Sve moje greške

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Sve moje greške

PostPostao/la drago1 » 04 tra 2019, 19:31

A ja u penziji već 2 god. pa malo vrt, malo kalemljenja malo pčela i godine prolaze i to je život-
Lp
Drago
Zadnja izmjena: drago1; 04 tra 2019, 19:33; ukupno mijenjano 1 put/a.
drago1

PostPostao/la drago1 » 04 tra 2019, 19:32

A ja u penziji već 2 god. pa malo vrt, malo kalemljenja malo pčela i godine prolaze i to je život.
Lp
Drago
drago1

PostPostao/la Debejac » 04 tra 2019, 20:08

drago1 je napisao/la:A ja u penziji već 2 god. pa malo vrt, malo kalemljenja malo pčela i godine prolaze i to je život-
Lp
Drago

Heh, kad li će moja penzija (ili ću je tamo negdje dočekati).

Ako te zdravlje iole služi, to je, po meni, fin život. Meni je velika želja da pronosam unučad, ali se nijedan sin još nije oženio, a obojica zaručeni. Čekaju neka bolja vremena u ovoj državi od nedržave; čekaju, godine prolaze, vremena sve gora, ja sve stariji. No, idemo dalje.

Evo, sjedim s laptopom u krilu, a oko mene razna sjemena: brazilski grah, gorka dinja, duhan, ehinacea bijela, selen (vegeta), lan, macina trava, matovilac, artičoka, bosiljak, kapari, estragon, kontinentalna smokva i sad će sve to u fildžane s vodom, a sutra u čaše sa zemljom pa u maju vani. Nakalemio sam se, osnovni rasad sam već izveo: 4 vrste paradajza i 3 vrste paprika, a, eto, opet imam i pčele i, kako je Gustavu Krklecu rekao Branko Ćopić: "Gurajmo Gustave dok nas ne zaustave".

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 05 tra 2019, 22:29

Danas sam mentorisao četverici (radionički pčelarski radovi), sutra idem u posjetu jednom dobrom čovi koji je odavno uzgajivač matica pa ako budem slikao, postaviću da i drugi vide.

Do maloprije sijao sjemena i sad sam spreman za proljeće.

P.S. Šta je s Ivicom? Šta on sije pa se ne javlja?

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 16 tra 2019, 20:48

Ako sam napravio tolike greške, napraviću još jednu, obećavam. Biće to košnica sa neprekinutim saćem. Belaj - prodao sam i cirkular i još štošta, ali napraviću je pa taman je tesao nožem. Ovo obećanje dajem samom sebi da me opominje sve dok ga ne ispunim.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 21 tra 2019, 16:50

Debejac je napisao/la:Ko će predvidjeti postupke i život? Niko! Da sve znamo, ne bismo umirali.

Odustadoh od pčelarstva i čvrsto sebi obećah - za ovog života: ne više! Od tada do sada, izdešavalo se svašta. Kao prvo, i najvažnije, odustavši od pčelarstva, rasprodao sam sve, baš sve, i sada mislim da je tako bilo najbolje, ali... Nisam mogao odbiti mnoge koji su tražili pomoć. Npr. zamoli me nesigurni pčelar da mu pregledam 5-6 društava ili riješim neki problem, i tako i pomognem i pokažem, a na kraju shvatim da sam ja sam završio sve, uznojio se, umorio, odgodio svoje obaveze zbog tuđih i sve to - besplatno. Tako se to ponavljalo stalno, a nije jedan pčelar u pitanju. Konkretno, pored ostalih, sad su mi dvojica [b]stalno[/b] "na vratu" - fini ljudi. Bila su tu i stalna "prozivanja" i nagovaranja od strane ovdašnjih pčelara i sve sam to uspijevao istrpjeti, ali u prošlu nedjelju sam ipak presjekao "Gordijev čvor": kupio, i ponovo sam pčelar koji ima svoja društva pa ću, kad već radim drugima, raditi i sebi: drugima onako, sebi usput.

Ne može čovjek pobjeći od ljudi, i ne treba, ali druženje je dvosjekli mač i evo za to najboljeg dokaza - opet propčelario kao kakav smušeni početnik, pa sam subotu i nedjelju proveo u društvu s voćkama, pčelama i pčelarima. Nabavio sam LR jer je najrašireniji, a stići će i DB 12. A na što će me još đavo navesti - to ni ja više ne znam i ne smijem ništa tvrditi.

Pozdrav, svako dobro!

Nisam ovo vidio dosad, baš mi je drago da imaš pčelice ! :D :D :bravo :bravo

Nisam zaboravio na onaj naš dogovor od prije par godina, trenutno ti ne mogu ništa obećati, ali najesen ćemo se "porazgovarati"... :) :) Inače, u radionici mi stoji još uvijek ona jedna tvoja podnica koja je nedovršena jer sam pronašao bolje rješenje.

Tako bih volio da baš ti isprobaš DB_505 košnicu! :D

Sada ću ovdje otkriti jednu svoju tajnu:

Prije 10-ak godina dobio sam poziv da održim predavanje o DB_505 košnici, ali uvjet je bio da ih SVE prodam pčelaru koji me pozvao (tada sam imao oko 20-ak DB_505 košnica) na što ipak nisam mogao pristati!

Poziv je došao iz BiH, iz Sarajeva... :D :bravo

Nažalost, taj je čovjek preminuo prije 2-3 godine... :( :( :cry: :cry:

Poziv nekoga iz Hrvatske NIKADA nisam dobio, a SADA ga ne bih ni prihvatio...

Dakle, najesen se čujemo, očekujem ove godine razvoj DB_505 pčelinjaka blizu stotke, ako to uspijem, mirno ću spavati i hrkati kao morž :lol: :lol: :urnebes :urnebes (skoro napisah kao naš Vupi)... :urnebes :urnebes :urnebes :urnebes

:labud :labud
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 22 tra 2019, 08:23

Ivica:

I ja bih volio, zato sam ti i napomenuo. I ovo nije nikakva odglumljena uljudnost, nego zaista bih volio imati je i zbog tebe i Sanje i zbog košnice i tvoje metode.

Ti i trebaš održati predavanje o svojoj košnici, načinu rada, iskustvima, ali (po mom mišljenju) sa uporedbom sa dvije najzastupljenije košnice: DB i LR. Uostalom, knjiga je ono što ostaje postojano iza nas, razmisli o tome. Znaš šta bih volio, samo da si bliže? Da malo zajedno pčelarimo, a uveče sabiremo utiske, upoređujemo, družimo se.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 13 svi 2019, 09:05

Do juče sam odgađao pomoć pčelama u vidu prihrane. Juče poklekao. Sinoć se provukao ispod kiše i dao po 1l rijetkog sirupa i po 1 "Medopip" standard pogaču. Zašto?

Prekjuče ulovio dio sunčanog dana i pregledao i svoje i društva one dvojice početnika. Stanje dobro krenulo unazad. Nema tu govora o rojenju, borba je za opstanak. Smanjeno leglo, velik prostor (dva, dva i po i tri LR nastavka), dva leta...

Uspio sam upratiti i ispratiti samo 1 jedini veliki matičnjak tihe smjene, matica se sparila i prekrasna je (do sada ipak nisam imao priliku vidjeti samo 1 matičnjak, ili sam zaboravio).

Početniku pokazao više načina farbanja mladih matica: na saću u hodu, pomoću spužve, pomoću cilindra, štipaljke, i u ruci (ovaj je najteži), a kad je malo utrenirao na pčelama i trutovima, baš on je ofarbao onu krupnu iz tihe smjene.

Dvoumio sam se oko svođenja društava na manje i odustao. Radije im pomoći malo prihranom, što znači da ću opet morati vršiti detaljni pregled pa sve presortirati.

Spremni 5-oramni LR nukleusi (početnik je već prije sam prema mojim uputstvima oformio jedan), spremna dva tzv. profesionalna dvoramna dvodijelna oplodnjaka i još štošta pa ćemo se malo zezati kad sunce namigne.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 13 svi 2019, 22:42

Debejac je napisao/la:Ivica:

I ja bih volio, zato sam ti i napomenuo. I ovo nije nikakva odglumljena uljudnost, nego zaista bih volio imati je i zbog tebe i Sanje i zbog košnice i tvoje metode.

Ti i trebaš održati predavanje o svojoj košnici, načinu rada, iskustvima, ali (po mom mišljenju) sa uporedbom sa dvije najzastupljenije košnice: DB i LR. Uostalom, knjiga je ono što ostaje postojano iza nas, razmisli o tome. Znaš šta bih volio, samo da si bliže? Da malo zajedno pčelarimo, a uveče sabiremo utiske, upoređujemo, družimo se.

Pozdrav, svako dobro!

Esade, i ja bih volio družiti se s tobom, nije život sto godina! :D :D
Može i ovako, na forumu, planiram za tebe najesen dvije kompletne i potpuno nove DB_505 košnice ali bez pčela jer ne znam kako to ide preko granice.

Detaljno ćemo najesen o tome, sad sam u razrojavanju i kako stvari stoje, ni ove godine neću doći do stotke... :( :(
Ali zato HOĆU nagodinu... :D :D
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 14 svi 2019, 08:16

Ivica:

Esade, i ja bih volio družiti se s tobom, nije život sto godina! :D :D
Može i ovako, na forumu, planiram za tebe najesen dvije kompletne i potpuno nove DB_505 košnice ali bez pčela jer ne znam kako to ide preko granice.

Detaljno ćemo najesen o tome, sad sam u razrojavanju i kako stvari stoje, ni ove godine neću doći do stotke... :( :(
Ali zato HOĆU nagodinu... :D :D

Drug moj, sretno tebi bilo, naravno - i tvojima i pčelama, nemoj se opterećivati košnicom, mada ja zaista bih volio imati tvoju košnicu jer nekad nešto nema cijene, a na tim košnicama prvo što bih uradio, napisao bih da su od mog prijatelja Ivice i supruge mu Sanje, a to je za mene nešto veliko. Eto.

Sretno do stotke, ali nemoj usilu boga! "Tiha voda brijege valja!"

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PrethodnaSljedeća

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.