam već nekoliko puta rekao.
Jesam ja i na nekim drugim adresama i to vrlo često: muzika, ljekobilje, voćarstvo i povrtlarstvo (posebno kalemarstvo)... Pravim štimovane frule tamo gdje sam nekada pravio razne vrste košnica, uzgajam reznice i kalemove, a sviram i frulu, i gitaru, i klarinet za svoju dušu. Jedva čekam rano proljeće i preporodiću se: čišćenje, orezivanje voća, kalemljenje i prekalemljivanje, zadugo sjedenje u noći (Ivo Andrić je rekao da se ljudskog lica i zvjezdanog neba čovjek nikad neće moći nagledati) itd. Ja sam fizički otišao od pčelarstva i to je gotova stvar, ali me nekolicina pčelara stalno vraćaju tome kad me zamole da im štogod pomognem, i tu si upravu: pčelar u duši do smrti. Između ostalog, evo ti pa pogledaj šta pravim i kako sviruckam: https://www.facebook.com/esad.jusic.165 ... 632589268/ i https://www.facebook.com/esad.jusic.165 ... 995923065/ U pitanju je frula od tri vrste drveta, i druga od PVC cijevi (i ovdje pokušavam svašta). Eto.

Pravi pogače, uživaj i sretno ti bilo!

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Obrati pažnju na sliku iznad profila i sve će ti biti jasno. Neki su me nagovarali da stavim neku ljepšu, ali nisam pristao i neću.
Debejac

PostPostao/la crnii » 26 vel 2019, 09:47

Pa di me nađe sa glazbom/muzikom :!:
:D
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la Debejac » 26 vel 2019, 20:05

crnii je napisao/la:Pa di me nađe sa glazbom/muzikom :!:
:D

Ja volim dobru muziku, na prvom mjestu mi je tradicionalna sevdalinka - Josipa Lisac se oprobala na njoj i odlično to uspjela, npr. pjesma "Omer beže".
Eto, vidiš da ja i mimo pčela imam šta raditi, a evo ti slika kao dokaz, dakle ti pravi za pčele ja ću za muziku i ako se nekad negdje sretnemo, biće nam veselo i medno: https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
A sad odoh malo gnjaviti gitaru pa se opet čujemo sljedeće godine, možda prije, možda kasnije ili nikad ako otplovim u "vječna pčelišta".
Debejac

PostPostao/la crnii » 27 vel 2019, 08:45

Odlično izgledaju ove frule, bravo Esade :bravo :bravo
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la crnii » 27 vel 2019, 09:41

Eso da te pitam za te frule, kako ide kod njih.
To je posloženo pretpostavljam kao kod usnih harmonika, jel?
Usne h., postoji kromatska, to je ova sa svim tonovima, povisilicama i snizilicama i onom polugicom-listom, gdje se ton povisi ili snizi ako se hoće.
A druga vrsta usnih harmonika su po ljestvicama.. C, D, G, FIS..
Kod frula je isto tako jel, kao kod ovih drugih usnih h.

Inaće te usne h., imam jedne i druge, sa frulama se nikad nisam sreto.

Odosmo mi od pčelarstva :D
Viribus Unitis d.d.
crnii

PrethodnaSljedeća

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.