U Devinom (k) RAJU

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: U Devinom (k) RAJU

PostPostao/la DB_happy » 24 ožu 2015, 08:54

Deva majstore ! :D :D :bravo :bravo

Rekoh ti ja davno, spremaj bačve - sada se vidi da bez jake zimske pčele nema ništa !

Ja sam oduševljen, :D :D uvijek volim vidjeti kad košnica kipi od pčele ! :D :D

Još ako i godina zamedi, našoj (svih nas) sreći neće biti kraja ! :D :D :labud :labud

:krigle :krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Tokito1969 » 24 ožu 2015, 20:13

Sad samo pazi da ne skidaš rojeve prije bagrema, jer kako su startale moglo bi ih biti
:krigle :krigle :krigle
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la deva » 13 tra 2015, 23:27

Šta da kažem, od 17 zaj. koje sam uzimio, sve su preživile i većina se dobro razvija.

No, ima i loših vijesti..2-4 zaj. mi se bore sa VL i ne znam šta će od njih biti. Pošto ne znam da li bi bilo dobro spajati takve zaj. međusobno, ili sa onima koje nemaju VL, zasad su još na čekanju.
Primjenio sam neke od mjera za suzb. VL pa ćemo uskoro i vidjeti rezultate.

No, kako bilo da bilo, mislim da ću uspjeti formirati 11-13 proizv. zaj. tzv."bombe" :D te pokoji nukleus.

Leglo se u tim zaj. kreće od 6-12 :shock: :shock: okvira :!: Podrazumijeva se da su pune peludi i hrane, a također i meda (pokl.) i nektara :!:
U svakoj od njih sada ima barem jedan pun nastavak pčele, a tek je 13.4..

Ako bagrem procvjeta oko 10.5., pitanje je ko će moći vladati takvim zajednicama :roll: :? :labud

Naravno, sve to ako vrijeme i dalje posluži :?: :?:

Ma, reći ću vam iskreno..kako god da bilo, ja sam zadovoljan :love

Vrijeme prolazi u zadovoljstvu i ljepoti druženja sa ovim divnim bićima, a svakim danom stječem nova iskustva i gradim neki svoj stav prema svemu tome.

Koliko vidim, istina je sljedeća.., svi koji su govorili da je potrebno barem pet godina pčelarenja, da bi mogao reći.."sada sam konačno POČEO pčelariti..", nisu bili u pravu :!:

Potrebno je barem...deset, po mojem mišljenju.

Opet iskreno..baš me briga, ja uživam :!:

Želim to i svima vama..

:krigle
Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
deva

PostPostao/la Žepić » 14 tra 2015, 06:54

Procito sam negdje da sreća nije cilj, nego put. :)
Žepić

PostPostao/la deva » 14 tra 2015, 21:32

Žepić je napisao/la:Procito sam negdje da sreća nije cilj, nego put. :)

Ima puno istine u toj rečenici, iako taj put zavisi od skromnosti putnika..što je ona veća, sreća duže traje :D

Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
deva

PostPostao/la crnii » 14 tra 2015, 22:52

deva je napisao/la:
No, kako bilo da bilo, mislim da ću uspjeti formirati 11-13 proizv. zaj. tzv."bombe" :D te pokoji nukleus.

Leglo se u tim zaj. kreće od 6-12 :shock: :shock: okvira :!: Podrazumijeva se da su pune peludi i hrane, a također i meda (pokl.) i nektara :!:
U svakoj od njih sada ima barem jedan pun nastavak pčele, a tek je 13.4..

Ako bagrem procvjeta oko 10.5., pitanje je ko će moći vladati takvim zajednicama :roll: :? :labud

Deva imaš legla do 12 okvira!?!!
Pa lega spremaj bačve i to veeeeeeeeelike :D
Drago mi je čiti da je sve dobro kod tebe tako.

Danas kod mene vidim procvjetale jabuke, pol cvjetova se otvorilo, pola je pred otvaranjem. Netko je spomenuo, od jabuke do bagrema 20 dana? To bi onda bilo oko 5.5. Ali nebitno, Vupi i DB_hapy su predviđali oko 10-tog, 3-4 dana prije ili kasnije, sve ovisi hoće li udariti kakva kiša na dan-dva.

Ima ono Đerzonovo pravilo (dijamantno valjda), kada se vadi stara matica i sa 2-3 okvira formira nukleus na novom mjestu.
Obezmatičena zajednica sama izvuće matičnjake, prisilne, a navodno unos meda bude i bolji, jer kučne pčele pošto nema posla oko odgajanja legla, vrlo brzo postaju skupljačice.
Ja si možda na jednoj probam tak nešto.

Odužio sam sada, pozzzz :krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la Žepić » 15 tra 2015, 06:39

deva je napisao/la:

Ima puno istine u toj rečenici, iako taj put zavisi od skromnosti putnika..što je ona veća, sreća duže traje :D

Ima i ona: nije sretan ko puno ima neg onaj ko malo treba ;)
Ako čovjek nije skroman onda nije ni sretan jer mu uvijek neki k fali :)
Prosao sam tu fazu i fala bogu da jesam.
. :krigle
Žepić

PostPostao/la vupi » 15 tra 2015, 09:24

Žepić je napisao/la:
deva je napisao/la:

Ima i ona: nije sretan ko puno ima neg onaj ko malo treba ;)
Ako čovjek nije skroman onda nije ni sretan jer mu uvijek neki k fali :)
Prosao sam tu fazu i fala bogu da jesam.
. :krigle

Neznam ni sam što i koga bi citirrao ,sve sami "Konfucije" ovih dana .. :bravo :bravo :bravo
Ovi izrazi su i moji ,i to već odavna ...
Nikada nisam volio ljude koju su UVIJEK nezadovoljni , nezasiti i nikada im nije dosta ........ :shock:

Što se pčelarstva tiće ; tim plemenitim poslom se ne mogu baviti ljudi koji misle SAMO na profit , jer takvi se vrlo brzo OTRIJEZNE i prestanu se baviti pčelarstvom ( pa odu u POLITIČARE :urnebes ).

Kod mene je situacija takva da sam ili zadovoljan ili malo manje zadovoljan ali zadovoljan ... ;) :D
Kako god da bude smatram to Božjom voljom i ne zamaram se time .... :idea:

Ovih dana sam malo manje aktivan ovdje na forumu ali "pratim vas ko UDBA " :urnebes

Imam i puno posla na pčelinjaku i oko njega , a i drugih obaveza redovnih i vanrednih , pa se borim sa vremenom .....
PPP sam napravio kompletan pa sada opet ispočetka , jer neke jače zajednice TOVARE pelud po svim okvirima i time blokiraju maticu , pa treba svakih nekoliko dana pomicati pludne okvire .
Nemam hvatača peluda , jer bi njima uspio malo obuzdati unos peluda i dati maticama prostora ..
A da i imam SADA hvatače, nebi ih mogao upotrebljavati jer treba svakodnevno to imati pod kontrolom , a meni se dešava da i po 3 dana nebudem na pčelinjaku cijeli dan pa ....
Priroda je probuđena u cjelosti i SVE ide svojim tokom . :bravo

Jabuke kod mene još ni počele nisu / ne pokazuje se ni jedan cvjet , tako da do bagrema još ima dosta .
jake zajednice treba zauzdati i njihovu snagu iskoristiti na najbolji način ( umetanjem SO za sada ) , i proširenjem prostora.

vupi

PostPostao/la Žepić » 15 tra 2015, 11:29

Proljeće je lijepo krenulo, voće procvjetalo, maslačak se žuti po njivama, temperatura zraka ok
Žao mi je samo što nemam više slobodnog vremena za gustati u buđenju prirode.
Sve u svemu...dobro je.
Pozdrav, zivili.
Žepić

PostPostao/la crnii » 17 tra 2015, 01:00

Lege evo kod mene jabuka procvjetalih. U voćnjaku mi sve procvjetalo, marelice, višnje, šljive, kruške, jabuke..jedino pčelice lete, lete i lete al negdje dalje i vrlo malo ih vidim na ovom spomenutom voću. I na maslačku ih ima tek ponegdje, a sve se žuti.
Dobro..valjda još sve što je procvjetalo nije počelo i mediti, pa zato lete svojim putima, samo njima znanim.
A za bagrem, sam nek dođe što kasnije, jer;
"Ako čovjek ne promisli o problemima koji su udaljeni, bit će pun briga kad mu se približe."
zato mi promišljamo o bagremu 8-) :labud
i Vupi što kažeš sve neki "Konfucije" :lol: ..pa lega ovo kratko što se vrtim oko pčela, pčelarstvo je poezija prava!

160420153240.jpg
jabuka
160420153240.jpg (166.16 KiB) Pogledano 1886 put/a.

pozz
Viribus Unitis d.d.
crnii

PrethodnaSljedeća

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.