Neka moja razmišljanja, i ostalo

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Neka moja razmišljanja, i ostalo

PostPostao/la Debejac » 03 srp 2014, 23:31

Sanja:
Pa gdje si ti ?,ne može bit da te život zdravlja stisnuo više nego mene :roll: ,no to ne znači da još nismo djeca u duši ;)
Ae, i znanstveno je dokazano da žena ima daleko veći postotak izdržavanja bolovo od muškarca :labud

Heh! Kod kuće sam, tj. na pčelinjaku, a pravo da ti velim - ne znam tačno više ni sam gdje sam. Evo, jutros sam otišao na pčelinjak i sjeo tek u 21,03, a tad je već bio skoro mrak. Sad ti je jasnije, a sad će biti još jasnije: ja, koji pušm 40-50 cigara dnevno, ispušio sam danas samo 9, što mi je van svake pameti jer samo uz jutarnju kahvu zdimim po 5-7 cigara, i Senada isto. I, malo mi posla pa ga još i izmišljam te sam tako započeo i s mliječju, guram dvomatične, imam viška društava i mladih matica, pokatkad pomognem četvorici mladih pčelara, njuškam uvijek ponešto, a sve to sam ja plaćam.

Slažem se za žene, nema tu spora. I još pridodajem: samo je žena ta koja u svojoj utrobi stvori i na svijet donese novi život; žena je osjećajnija, razložnija, nježnija, razumnija, popustljivija...
Pa, kažu da su Muhameda a.s. jednom pitali ko je vrijedniji, otac ili majka, te da je odgovorio: "Majka, majka, majka, puna su usta majke" i tek onda otac.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 21 srp 2014, 23:39

Evo, danima ih kiša umiva.

Pozdrav, svako dobro!

Pčelinjak, kiša, 21.07.2014. g..JPG, A.JPG
Pčelinjak, kiša, 21.07.2014. g..JPG, A.JPG (191.08 KiB) Pogledano 2074 put/a.
Debejac

PostPostao/la BeeRenata » 22 srp 2014, 11:15

Wow! Pa Esade ovo je raj, ima tu svega, mom neukom oku nepoznatih oblika i dimenzija. U svakom slucaju prekrasno :bravo
Cini mi se da vidim Japanku tamo stisnutu izmedu dvije kosnice u prvom redu? Citala sam tvoje postove kad si ju oformio.
Ajd molim te napisi malo iskustva o njoj, zamolio Bato da te pitam , jako ga privlace.
Frtalj 'leba, metar neba i pun šešir sna...<3
BeeRenata

PostPostao/la Debejac » 22 srp 2014, 21:44

BeeRenata je napisao/la:Wow! Pa Esade ovo je raj, ima tu svega, mom neukom oku nepoznatih oblika i dimenzija. U svakom slucaju prekrasno :bravo
Cini mi se da vidim Japanku tamo stisnutu izmedu dvije kosnice u prvom redu? Citala sam tvoje postove kad si ju oformio.
Ajd molim te napisi malo iskustva o njoj, zamolio Bato da te pitam , jako ga privlace.

Jeste, znojni raj. Ma, ipak raj. To su uradile moje ruke, tu je dio moje duše, tu sam najviše sam svoj.
Mislim da si pogrešno zaključila, misleći na onu visoku bijelu na lijevoj etaži. Nije to Japanka, nego IBN (I - Ivan, B - Brndušić, N - Nukleus). To je petoramni nukleus na 4 nastavka, visina DB-a. Japanka je uskovisoka ona žuta, druga sa desne strane na slici, a na slici se ne vide još dvije košnice, krije ih pitoma lijeska, zagledaj malo bolje i vidjećeš jednu zelenu EV (Eko Voja).

Iskustva s Japankom? Heh, nema nešto naročito jer rade šta hoće. Ja sam samo napravio nastavke, stresao roj, a ostalo one diktiraju. Juče sam vidio da moram hitno napraviti još bar 1-2 nastavka (provirio kroz okrugla leta, tako pratim gradnju saća). Mislim da znaš osobine i dimenzije košnice, a ako ne znaš, reci i kazaću šta znam.

Za tvoju informaciju, evo sad sam detaljno pogledao sliku i zaključio da deveram sa bar 20-ak raznih vrsta košnica. To nije normalno, je l' da?

Pozdrav, svako dobro!

Da, ima svašta - šarenilo.
Debejac

PostPostao/la BeeRenata » 23 srp 2014, 06:15

Nisam bas sigurna koja je japanka na slici. Citala sam i o Eko Voji i isto mi je zanimljiva, posebno zbog malih nastavaka i lakoce baratanja s njima. A i to ukrstanje ima logike. Nije mi jasno zasto se na ovim podrucjima toliko ustalila LR kosnica, kad bih rekla da ima puno boljih koje bi bile prirodnije pcelama a i lakse nama ljudima.
Dimenzije japanke smo nasli na netu, pa je bato mislio ove zime napravit jednu za probu.
BeeRenata

PostPostao/la pčela.papuk » 23 srp 2014, 14:37

Poz,

kako je ovo tema o Esadovim razmišljanjima, ja bih svoja zapažanja i ideje stavio pod ostalo. Esade ako bude smetalo ja brišem. Na razmišljanje i ideju su me ponukali oni tvoji stupovi u pčelinjaku,

Prvo zapažanja, onda razmišljanja, pa ideje, a onda ako Esad i drugi budu imali volje malo razgovora.

Zapažanja su vezana za "ljuticu" koju sam imao prilike detaljno pregledati i koja se nalazila u četiri LR nastavka zaposjednuta pčelama. Prvi nastavak (gledajući odozgo) je bio u potpunosti zauzet pčelama (ali su rubni okbiri u biti bili prazni, a med su deponirale tek u iduće bočne okvire), drugi nastavak - pčele su zauzimale cca 8 središnjih okvira, treći nastavak - pčele su zauzimale cca 6 središnjih okvira, isto kao i u četvrtom nastavku (najbliže podnici) - žao mi je što isto nisam slikao.

Interesantno mi je bilo kako su pčele u biti zauzele cijeli ponuđeni stup, ali su se orijentirale isključivo na nekih, 6 do 7 središnjih okvira, zanemarujući okvire sa strane. Iako je uzorak promatranja malen, čini mi se da pčelama puno više odgovara i da će prije odabrati usko i visoko stanište, nego nisko i široko.

I onda se rodila ideja, koju ću tijekom jeseni i zime realizirati u radionici (dva kompeta). Naime, radi se o stupu od tri nastavka, unutarnjih dimenzija 25x25 cm, visine 46 cm (sadržavala bi sedam okvira dimenzija 232x450mm, ekvivalent LR okvirima). Vanjske daske su planirane 36 mm (lipa koju imam). Zajedno sa podnicom, zbjegom i krovom će biti oko 150 cm, a ukupna zapremnina 3 nastavka bi bila približno 2 LR nastavka.

Neke razmišljanja što ću time dobiti imam, ali naravno da ne mogu znati dok ne probam (pokušaji i greške se podrazumijevaju), ako ništa drugo bit će zanimljivo gledati i bilježiti kako se pčele razvijaju u takvom uskom i visokom staništu u odnosu na klasični LR.

Kako će visinom jako odudarati od slike pčelinjaka, iste će biti smještene na posebnom mjestu u vočnjaku iznad vikendice.

S poštovanjem.
pčela.papuk

PostPostao/la Debejac » 23 srp 2014, 21:27

pčela.papuk je napisao/la:Poz,

kako je ovo tema o Esadovim razmišljanjima, ja bih svoja zapažanja i ideje stavio pod ostalo. Esade ako bude smetalo ja brišem. Na razmišljanje i ideju su me ponukali oni tvoji stupovi u pčelinjaku,

Prvo zapažanja, onda razmišljanja, pa ideje, a onda ako Esad i drugi budu imali volje malo razgovora.

Zapažanja su vezana za "ljuticu" koju sam imao prilike detaljno pregledati i koja se nalazila u četiri LR nastavka zaposjednuta pčelama. Prvi nastavak (gledajući odozgo) je bio u potpunosti zauzet pčelama (ali su rubni okbiri u biti bili prazni, a med su deponirale tek u iduće bočne okvire), drugi nastavak - pčele su zauzimale cca 8 središnjih okvira, treći nastavak - pčele su zauzimale cca 6 središnjih okvira, isto kao i u četvrtom nastavku (najbliže podnici) - žao mi je što isto nisam slikao.

Interesantno mi je bilo kako su pčele u biti zauzele cijeli ponuđeni stup, ali su se orijentirale isključivo na nekih, 6 do 7 središnjih okvira, zanemarujući okvire sa strane. Iako je uzorak promatranja malen, čini mi se da pčelama puno više odgovara i da će prije odabrati usko i visoko stanište, nego nisko i široko.

I onda se rodila ideja, koju ću tijekom jeseni i zime realizirati u radionici (dva kompeta). Naime, radi se o stupu od tri nastavka, unutarnjih dimenzija 25x25 cm, visine 46 cm (sadržavala bi sedam okvira dimenzija 232x450mm, ekvivalent LR okvirima). Vanjske daske su planirane 36 mm (lipa koju imam). Zajedno sa podnicom, zbjegom i krovom će biti oko 150 cm, a ukupna zapremnina 3 nastavka bi bila približno 2 LR nastavka.

Neke razmišljanja što ću time dobiti imam, ali naravno da ne mogu znati dok ne probam (pokušaji i greške se podrazumijevaju), ako ništa drugo bit će zanimljivo gledati i bilježiti kako se pčele razvijaju u takvom uskom i visokom staništu u odnosu na klasični LR.

Kako će visinom jako odudarati od slike pčelinjaka, iste će biti smještene na posebnom mjestu u vočnjaku iznad vikendice.

S poštovanjem.

Nema šta da smeta niti ima brisanja, ovdje smo da razgovaramo i, ako želimo, pomognemo jedni drugima. Evo, upravo sam odgovarao na pp jednom pčelaru iz Srbije koji me pitao za jednu rotacionu košnicu koja je nastala na ovim prostorima od strane njegovog rođaka, a rođak mu je uz rat odselio (stariji čovjek) i umro, a ovom mlađem pčelaru ostale su u sjećanju te njegove košnice pa sam mu riješio tu svojevrsnu zagonetku, što je i meni drago jer sam saznao ko je pravio te košnice. No, to je cijela priča.

Dobro si primijetio "stup". Ja sam ovdje negdje o tome govorio i tada napravio sedmoramnu košnicu jer, po meni, a slikao sam i postavio slike, pčele zauzimaju prostor prečnika 20-ak cm (klube) i uvijek vladaju njime. Druge sugestije neću davati da ne bi ispalo kao nametanje mišljenja, to ćeš ti i sam shvatiti, a što se tiče grešaka, mislim da sam jedan od rijetkih na forumima koji ima temu "Sve moje greške", a kad sam već kod nje, Ivica, otključaj je jer je, čini mi se, mada na moj zahtjev, jedina zaključana tema ovdje pa da više nemamo nijednu.

Pozdrav, svako dobro!

Moja k., nastavljanje, A.JPG
Moja k., nastavljanje, A.JPG (183.35 KiB) Pogledano 2032 put/a.
Debejac

PostPostao/la Debejac » 23 srp 2014, 21:38

BeeRenata je napisao/la:Nisam bas sigurna koja je japanka na slici. Citala sam i o Eko Voji i isto mi je zanimljiva, posebno zbog malih nastavaka i lakoce baratanja s njima. A i to ukrstanje ima logike. Nije mi jasno zasto se na ovim podrucjima toliko ustalila LR kosnica, kad bih rekla da ima puno boljih koje bi bile prirodnije pcelama a i lakse nama ljudima.
Dimenzije japanke smo nasli na netu, pa je bato mislio ove zime napravit jednu za probu.

Ma, postavljao sam ja slike, ali za tebe, evo opet, mada mi se kompjuter virtuozno-virusno uzjogunio.
Na onoj prije postavljenoj slici, Japanka ti je druga s desne strane, žute boje, a desno od nje je DB 12 sva na polunastavcima.

Pozdrav, svako dobro!

Japanka komplet, A.JPG
Japanka komplet, A.JPG (185.56 KiB) Pogledano 2030 put/a.

Japanka, gradnja 2012. g., 2, A.JPG
Japanka, gradnja 2012. g., 2, A.JPG (190.97 KiB) Pogledano 2030 put/a.
Debejac

PostPostao/la Debejac » 23 srp 2014, 22:11

BeeRenata je napisao/la:Nisam bas sigurna koja je japanka na slici. Citala sam i o Eko Voji i isto mi je zanimljiva, posebno zbog malih nastavaka i lakoce baratanja s njima. A i to ukrstanje ima logike. Nije mi jasno zasto se na ovim podrucjima toliko ustalila LR kosnica, kad bih rekla da ima puno boljih koje bi bile prirodnije pcelama a i lakse nama ljudima.

Ovom pričom o LR-u, čačnula si u stalnu svepčelarsku boljku, priču, rasprave i svađe bez kraja i zaključka. Sad meću o tome, možda kasnije, ili jednostavno pitaj pa ćemo ti iznijeti svoja iskustva, viđenja, pa, ako treba, i sugestije, mada ja ostajem pri onome:

1. Od svoje volje, ništa bolje
2. Slijepac je rekao: "Najvolio bih vidjeti!"

Pozdrav, svako dobro!

Varijacije, 1.JPG, A.JPG
Varijacije, 1.JPG, A.JPG (189.54 KiB) Pogledano 2029 put/a.

P.S.
Zdesna nalijevo su: RV (Rodna Voja), br. 6; EV (Eko Voja), br. 31; DB 12 sva na polunastavcima, br. 10; IBN br. 13.
Debejac

PostPostao/la BeeRenata » 24 srp 2014, 06:21

Debejac je napisao/la:
Ma, postavljao sam ja slike, ali za tebe, evo opet, mada mi se kompjuter virtuozno-virusno uzjogunio.
Na onoj prije postavljenoj slici, Japanka ti je druga s desne strane, žute boje, a desno od nje je DB 12 sva na polunastavcima.

Pozdrav, svako dobro!

Japanka komplet, A.JPG

Japanka, gradnja 2012. g., 2, A.JPG

Hvala ti na trudu :)
Sigurno ce biti jos pitanja i podpitanja u buducnosti :lol:
BeeRenata

PrethodnaSljedeća

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.