Neka moja razmišljanja, i ostalo

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Neka moja razmišljanja, i ostalo

PostPostao/la Debejac » 20 sij 2015, 21:03

vupi je napisao/la:Misliš li da će pčele ostaviti toliki prostor između satina (24 mm) / SUMNJAM ,.
Mislim da će pčele u tih 24 mm graditi divlje saće ili će postojeće satine udebljati i do 40 mm ( bubrege na saću ) ..

Ovo je moje mišljenje ....... :?:

:krigle

"Pametniji su konj i magarac", zato sam te i pitao.

Riječ je o Christovoj košnici o kojoj se ne zna sve. Znaju se unutrašnje dimenzije: 300 x 300 x 122 mm, i da je imala 6 satonoša širine 27 mm. Onda sam sjeo i ono gore izračunao. I mene žuljaju ulice široke 24 mm. No, šta misliš o sljedećem (ja do drugog logičnijeg zaključka nisam mogao doći)? Pčele produbljuju medišno saće pri vrhu, a radiličko ostaje isto pri dnu. Moguće da je Christ to vidio, izmjerio i na osnovu toga postupio. Šta veliš? Jer, i sam znaš koliko medne jastučiće pčele rašire u jakoj i brzoj paši, ja ih zovem bubrezima koje sam nerijetko morao rasijecati jer su bili slijepljeni, dakle - širi od 36 mm, a to je, opet, put u široke poluramove, koje imam za DB 12 i koje sam potpuno pune držao na svom pčelinjaku u svojim rukama, mada mi je jedan pčelar, vidjevši ih, rekao da to pčele nikad neće ni prihvatiti, kamoli graditi, a nekamoli napuniti medom.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la vupi » 20 sij 2015, 21:34

Naravno da neće SVE satine po cijeloj površini podebljati u bubrege ,
sigurno će ostaviti mjesta za leglo (tanje dijelove satina) jer inaće nema OPSTANKA .

E sada je opet pitanje; na tom dijelu gdje su satine sa radiličkim stanicama će ostati međusatni prostor od ona 24 mm,
i tu bi OPET pčele mogle graditi saće ( zaperke ) ali poprijeko i tako ti ZAGORČAVATI život ...

vupi

PostPostao/la Debejac » 20 sij 2015, 22:23

vupi je napisao/la:Naravno da neće SVE satine po cijeloj površini podebljati u bubrege ,
sigurno će ostaviti mjesta za leglo (tanje dijelove satina) jer inaće nema OPSTANKA .

E sada je opet pitanje; na tom dijelu gdje su satine sa radiličkim stanicama će ostati međusatni prostor od ona 24 mm,
i tu bi OPET pčele mogle graditi saće ( zaperke ) ali poprijeko i tako ti ZAGORČAVATI život ...

I, zaključak? Eso, napravi jednu, pogledaj šta će se desiti, pa javi. Je li tako, barba Mladi? Heh, koji si ti mudrofil. Nikad ja s tobom neću imati 100 aviona.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 20 sij 2015, 22:34

Debejac je napisao/la:
vupi je napisao/la:Naravno da neće SVE satine po cijeloj površini podebljati u bubrege ,

I, zaključak? Eso, napravi jednu, pogledaj šta će se desiti, pa javi. Je li tako, barba Mladi? Heh, koji si ti mudrofil. Nikad ja s tobom neću imati 100 aviona.

Pozdrav, svako dobro!

Ma nećeš ni 99 ...... ;) :urnebes

A ona Japanka mene stalno vuče , i ako Bog da imati ću jednu za dušu još ove godine ,
jer fosna (25 cm x 5 cm x 4 metra) je spremna i suha , samo treba zasukati rukave ..

vupi

PostPostao/la Debejac » 20 sij 2015, 22:41

Vupi:
Ma nećeš ni 99 ...... ;) :urnebes

A ona Japanka mene stalno vuče , i ako Bog da imati ću jednu za dušu još ove godine ,
jer fosna (25 cm x 5 cm x 4 metra) je spremna i suha , samo treba zasukati rukave ..

Ma, Japanka brzo ide. Ja sam uvijek za čist račun: obećaj da ćeš praviti Japanku, ja ću obećati da ću praviti Christovu, a meni ćebiti kudikamo teže jer je ona sa prozorima.

Ako laže koza, ne laže rog, prolistaj malo:

http://warre.biobees.com/christ.htm

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 21 sij 2015, 03:00

Kako da ovo najzgodnije kažem?

Negdje u ovo vrijeme sinoć sam bio u krevetu i, naravno, opet i opet, razmišljao o pčelama. Misli kao misli, naviru i bježe, vraćaju se i iznenađuju, pa tako dođoh do matice i religije.

Večeras sam bio ugasio kompjuter i motao cigare. No, naumpade mi sinošnja misao pa sam se, motajući cigare (100 kom.), stalno dvoumio: hoću-neću, i na kraju ipak upalio kompjuter da to ovdje kažem.

Mnogi znaju da je majka Isusa/po Kur'anu - Isa (jedna te ista je ličnost u pitanju, tj. Božji poslanik; majka mu je: po kršćanstvu - Marija, po islamu - Merjem, opet ista ličnost), rodila kao djevica, nije imao oca. To je onda bilo nezamislivo, a nekima je i danas. Tad mi naumpade partenogeneza kod matice, majke: pčela, trutova i matice. Dakle, sveopšta majka kao kraljica društva. I, logika me je dovela do sljedećeg. Kad je kod insekata moguće, zašto i kod ljudi ne bi bilo?

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 21 sij 2015, 10:03

Što se tiče religija SVE je to na isti kalup samo zamjenjena imena .
Sinovi pronašli na internetu ,da su čak i datumi pojedinih događaja povezani sa ASTROLOŠKIM događajima u prošlosti .
Evo i jedan primjer ; U katoličanstvu je spomenuta zvijezda koja je pokazivala mjesto rođenja Isusa , a u astrologiji je "navodno" to bio Halejev komet na taj dan ,koji je bio vidljiv prostim okom na tom prostoru ........

A što se tiče PARTENOGENEZE ;

i kod miševa je moguća ,a miš je toplokrvna životinja a dokazano je da može rađati i bez mužjaka ...

A za ljude hm, mislim da nebi bilo dobro , jer bi MI danas bili samci , a žene nas nebi ni trebale . :urnebes

vupi

PostPostao/la Debejac » 21 sij 2015, 10:38

Vupi:
A za ljude hm, mislim da nebi bilo dobro , jer bi MI danas bili samci , a žene nas nebi ni trebale . :urnebes

A-ha, to tebe žulja. Čini mi se da nas žene više ionako ne trebaju. Uh, sad ćeš ti udariti sa kontra argumentima.
A možda bismo i mi bili žene. Pa, vidiš sad ovih "parada ponosa" na sve strane i sve je "normalno" u državi Danskoj.

Eh, evo će se, izgleda, kroz kišicu i maglu probiti i sunce pa ću možda prošetati do pčelinjaka sa onim mojim "žestokim" cukom.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 21 sij 2015, 11:08

Mnogi su mnogo govorili o famoznoj veličini ćelije. Nekoliko puta imao sam se prilike susresti sa prirodnim saćem iz šume. Evo šta sam vidio.

Prir. saće, šumsko, ćelije 1.JPG
Prir. saće, šumsko, ćelije 1.JPG (268.8 KiB) Pogledano 2178 put/a.

a to saće je odavde (saće se protezalo dva metra u bukovom trupcu):

Prir. saće,šumski panj, A.JPG
Prir. saće,šumski panj, A.JPG (161.05 KiB) Pogledano 2178 put/a.

Obratite pažnju na prvu sliku. Počnite pratiti od 2,5 cm nadalje i vidjećete da su ćelije, iako jednogodišnje i tanke, ipak preko 5 mm.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 23 lis 2019, 22:05

Debejac je napisao/la:Heh, kako živjeti od pčelarstva? Evo jednog mog poznanika, često smo skupa, skoro pa istomišljenici. Devera sa nikad ispod 100 društava (DB 12 i LR), a redovno ima više. Pored meda, polena, propolisa, rojeva i društava - ima i pčelarsku prodavnicu.
Da ne blebećem, evo slike.

Pozdrav, svako dobro!

Raifov pčelinjak 2, A.JPG

Raifov pčelinjak 3, A.JPG

Raif, prodavnica, pribor 1,A1.JPG

Tražim neke slike na forumu pa nađoh i ove. To je taj Raif koji je nedavno umro.
Ne znam koliko puta sam galamio na njega što se ne ženi, i tako 20-ak godina, i nije se oženio. Sad sve pusto!

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

Prethodna

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.