Pčele su u glavi ...to su godine

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Pčele su u glavi ...to su godine

PostPostao/la crnii » 07 ruj 2015, 00:02

BeeRenata je napisao/la:Eh Skrle, nezelim ja to.
U svom dvoristu imamo razlicitih vockica, povrca, nista ne spricamo pa cak ni galicom i slicno. Ne bih ni kod pcela. Prosle god. ubacila neke trake, kad sam procitala sta je to, a ne, ne zelim! Ako ima ikakvog izbora!

A da ih beevitalom poliješ jedanput?
Sada su pogodne temperature i može se s njim.
0.5 l je oko 130 kn, i bude komotno za 20-25 košnica. Ak varoe ima, skiniće je bevital, kod mene prošle jeseni je i to još sam kako.

pozz
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la BeeRenata » 07 ruj 2015, 07:42

Mravlju vec imam pa cu napraviti testno tretiranje.
Nisam sigurna u kolicinu mravlje jer su Rv manje kosnice, al snaci cu se nekako.
Frtalj 'leba, metar neba i pun šešir sna...<3
BeeRenata

PostPostao/la Tokito1969 » 16 ruj 2015, 16:26

Za Ivicu

Jedna molba.
Zaboravila sam lozinku tamo na evergrinu. Ajd molim te napisi na mojoj temi da mi Ivica pomogne. Poslala sam mu mail, al izgleda da ne cita.
Hvala!
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la BeeRenata » 17 ruj 2015, 11:28

Evo me! :)
Hvala Tokito :krigle hvala Ivice :krigle
BeeRenata

PostPostao/la BeeRenata » 20 ruj 2015, 19:25

Iskreno da vam kazem, sto vise radim s RV kosnicama sve mi se vise svidaju. Mogu reci da se osjecam kao da sam otkrila tocak. Nemojte me krivo shvatit ( ne propagiram nista) samo pisem da sam nasla kosnicu koja meni bas odgovara, a imam osjecaj da ju pcele bas vole.
Tako lijepo grade sace da je to milina za vidjet. Kad ga napune medom, puno brze ga poklapaju, a okviri budu tako krcati, bublasti :D bas lijepi.
Isto kaze i Bato (posto je on preuzeo sve poslove oko vrcanja), ustvari on mi je i skrenio paznju na to. Iako manji okvir nekako je bolje popunjen i poklopljen.
Mozda sam dojmove o RV kosnici trebala pisati u proljece kad vidimo stanje na pcelinjaku, ali uvjerena sam da ako i budem imala gubitaka nece biti zasluzna kosnica nego iskljucivo ja, moje neiskustvo, previse razrojavanja i upitno ucinkovit tretman protiv varoe.

Ako sve prode kako treba imam namjeru isprobati tehnologiju pcelarenja tocno po uputama jer citajuci ima slicnosti kao Rensonova metoda, koja ima znanstvene dokaze o svojoj ucinkovitosti i prednosti i blagodeti za pcele.

Eto morala sam to podjeliti s vama.
:love
BeeRenata

PostPostao/la ZOV 1004 » 21 ruj 2015, 22:11

Znači uskoro će mo imati RV-happy? :urnebes
ZOV 1004

PostPostao/la BeeRenata » 14 lis 2015, 12:21

U ponedjeljak mi se jedna kosnica prevrnula. Dok smo ju bato i ja popravljali dobila sam cca desetak uboda vecinom u stopala i noge ( bila u papucama) . Poslije toga sam dobila alergijsku reakciju u vidu osipa i svraba od glave do pete. Nisam isla dr. proslo me uz pomoc dva claritina.
Jeste li imali takvo iskustvo?
BeeRenata

PostPostao/la pčela.papuk » 14 lis 2015, 13:57

Poz.

Prvi stupanj anafilaktičkog šoka (imao sam to iskustvo :evil: ).

Problem je kad je rekacija opća, u ovom slućaju urtikarija ili koprivnjača (osip i svrab), a može biti i puno teže (do nesvijesti uslijed pada tlaka i nedaj Bože ....).

Svi liječnici će ti reči nikad više kod pčela i to ima smisla, jer je opasno :!: , pošto svaki sljedeći ubod može imati alergijsku reakciju višeg stupnja (pogledaj si na netu anafikaltički šok) obzirom da ti je došlo do pogreške u imuno sistemu.

Prijedlog: odi po uputnicu i izvadi krv te provjeri koliki ti je IgE (na otrov pčela). Mislim da je normalno do 120 (meni je bio oko 360), a zna biti i nekoliko tisuća. Što je veći broj to je veća vjerojatnost burnije reakcije.

Ja sam nakon toga radio na imunitetu (bijeli luk, propolis .....), zatim sam odradio nekoliko tretmana akupunkture (kod liječnika opće praske koji ujedno radi i akupunkturu) i Bogu hvala više nisam imao problema iako sam znao primiti i nekoliko desetaka uboda.

Od tog liječnika sam dobio injekciju adrenalina (daje se direktno u mišić - on daje cca 30 minuta da se dođe do hitne) i injekciju sinopena (daje se pod kožu - on prekida alergijsku reakciju) koji se od tada nalaze u pčelarskoj torbi i za koje se nadam da mi neće nikada trebati. Ovako nešto bi svaka kuća trebala imati u kućnoj ljekarni.

Također predlažem: ne paničariti, ali biti oprezan i prvo vrijeme kod pčela obavezno sa pratnjom.

:krigle
pčela.papuk

PostPostao/la Tokito1969 » 14 lis 2015, 16:26

pčela.papuk je napisao/la:P
Problem je kad je rekacija opća, u ovom slućaju urtikarija ili koprivnjača (osip i svrab), a može biti i puno teže (do nesvijesti uslijed pada tlaka i nedaj Bože ....).
Također predlažem: ne paničariti, ali biti oprezan i prvo vrijeme kod pčela obavezno sa pratnjom.

A vidi sad ovo kaj su meni doktori rekli (srečom nemam reakcijski na pčelinji ubod) citiram navode:

Osip i svrab mogu ali i ne moraju biti znakovi reakcije na ubod pčele (mogu biti izazvani nekom drugom stvari: pelud- prašina itd, iako sam imao taj dan nekoliko pčelinjih uboda) te reakcije su nestale nakon uzimanja tablete Claritin (nemojte me držati za riječ da sam dobro ili krivi lijek napisao).

Nadalje svi doktori rekli su mi dali slikovit opis anafalitičkog šoka: ako dobijemo ubod u ljevu ruku a počinje naticati desna ili nas nakon uboda počinje naglo lupati srce, napada vrtoglavica, opča slabost, naticanje jezika i otežan govor i disanje to je alergijska rekcija.

Još jedna bitna stvar ako jako naotekne mjesto oko uboda (recimo ubod je bio u prst lijeve ruke ),ako to mjesto jako naotekne, čak i ako prijeđe na cijeli dlan- to nije opasno, čak štoviše je poželjno (onda je to reakcija na pčelinji ubod i to nije anafalitički šok).

Nadalje druga je stvar ako nas pikne u obraz pa počinje naoticati, onda samo radi toga oni daju lijek da se osiguraju da taj otok ne prijeđe na dišne puteve i na taj način nas dovede u neželjeni položaj a nedaj bog i smrti radi gušenja.

Znači treba paziti na sljedeče:

ubrzani rad srca
otežano disanje te gutanje sline
osječaj slabosti (uslijed naglog pada ili porasta krvnog tlaka)- vrtoglavica
naoticanje nekog mjesta na tijelu a koje nema veze sa ubodom

to su signali anafalitičkog šoka, normano kako pčela papuk kaže moramo se smiriti i ne paničariti pa ako su takvi signali bjež doktoru i izbjegavaj pčele...

tako su meni objasnili, sad koliko vidim i kod doktora je ista stvar kao i kod pčelara - koliko doktora toliko dijagnoza...

:krigle
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la crnii » 15 lis 2015, 00:39

Dobro je čuti iskustva drugih.
Kod mene, na sreću, nema reakcije na ubod, malo mi natekne i prođe. Više od 10-tak uboda, ne sjećam se da sam dobio odjednom.

Kod sina je ljetos bila situacija da ga je kroz rukavicu pčelarsku jedna piknula.
Nakon 5-10 min, se zacrvenio u licu i došli smo odmah kući. Nešto je uzeo protiv alergije, ne znam više što to, i prošlo mu je.
Poslije toga je znao imati opet po koji ubod, ali mu se nije ponavljalo stanje alergije.

Ubodi su sastavni djelovi pčelarenja, ali treba i oprez, želim ti sve najbolje Renata i da ti to prođe.

pozz
Viribus Unitis d.d.
crnii

PrethodnaSljedeća

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.