Sve moje greške

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Sve moje greške

PostPostao/la DB_happy » 29 svi 2019, 21:46

Debejac je napisao/la:Ivica, jesi li ikad upoređivao vremensko trajanje rada oko tvoje košnice sa radom oko : LR, DB 12 i 10, Farar? Baš me zanima.

Pozdrav, svako dobro!

Nisam vršio usporedbe, pomažem na nekoliko LR pčelinjaka i tu NE mogu raditi BEZ rukavica, a kod sebe ih nisam stavljao godinama (osim nedavno kod onog košenja kad su pčele podivljale na zvuk kosilice). Prevjes je kod DB_505 košnice daleko najsporiji, tu su drugi modeli u prednosti. Ali, ako pčelar sve dobro odradi, ne treba više od 2 prevjesa GODIŠNJE. A ako pčelar pogriješi, onda bude prevjesa i 4 puta, :( :( što znači dodatno usporavanje.

Puno sam stvari promijenio, ove godine doći ću do 90 ili više košnica, a kanim ih imati 200-300, na više lokacija...
Ako budem sam stizao održavati 200-300 DB_505 košnica, onda to i neće biti baš sporo, zar ne! :)

Bijaše uz nas onaj često spominjani susjed s LR i AŽ košnicama i to čak 5 godinica! Istina, on je bio brži od mene, ali zato smo mi imali 3 dobra vrcanja godišnje, a on samo bagrem i jednom šumski. Na kraju se pokupio i otišao bez riječi i pozdrava s izlikom da "lokacija ništa ne valja"!?

Kako su nam pčelinjaci bili udaljeni samo 50-ak metara, mislim da je SVE jasno... 8-) :)

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 30 svi 2019, 09:57

Ivica:

Ako budem sam stizao održavati 200-300 DB_505 košnica, onda to i neće biti baš sporo, zar ne! :)

Ako to uspiješ - kapa do poda i reći ću da ne stariš nego se podmlađuješ. Iskreno, ja se ne bih usudio.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Jura » 30 svi 2019, 12:02

Svaka čast, ali mislim da nisu vremena za imati ogroman broj košnica.
Pa, pogledajte vremenske uvjete. Para nema, samo trošak plus bonus nerviranje.
Tko živi isključivo od pčelarstva mislim da mu baš nije ugodno. Kruh je to sa puno kora i to prilično tvrdih.
Pčelarstvo bi u poljoprivrednoj djelatnosti trebalo imati prioritet u pomoći, a nema ništa, no to je naravno rezultanta katastrofalne politike i potpune nezainteresiranosti HPS-a za pčele i pčelarstvo.
Jura

PostPostao/la Debejac » 30 svi 2019, 12:10

Ja ne znam kako je u Hrvatskoj, kod mene daju poticaj od 10,00 KM (oko 5 eura/evra) po zajednici.
Ako je u pitanju kuga, i to plaćaju.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 30 svi 2019, 12:15

Jura veli:

Tko živi isključivo od pčelarstva mislim da mu baš nije ugodno. Kruh je to sa puno kora i to prilično tvrdih.

Slažem se. Patnje, muke, strahovi, razočarenja... Povodom toga, znam i za slučajeve smrtnog ishoda. Zato pčelaru nikad ne bih mogao ni pomisliti, a nekamoli učiniti zlo, želim im zdravlje, sreću i sunce poslije kiše.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 30 svi 2019, 13:26

Neći ni ja živjeti samo od pčelarstva, nakupio sam 35 godina i par mjeseci staža pa mogu u prijevremenu mirovinu,ali čekam da ostarim :lol: :lol: :urnebes :urnebes jer moram imati 60 punih godina života!

Bit će to skromna mirovina, ali ipak nešto kad naiđu ovakve godine poput ove ili 2014....
S druge strane, toliko volim pčele i pčelarstvo da se ne vidim ni u kakvom drugom zanimanju makar sam sam (uz "malu" pomoć Sanje i djece) napravio našu kuću od oko 300 m² gdje sam bio i zidar i stolar i instalater struje, vode i grijanja (ovdje je i Zvonko pomogao! :D ), keramičar, podopolagač, trgovac i ne znam što sve ne. Nekada sam se bavio i automobilima, imao svoj limarsko-automehaničarski servis koji sam otvorio s tek napunjenih 19 godina. Bavio sam se i motorima, imao i svoje, ali uglavnom sam održavao i popravljao drugima... Informatikom (programiranje i održavanje IT opreme) bavio sam se u firmama, tu sam nakupio tih 35 godina staža..

Jučer sam popravio agregat, star 29 godina, još iz doba YU! 8-) :) (bez njega ne možemo vrcati)

Međutim, ništa više od toga me ne privlači, valjda to ide s godinama, želim se baviti samo s onim gdje mogu najizravnije komunicirati sa samim Bogom, :D :D :love svatko ima svoj način, a naš su pčelice (i Sanja je sa mnom u svemu tome 100%)! :D :D :love

Nije u šoldima sve, :) na ovom svijetu samo smo prolaznici, tijelo nam je smrtno i krhko, ali duša JE vječna i to me je jedino zanimalo još od teenager-skih dana.

Makar je ovo jako loša pčelarska godina, mi smo zadovoljni :D :love jer su društva jaka i zdrava a to i jest glavna zadaća svakog pčelara!

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 31 svi 2019, 12:12

Ivica:

Međutim, ništa više od toga me ne privlači, valjda to ide s godinama,

Pravo u srž.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 08 kol 2019, 23:06

Hajmo s greškama.

Čim se je vrijeme počelo kuhati od maja (a kuha se stalno), palo mi je na um da primijenim Belčića i Đerzona, Belčića prije svega, i nisam. Teško sam pogriješio!!! Zašto? Zato što je razvučena društva bar dva puta shrvala trajnuija hladnoća i nazadovala su, a brojni su prihranjivali. Belčić i toplota na VRHU sve bi riješili, a ja opet promašio. Gori sam od ovih meteorologa!

Metode, metode?! Od svih, najbolja bi bila nikakva: 2-3 nastavka u stalnoj postavi pa neka pčele sve kontrolišu. Ne može ništa silom, badava su sve zvučne i primamljive metode! Naravno da ne moram biti upravu, niti se iko treba prema meni ravnati, ja samo govorim ono što mislim, što sam vidio, radio, doživio pa izveo nekakav zaključak, ali nije isključeno da ja ne znam oko pčela.

Čudna, čudna godina, a pčelar pod šupljim kišobranom, tako ja to vidim.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la drago1 » 09 kol 2019, 22:32

Vrijeme naopako a predviđa se još i gore. Sve je to moguće ali moramo se kako mi tako i pčele privikavati na tu klimu i nadam se da ćemo preživjeti.
Lp
Drago
drago1

PostPostao/la vupi » 09 kol 2019, 22:33

Debejac je napisao/la:Hajmo s greškama.

Čim se je vrijeme počelo kuhati od maja (a kuha se stalno), palo mi je na um da primijenim Belčića i Đerzona, Belčića prije svega, i nisam. Teško sam pogriješio!!! Zašto? Zato što je razvučena društva bar dva puta shrvala trajnuija hladnoća i nazadovala su, a brojni su prihranjivali. Belčić i toplota na VRHU sve bi riješili, a ja opet promašio. Gori sam od ovih meteorologa!

Metode, metode?! Od svih, najbolja bi bila nikakva: 2-3 nastavka u stalnoj postavi pa neka pčele sve kontrolišu. Ne može ništa silom, badava su sve zvučne i primamljive metode! Naravno da ne moram biti upravu, niti se iko treba prema meni ravnati, ja samo govorim ono što mislim, što sam vidio, radio, doživio pa izveo nekakav zaključak, ali nije isključeno da ja ne znam oko pčela.

Čudna, čudna godina, a pčelar pod šupljim kišobranom, tako ja to vidim.

Pozdrav, svako dobro!

Samo je priroda /godina / ove godine potpuno podbacila i NIKAKVA metoda to nije mogla ISPRAVITI ....
Kada je godina NORMALNA onda i BUDALA može biti pčelar , jer onda i BANDERE mede , pa onda nije važan ni raspored legla ni osnova a bome ni nastavaka a okviri su puni meda .
Čovjek da živi 3 života nebi doživio 2 iste godine / pčelarske / .
Ovu godinu treba što prije zaboraviti i to je najvažnije ovoga trena ,,, :!:

:krigle
vupi

PrethodnaSljedeća

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.