Sve moje greške

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Sve moje greške

PostPostao/la Debejac » 02 ožu 2019, 21:46

crnii je napisao/la:Eso da te pitam za te frule, kako ide kod njih.
To je posloženo pretpostavljam kao kod usnih harmonika, jel?
Usne h., postoji kromatska, to je ova sa svim tonovima, povisilicama i snizilicama i onom polugicom-listom, gdje se ton povisi ili snizi ako se hoće.
A druga vrsta usnih harmonika su po ljestvicama.. C, D, G, FIS..
Kod frula je isto tako jel, kao kod ovih drugih usnih h.

Inaće te usne h., imam jedne i druge, sa frulama se nikad nisam sreto.

Odosmo mi od pčelarstva :D

Mani se frula, drži se pčela kad ih već imaš, a ja ću te nazvati pčelarom kad mi javneš da prikupljaš matičnu mliječ, otrov i pergu jer - nije sve u medu, može biti da meda ne bude, ali ovo što sam nabrojao - mora biti, a nije jeftino, no ti si moj drug pa ću ti reći i o frulama, naravno: o profesionalnim štim-frulama koje pravim i pomalo sviram.

Muzička abeceda/azbuka je: C, D, E, F, G, A, H. Kad ponovimo prvi ton kao osmi ton na kraju, dobijemo oktavu (osam tonova). Sad, uzmimo ljestvicu/skalu C dura za primjer, a već sam ti nabrojao tonove te ljestvice. Kad napravim C dur frulu (pravim i molske), ona ima 6 rupa sprijeda i jednu za palac ozada, dakle 7 rupa. Zatvorim sve rupe, puhnem i dobijem osnovno C. Dižući prste redom odozdo nagore, dobijam redom već nabrojane tonove. Eh, ako hoću hromatiku, dakle SVE tonove od C do C (svi tonovi i polutonovi ili polustepeni), onda moram dobiti: C, Cis, D, Dis, E, F, Fis, G, Gis, A, Ais, H, i onda drugo C (druga oktava). Tu počinje težina sviranja frule. Koristim sviranje na pola rupe i na tzv. grif. Dalje je sve isto kod frula svih tonaliteta, mislim na durske, a kod molskih je to malo drukčije i malo teže. Naravno, kao i u pčelarstvu, nisam se zaustavio na ovome, pa sam ih napravio od raznog vrsta drveta, metala, plastike, a napravio sam i dvije vrste dvojnih, duplih frula, tj. dvije frule u jednoj i to: bas frulu i paralelnu frulu. Eto. Valjda sam koliko-toliko odgovorio? Ako sam šta i zaboravio, sigurno je opravdano jer sam itekako umoran pošto već dva dana radim ono što najviše volim: KALEMIM, a na vratu imam i nekoliko pčelara pa im pomažem kad zapnu.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la crnii » 03 ožu 2019, 07:14

O, dobro jutro ili dobar dan ili dobro preksutra, kad svratiš ovdjeka :D

Fala lega za odgovore o frulama, to je onda slično flauti, koje sam imao isto.
Sviram nekoliko instrumenata Esade, teorija glazbena-muzička mi je poznata.
Lijepo je baviti se glazbom, pa makar za svoju dušu i prijatelje, kad se ponekad klapa sakupi, rođendani, Nove godine, krštenja i sl., što se sve slavi.
A slavi se ili tuguje i na sahranama :roll: :lol:.. ima na net-u sad skoro jedna sahrana pa udarili po harmonici i ples i talambas :shock: :lol:.. baš ćudno, ne zna čoek dal bi plako il se smijo?

Mene moš zvat kako te volja :D, pčelarenje mi nije kruh niti će biti.
Da je dobro zaraditi još koju kintu sa strane, pa jest, ako bi bilo samo zbog ljubavi, dosta bi bilo 5-10 košnica, ne bi trebalo 50.
Med, propolis, nukleusi, to mi je u fokusu.
MM, otrov, pelud.. ništa još s tim i ovog mi je dosta.

:krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la Debejac » 03 ožu 2019, 19:50

crnii je napisao/la:O, dobro jutro ili dobar dan ili dobro preksutra, kad svratiš ovdjeka :D

Fala lega za odgovore o frulama, to je onda slično flauti, koje sam imao isto.
Sviram nekoliko instrumenata Esade, teorija glazbena-muzička mi je poznata.
Lijepo je baviti se glazbom, pa makar za svoju dušu i prijatelje, kad se ponekad klapa sakupi, rođendani, Nove godine, krštenja i sl., što se sve slavi.
A slavi se ili tuguje i na sahranama :roll: :lol:.. ima na net-u sad skoro jedna sahrana pa udarili po harmonici i ples i talambas :shock: :lol:.. baš ćudno, ne zna čoek dal bi plako il se smijo?

Mene moš zvat kako te volja :D, pčelarenje mi nije kruh niti će biti.
Da je dobro zaraditi još koju kintu sa strane, pa jest, ako bi bilo samo zbog ljubavi, dosta bi bilo 5-10 košnica, ne bi trebalo 50.
Med, propolis, nukleusi, to mi je u fokusu.
MM, otrov, pelud.. ništa još s tim i ovog mi je dosta.

Prije rata, bio sam član gradskog orkestra, svirao klarinet. Fino smo se družili, ali ja nikad nisam htio učestvovati u "svirkama" na sahranama, to jednostavno nije bilo za mene, a feštali smo mimo toga, baš je bilo lijepo.

Vjerujem da ti je dosta: med, propolis, nukleusi. No, crv je crv, a ja te gurkam da probaš dalje i više, no jasno je da za sve mora postojati mjera i granica, i zato poštujem tvoj realan stav, i - sretno.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 02 tra 2019, 08:49

Ko će predvidjeti postupke i život? Niko! Da sve znamo, ne bismo umirali.

Odustadoh od pčelarstva i čvrsto sebi obećah - za ovog života: ne više! Od tada do sada, izdešavalo se svašta. Kao prvo, i najvažnije, odustavši od pčelarstva, rasprodao sam sve, baš sve, i sada mislim da je tako bilo najbolje, ali... Nisam mogao odbiti mnoge koji su tražili pomoć. Npr. zamoli me nesigurni pčelar da mu pregledam 5-6 društava ili riješim neki problem, i tako i pomognem i pokažem, a na kraju shvatim da sam ja sam završio sve, uznojio se, umorio, odgodio svoje obaveze zbog tuđih i sve to - besplatno. Tako se to ponavljalo stalno, a nije jedan pčelar u pitanju. Konkretno, pored ostalih, sad su mi dvojica [b]stalno[/b] "na vratu" - fini ljudi. Bila su tu i stalna "prozivanja" i nagovaranja od strane ovdašnjih pčelara i sve sam to uspijevao istrpjeti, ali u prošlu nedjelju sam ipak presjekao "Gordijev čvor": kupio, i ponovo sam pčelar koji ima svoja društva pa ću, kad već radim drugima, raditi i sebi: drugima onako, sebi usput.

Ne može čovjek pobjeći od ljudi, i ne treba, ali druženje je dvosjekli mač i evo za to najboljeg dokaza - opet propčelario kao kakav smušeni početnik, pa sam subotu i nedjelju proveo u društvu s voćkama, pčelama i pčelarima. Nabavio sam LR jer je najrašireniji, a stići će i DB 12. A na što će me još đavo navesti - to ni ja više ne znam i ne smijem ništa tvrditi.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 02 tra 2019, 11:29

:bravo :bravo :bravo :bravo :bravo
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la crnii » 02 tra 2019, 14:28

Dobrodošao i dobro se vratio, u klub imatelja-držatelja pčela!

Dobar ti je ovo potez Debejac, a evo samo dva argumenta, zašto je dobro što si nabavio pčele:
- imati toliko znanje i iskustvo, a ne koristiti to, prava je šteta,
- imati ćeš bar meda za sebe i obitelj.

pozzz
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la vupi » 02 tra 2019, 17:03

prošlu nedjelju sam ipak presjekao "Gordijev čvor": kupio, i ponovo sam pčelar koji ima svoja društva

ZNAO SAM !!!!! 8-)
2:0 za mene !!!! :urnebes

:bravo :bravo :bravo
vupi

PostPostao/la Debejac » 03 tra 2019, 08:11

vupi je napisao/la:
prošlu nedjelju sam ipak presjekao "Gordijev čvor": kupio, i ponovo sam pčelar koji ima svoja društva

ZNAO SAM !!!!! 8-)
2:0 za mene !!!! :urnebes

:bravo :bravo :bravo

Vjerujem da si se sjetio, a za rezultat (2:0) ćemo se još poganjati.

No, sad su muke muka suzbiti samog sebe, uh! Prvo što mi zaista smeta jesu: satonoše, pa donje letvice i na kraju zapremina, a prodao sam sve pa čak i onaj veliki cirkular, dakle - pčelar početnik.
Nisam se ja praktično nikad odmaknuo od pčela, ali jedno je raditi oko tuđih, a sasvim drugo raditi oko svojih.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la drago1 » 03 tra 2019, 20:57

Tako je pravo i čestitke za ponovno pčelarenje jer moj jedan stari pčelar sa 94 godine imao 30 košnica prošle godine i onda bolest prostate dao sinu 29 zajednica ali 1 pustio za sebe stavio na balkon i uživa.
Lp
Drago
drago1

PostPostao/la Debejac » 03 tra 2019, 21:27

drago1 je napisao/la:Tako je pravo i čestitke za ponovno pčelarenje jer moj jedan stari pčelar sa 94 godine imao 30 košnica prošle godine i onda bolest prostate dao sinu 29 zajednica ali 1 pustio za sebe stavio na balkon i uživa.
Lp
Drago

Ma, gdje si ti? Kako si? Šta ima novo?

Hvala na čestitki, ali nije mi baš do toga, a objasniću ti. Osjećam se kao narkoman koji se dugo odupirao i opet pokleknuo. Puno bi trebalo da ti sve objasnim, a neću da te gnjavim. Uostalom, shvatićeš kad izgovorim jednu jedinu riječ: život.

P.S.
Došao sam s posla i, umjesto da, kao i obično, malo odspavam, na stolu me dočeka velika koverta s plemkama i sjemenima od jednog prijatelja iz Kaknja. Presvukao sam se pa kalemio i vani i nastavio u kući. U međuvremenu jedan prijatelj, novi pčelar kojem pomažem, zamoli me da mu nakalemim neku krupnu trešnju koju mu je čak iz Holandije donio naš zajednički prijatelj kojem sam isto pomagao oko pčela koje drži u Šparkast košnicama. Tako sam i kalemio, i čupao divlje trešnje, a sve sam zakrčio rasađenim sortama paradajza, paprika... Umorio sam se, ali i uživao. Eto.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PrethodnaSljedeća

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.