Sve moje greške

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Sve moje greške

PostPostao/la vupi » 23 lis 2019, 10:47

Razumijemo se mi , pa zato i govorim /pišem/ BAŠ to što sam doživio a ne iz nekakvih knjiga .
I još nešto , knjiga sam jako MALO pročitao ,a to što sam čitao je samo ono naj osnovnije i što me zanimalo , a sve ostalo je čisto iskustvo na vlastitoj koži !

I još sam nešto zaboravio u predhodnom tekstu ; Zajednica koja ulazi u rojevo stanje NE RADI ili radi vrlo malo ,
a masa pčele i legla troši pa i tih cca 10 tak dana idu zalihe samo u minus i plus što roj ponese na izlasku ...
Zajednica koja nije u rojevom stanju i nije dostigla svoj biološki maximum a paša je u početku ,onda te zajednice donesu PUNO meda ,
pa čak znaju i blokirati maticu u zalegi i na kraju paše budu male površine legla a sve zaliveno nektarom..
To mi se desilo jedne godine na kestenovo-lipovoj paši i kada bi tako ostavio zajednicu do jeseni ona bi vrlo SLABA ušla u zimu a puna meda i vjerujem da nebi prezimila .
Ovakova situacija se nebi desila kada bi matica bila mlada i kada bi njena zalega pratila unos nektara ,
ali kada matica imalo posustane u nesenju a unosi nektara budu vrlo dobri onda na kraju paše bude i malo legla .
poneke zajednice takovu maticu zamjene T.I. ali to je eventualno u 50 % slučajeva , jer ne naginju sve zajednice T.I.....

Ovo što govoriš o Snelgrovoj daski , to je već intervencija unutar zajednice i nije PRIRODNO u odnosu na ono o čemu ovdje govorimo ...
Bez intervencija unutar prostora košnice nema visokih prinosa , već samo ono što Bog dade /ne mislim na prirodu - vegetaciju u prirodi jer to je već druga priča /.

Ono što si me pitao dali pustiti zajednicu da slobodno radi u CIJELOM prostoru ili je podijeliti na plodište i medište H.Rom ,
onda je sigurno to da ako se zajednica ograničava i prevješava leglo bude više prinosa u medu naročito na slabijim pašama kao što su livadne .

Ako se na vrijeme ne odrade pripreme zajednice za pašu , ne treba očekivati dobre unose meda , a to je ono ; H.R.....Snelgrova daska ....prevješavanje legla ... oduzimanje matice .....i.t.d.
Naravno , ni svaka godina nije pogodna za pčelarenje općenito , a ni svake godine pojedine metode ne daju iste rezultate ....
Ova godina je za mene katastrofa u odnosu na prošlu godinu , a to sve zbog loših vremenskih uslova ...

Jednom riječju ; bez muke nema nauke ... ;)

:krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 23 lis 2019, 11:48

Vupi:

I još sam nešto zaboravio u predhodnom tekstu ; Zajednica koja ulazi u rojevo stanje NE RADI ili radi vrlo malo ,
a masa pčele i legla troši pa i tih cca 10 tak dana idu zalihe samo u minus i plus što roj ponese na izlasku ...

E, ovdje se slažem. Zastanak u radu i sve što si naveo smanji prinos.

Dalje:
Zajednica koja nije u rojevom stanju i nije dostigla svoj biološki maximum a paša je u početku ,onda te zajednice donesu PUNO meda ,
pa čak znaju i blokirati maticu u zalegi i na kraju paše budu male površine legla a sve zaliveno nektarom..

Oko ovoga se i vrtim i zbot toga i govorim, nazvaću to "zaobilaženjem rojevog nagona". Doživio sam to i prije i ove godine, mada blokadu nisam jer kod mene nema tako nagle paše - sve se ipak svede na livadu.

Ovo što govoriš o Snelgrovoj daski , to je već intervencija unutar zajednice i nije PRIRODNO u odnosu na ono o čemu ovdje govorimo ...
B

Tako je. Nisam ni rekao da je prirodno. Pokušati prirodno do krajnje granice, ali i reagovati kad vidiš da je baš nužno.

Eh, sad, kakvo iskustvo imaš sa pritvaranjem matice na kraći period/e? Ja to nisam radio, jeste moj prijatelj i pretjerao je.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 23 lis 2019, 11:53

Zaboravih (baš čudno da zaboravljam?!).

Hajde mi sad reci šta bi i kako bi ti radio od 1. pregleda nadalje, ali da si hobista i da prinos nije baš na prvom mjestu? Daj najprostiju metodu sa najmanje rada.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Šta misliš o LR 12?
Debejac

PostPostao/la vupi » 23 lis 2019, 17:17

Teško mi je sada reći nešto KAO HOBISTA , jer to nisam i gledam da su mi prinosi što veći , a koliko sam rada uložio ne brojim .

ALI , da pokušam i to objasniti , pa neka HOBISTA izabere jednu od solucije ...

Prva solucija ;

Najvažije je da zajednica zimuje u 2 nastavka i da joj je plodište u gornjem nastavku kada krene leglo početkom 1.og ili 2.og mjeseca ,
a donji nastavak je prazno saće od prošle godine .
ALI kako kao početnik nemam gotovog saća za donji nastavak onda zajednica zimuje u 1.om nastavku , pa ću objasniti BAŠ TAKO .

PRVI pregled obično obavljam tek početkom 3.ćeg mjeseca jer do tada samo pratim dali zajednica unosi pelud i TU zajednicu ne diram do prvog pregleda .
Kod prvog pregleda je naj važžnije pogledati dali zajednica ima dovoljno hrane do cvatnje
đanarike / kod mene trnine / ili trešnje , i dali ima legla - MATICU NE TRAŽIM .
Kod tog pregleda praktično NIŠTA ne remetim unutar plodišta / sve vraćam kako je i bilo , a eventualno ako nema dovoljno hrane dodajem POGAČU na satonoše .

DRUGI pregled je kada zabijele cvjetovi trešnje i tada bi zajednica trebala da ima najmanje 7 okvira legla i klube u cijelom plodištu na 10 okvira .
TADA zajednice koje su dobro razvijene kao što sam naveo proširujem sa JOŠ jednim nastavkom u kojem su satne osnove ,
ALI tako da 2 satne osnove ubacim u donji nastavak sa strana / staro plodište / iz kojeg sam izvadio 2 okvira mješanog legla i ubacio u novi nastavak u sredinu između ostalih satnih osnova ...,
I sve to nediram do pred bagrem cca minimalno dana .

TREĆI pregled je stavljanje MR između oba nastavka ali uz istovremenu zamjenu položaja gornjeg i donjeg nastavka/ jer je 99,99 % matica u gornjem nastavku prije zamjene i ubacivanja MR .E

E SADA , ako je zajednica kod trećeg pregleda JAKA i puni oba nastavka pčelom prije zamjene i ubacivanja MR , onda treba nakon zamjene nastavaka i ubacivanja MR DODATI još 1 nastavak ,
ALI u taj 3.ći nastavak na vrhu OPET treba podići barem 1 okvir mješanog legla u sredinu a izvađenu osnovu ubaciti u 2.gi nastavak između legla / nebitno na koje mjesto ....

U slučaju da je zajednica slabija i zauzima u gornjem nastavku svega polovinu saća onda se 3.ći nastavak NE DODAJE ...

Mislim da je OVO najmanje rada ako se želi dobiti bolji prinos meda i to sortnog od bagrema ,
Sve ostalo je gubljenje vremena i UZGAJANJE MUHA .... :urnebes

Druga solucija

Ako početnik pčelari samo stacionarno i ima SAMO jednu glavnu pašu / bagrem , lipa ili kesten ,ili čak livada ,
ONDA nakon dodavanja onog drugog nastavka sa osnovom, neka na 7-10 dana prije glavne paše izvadi maticu sa 2-3 okvira zatvorenog legla i pčela pa neka napravi novu zajednicu ,
ALI na novoj lokaciji da se stare pčele ne vrate , i tada netreba ni MR ni prevješavanja ,a stara zajednica će u toku glavne paše sebi uzgojiti mladu maticu i neće se rojiti u glavnoj paši ,
iako je rojenje moguće ali tek nakon paše , a meda će biti za vrcanje /ako priroda bude naklonjena .....

Treća solucija
U slučaju da je kao početniku ovo previše rada i prinos mu nije bitan, onda neka ne dira ništa ,samo neka gleda i neka pripremi lojtre za skidanje rojeva ... ;) :urnebes

Sve ovo navedeno je tako , ako pčele ne odluče drugačije ... ;)

To su praktično 3 solucije pa neka izabere , dali - ili ....

vupi

PostPostao/la Debejac » 23 lis 2019, 18:53

Vupi:

Ova godina je za mene katastrofa u odnosu na prošlu godinu , a to sve zbog loših vremenskih uslova ...

Eh, sad saberi sve što si rekao do sada pa mi iskreno kaži jesi li mogao nešto drugo uraditi pa da godina ne bude toliko loša? Vjerujem da si o tome razmišljao.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 24 lis 2019, 14:21

Ništa ja više nisam mogao uraditi nego što jesam !
Ja sam pripremio zajednice do max. kao i svake godine , ali priroda je omanula .

Zajednice su mi bile jake i spremne za bagrem , ALI kišovito i prohladno vrijeme je upropastilo SVE , bagrem / i uljanu repicu / koji je lijepo cvao i to skoro pa 3 sedmice ali medio nije .
Situacija je bila takova da sam morao u vrijeme bagrema hraniti zajednice koje su bile na rubu gladi , a takovih je bilo 80 % , i utrošio sam oko 700 kg šećera , a posla preko glave .
I najgore od svega je što su zajednice bile sa malo hrane a puno legla pa UŠLE U rojevo stanje i onda još većeg belaja .
Svaki dan ,čim se pojavi sunce ,trči na pčelinjak i skidaj rojeve i to po 10.tak i više komada svaki dan , pa tako 7-8 dana ..
Još bih ja i sprečavao rojenje ali svaki dan kiša i hladno a pčele na rubu gladi , pa čim osjete otvorenu košnicu navale u pljačku .
Prihranjivao sam uvečer u sred bagremove paše ...KATASTROFA u odnosu na prošlu godinu , kada sam mogao i kantu postaviti da pčele nose , i gole guzice oko njih raditi ...

Nikakva tehnologija ne pomaže ako nema u prirodi i još loše vrijeme.!!!!!!

Odselio sam kasnije na kesten i tu se malo popravila situacija ,ali samo da pokrije troškove ove godine // upitno dali i to ../

Jedino što se mogu pohvaliti da prvi puta u životu imam uzimljeno 150 zajednica , jer rojeve nisam uspio prodati pa sam ih njegovao i uzimio za sebe .. :D

Iduću sezonu startam sa 150 zajednica , pa što Bog dade ....
Možda i koju prodam u proljeće da imam za tekuće troškove ... :urnebes :urnebes :urnebes

vupi

PostPostao/la b.b.king » 27 lis 2019, 20:22

Pozdrav Vupi, ljepo si ovo objasnio za početnike sa jednim nastavkom.....
Molim da objasniš u solucijama kak delaš dok zazimiš zajednice na dva LR nastavka.....
lp
b.b.king

PostPostao/la vupi » 28 lis 2019, 07:46

b.b.king je napisao/la:Pozdrav Vupi, ljepo si ovo objasnio za početnike sa jednim nastavkom.....
Molim da objasniš u solucijama kak delaš dok zazimiš zajednice na dva LR nastavka.....
lp

Nema neke posebne nauke ;

Uzimljena zajednica je u proljeće razvila leglo u gornjem nastavku ,
pa kada zajednica popuni gornji nastavak sa pčelom i kada ima barem 7 okv legla / uz eventualno odmicanje peludnih okvira zbog moguće blokade legla /
negdje u doba kad cvate trešnja izvrši se zamjena nastavaka , leglo ide na podnicu i SVE ostale radnje idu kao kod zajednice koja je zimovala na 1 nastavku i dodaješ drugi nastavak ...
Naravno da tada treba i ubaciti koju satnu osnovu na gradnju a izbaciti stare prazne okvire / ili pljesnive /...

vupi

PostPostao/la Debejac » 28 lis 2019, 09:38

Vupi:
U slučaju da je kao početniku ovo previše rada i prinos mu nije bitan, onda neka ne dira ništa ,samo neka gleda i neka pripremi lojtre za skidanje rojeva ... ;) :urnebes

Dobra ti ova treća.

Imam ja tebi još koje pitanje postaviti, ali polahko. Prvo iz tebe moram istjerati profesionalca pa tek "onda na široke rukave" (znaš li šta ova izreka znači?).

Ono što si ti objasnio, to su standardne radnje, ja sam očekivao nešto drugo, nešto više, ali duga je zima, pričaćemo još.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 28 lis 2019, 09:44

Vupi obnevidio:

Uzimljena zajednica je u proljeće razvila leglo u gornjem nastavku ,

Ne pita te čovjek kako radiš u proljeće, nego kako zazimiš na 2 nastavka!

Da ti pomognem, ipak si ti moj očni drug. Znači, vrcanje prošlo, dan počeo kratiti, jesen kuca na vrata, društva još uvijek jaka, ali polahko padaju jer i dan "pada" (krati)... - eh, sad nastavi: pregled, stanje, razna reagovanja prema potrebi (mlado saće-staro saće, hrana i gore i dolje, snaga i reagovanje na osnovu toga, prihrana ili ne, tretmani...). Eto.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PrethodnaSljedeća

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.