Pčele su u glavi ...to su godine

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Pčele su u glavi ...to su godine

PostPostao/la saperica » 10 stu 2015, 19:53

djeluje protuupalno, možeš si staviti malo praha ili tabletu koju navlažiš slinom i na mjesto uboda držiš minut pa neće doći do otoka i svrbeža. a njega popiješ poslije (aspirin)
a ako kojim slučajem imaš rajčice u blizini možeš i nju ************ za taj posao
saperica

PostPostao/la BeeRenata » 10 ožu 2016, 10:15

E sad nam ovo vrijeme bas ne ide na ruku, pa sam bas u nedoumici. Do sada sam pregledala samo dvije kosnice, jer su temperature stalno ni tamo ni vamo, oblacno, cesto vjetrovito s temperaturama oko 10 stupnjeva.
Medutim, te dvije u koje sam zavirila imale su tada po 6 okvira legla.
Sad sam vec u brizi. Morati cu krenuti s pregledom jer stvarno ne mogu ni zamisliti sta se desava i kakvo je stanje.
E sad trebam vas savjet.
1. DRUSTVA NA DVA NASTAVKA:
Ako drustvo sad nadem da ima 7 ili nedajboze vise okvira legla, naucena sam da treba spustit nastavak s leglom dolje a gore prevjesiti dva okvira legla. Medutim vrijeme je jos dosta hladno za takve radnje. Sto uciniti?
2. DRUSTVA NA JEDNOM NASTAVKU:
Ako naidem na slicnu situaciju kao gore napisano sto uciniti posto nemam izgradenog saca?

Napominjem da se ovdje u vecinskom dijelu radi o RV kosnicama gdje je plodiste manje zapremine.
Za LR kosnice mi pod broj 2 nije problem prosirivanje jer imam izgradenog saca, ali me opet i tu muci tajming.
Hajde dobri ljudi pomagajte. Mozda su pitanja pocetnicka, al iskreno ja se tako i osjecam tako da jos uvijek imam puno nepoznanica.
Frtalj 'leba, metar neba i pun šešir sna...<3
BeeRenata

PostPostao/la vupi » 10 ožu 2016, 16:37

Nemam RV košnice , ali princip je ISTI a sve su ostalo nijanse !!! :D

Mislim da se ne trebaš bojati da trenutno imaš zajednicu sa 7 i više okvira legla ( u LR košnici sigurno ne ) .
A kada dođe do toga da imaš 7 ili čak 8 okvira legla onda vršiš zamjenu nastavaka i prevješaš 2 okvira legla u taj gornji nastavak .
Naravno i ovdje ima UVJETA : da ima dovoljno pčele koja će pokrivati to leglo i da su vanjske temperature pogodne za takvo razvlačenje plodišta ( legla) .

Ako su trenutno na jednom nastavku onda je postupak isti uz dodavanje drugog nastavak sa izgrađenim saćem .....
U slučaju da nemaš izgrađenog saća već samo satne osnove za drugi nastavak
a zajednica je popunila plodište sa pčelom i sa 7do 8 okvira legla ONDA ::::::
Iz plodišta uzmeš 2 okvira legla i staviš u sredinu dodanog novog nastavka sa osnovama , a one 2 osnove iz dodanog nastavka staviš na 2 i 9 mjesto u donjem nastavku sa leglom ( leglo skupiš u sredinu ) ....
Ovo sa osnovama MOŽEŠ uraditi TEK kad procvjetaju PRVE trešnje ili višnje !!!!!!!
Kod mene su VIŠNJE počele sa prvim cvjetovima , ali VRIJEME je KATASTROFALNO LOŠE .....
Sutra poslikam tu višnju koja je lijepo počela bijeliti / ima otvorenih cvjetova ... :roll: :shock: :( ...
Legla sumnjam da ima više od 4 okvira LR i to ne cijelom površinom , ali PPP tek slijedi ......

:krigle
vupi

PostPostao/la BeeRenata » 10 ožu 2016, 17:40

Hvala Vupi! :krigle
Uglavnom sam tako i radila prosle dvije godine, medutim ova godina je bas nekako luda. Razvoj je poceo prerano a sad nam vremenske prilike ne dozvoljavaju da im pomognemo. A valjda ce sve biti dobro, jos cu onda i ja pricekati sa PPP, sutra cu samo zaviriti da vidim stanje sa pogacama.
BeeRenata

PostPostao/la vupi » 10 ožu 2016, 20:58

BeeRenata je napisao/la:Hvala Vupi! :krigle
Uglavnom sam tako i radila prosle dvije godine, medutim ova godina je bas nekako luda. Razvoj je poceo prerano a sad nam vremenske prilike ne dozvoljavaju da im pomognemo. A valjda ce sve biti dobro, jos cu onda i ja pricekati sa PPP, sutra cu samo zaviriti da vidim stanje sa pogacama.

Baš SVE kako si rekla !
Nema žurbe , dok se vrijeme ne poboljša , nećeš ništa izgubiti jer nije ništa tako HITNO da se baš MORA sada odraditi .

:krigle
vupi

PostPostao/la BeeRenata » 25 tra 2016, 06:49

Rezime dosadasnjeg stanja.
Zazimljeno 20 zajednica, sto nukleusa sto glavnih.
Od 20 iz zime izaslo 17. Dvije su uginule, bile su preslabe i sad znam da takve treba spajati pred zimu. Jedna ostala bez matice.
Jos jednu sam pripojila u proljece jer je slabic vec dvije godine.
Znaci proljece je krenulo sa 16 zajednica.
Sve zajednice koje su prezimile u samo jednom nastavku RV su uspjesno docekale proljece, za njih sam se posebno brinula zbog niskog okvira, ali ocito im to nije smetalo.

Razvoj je krenio rano, medutim zbog loseg vremena je doslo do zastoja tako da sam u jednom momentu mislila pojacavati proizvodna drustva. Medutim vrijeme se poboljsalo pa sam od toga odustala i sve zajednice su buknile.
Zbog vjecnog nedostatka izgradenog saca dodavala sam im skromno po jednu dvije osnove. Razvoj je bio sve intenzivniji.
Sad kad malo racunam, malo me prevarilo sto nisam racunala koliko je RV kosnica manja u odnosu na LR, tako da je bilo logicno da ih sve prosirim na tri nastavka puno ranije, ali posto sam to odgadala doslo je do masovnog rojenja.

Od 16 zajednica 11 mi je uslo u rojevni nagon.
Sad sta je tu je, iako sam mislila razrojavati iza bagrema moralo se to uraditi sada.
Sjetim se, kad su mi prije tri godine tek stigle prve kosnice, Mirzine kritike kako sam dozvolila da mi se zajednica zaroji. Tada kritika mozda nije bila utemeljena jer sam ju takvu dovezla, ali sada bi me itekako mogao spotat.

Dakle, svim zarojenim zajednicama sam oduzela matice s dva okvira legla i napravila nukleuse. Jos sam od dvije tri najbolje matice iskoristila prekrasne maticnjake i napravila jos nekoliko nukleusa. Iskoristila sam ovo stanje i za zamjenu dvije najlude matice koje mi vec trecu godinu prave haos pri svakom pregledu. Takve matice sam jedva cekala da zamjenim.

Sad mi samo preostaje da cekam. Vrijeme nam ne ide na ruku. Med ne ocekujem kod ovakvog razvoja situacije, vocni med sam uglavnom podjelila tim novim nukleusima, a za bagrem su sad oslabljene, bez matica i ne ocekujem nista.

Jedino cemu se mogu nadati je da se vrijeme proljepsa da mi nebi stradali ovi slabi nukleusi i da se matice uspjesno oplode.

20 matica ceka da se izlegu i oplode. Al to je sad do onog gore ne do mene.

Eto toliko. Nek je zabiljezeno, mozda netko nesto nauci iz mojih gresaka!
:love
BeeRenata

PostPostao/la dbhappy_mamma » 25 tra 2016, 10:18

BeeRenata je napisao/la:Rezime dosadasnjeg stanja.
Zazimljeno 20 zajednica, sto nukleusa sto glavnih.
Od 20 iz zime izaslo 17. Dvije su uginule, bile su preslabe i sad znam da takve treba spajati pred zimu. Jedna ostala bez matice.
Jos jednu sam pripojila u proljece jer je slabic vec dvije godine.
Znaci proljece je krenulo sa 16 zajednica.
Sve zajednice koje su prezimile u samo jednom nastavku RV su uspjesno docekale proljece, za njih sam se posebno brinula zbog niskog okvira, ali ocito im to nije smetalo.

Deset posto gubitaka ,kažu knjige ,pred ulazak u novo proljeće je uspješno isfurana zima!
Brižna čuvarice pčela :bravo ,kažem ja ;) ali to bih rekla da su gubici i veći.

BeeRenata je napisao/la:Razvoj je krenio rano, medutim zbog loseg vremena je doslo do zastoja tako da sam u jednom momentu mislila pojacavati proizvodna drustva. Medutim vrijeme se poboljsalo pa sam od toga odustala i sve zajednice su buknile.
Zbog vjecnog nedostatka izgradenog saca dodavala sam im skromno po jednu dvije osnove. Razvoj je bio sve intenzivniji.
Sad kad malo racunam, malo me prevarilo sto nisam racunala koliko je RV kosnica manja u odnosu na LR, tako da je bilo logicno da ih sve prosirim na tri nastavka puno ranije, ali posto sam to odgadala doslo je do masovnog rojenja.

Od 16 zajednica 11 mi je uslo u rojevni nagon.
Sad sta je tu je, iako sam mislila razrojavati iza bagrema moralo se to uraditi sada.
Sjetim se, kad su mi prije tri godine tek stigle prve kosnice, Mirzine kritike kako sam dozvolila da mi se zajednica zaroji. Tada kritika mozda nije bila utemeljena jer sam ju takvu dovezla, ali sada bi me itekako mogao spotat.

Dakle, svim zarojenim zajednicama sam oduzela matice s dva okvira legla i napravila nukleuse. Jos sam od dvije tri najbolje matice iskoristila prekrasne maticnjake i napravila jos nekoliko nukleusa. Iskoristila sam ovo stanje i za zamjenu dvije najlude matice koje mi vec trecu godinu prave haos pri svakom pregledu. Takve matice sam jedva cekala da zamjenim.

Sad mi samo preostaje da cekam. Vrijeme nam ne ide na ruku. Med ne ocekujem kod ovakvog razvoja situacije, vocni med sam uglavnom podjelila tim novim nukleusima, a za bagrem su sad oslabljene, bez matica i ne ocekujem nista.

Jedino cemu se mogu nadati je da se vrijeme proljepsa da mi nebi stradali ovi slabi nukleusi i da se matice uspjesno oplode.

20 matica ceka da se izlegu i oplode. Al to je sad do onog gore ne do mene.

Draga moja čuvarice pčela ,odradila si sve odlično. Pratila si svoje prijateljicu u stopu,bila s njima u svakom trenu i u skladu sa stanjem u prirodi donosila odluke onda kada ih je tribalo donositi iako si mislila trenutak prije o sasvim drugačijem razvoju situacije...Bez prisutnosti matice i bez par okvira legla košnica u dobrim pašnim uvijetima donijeće dvadesetak posto manje meda,pa bi se računica mogla sasvim drugačije svest,a jedino nije dobra po leđa koja bi u tom slučaju morala dizati medišta za vrijeme paše i by the way kidati matičnjake u plodištu. Ako izostane dobra paša i "neoslabljene" neće bolje proći...
BeeRenata je napisao/la:Eto toliko. Nek je zabiljezeno, mozda netko nesto nauci iz mojih gresaka!

Sve šta si uradila nek ti ide na ponos i diku ,kolegice naša draga !!! "Greška" je u ovom slučaju spoznajno iskustvo.
Eto toliko.Nek je zabilježeno,možda će još neka hrabra žena biti ohrabrena veelikim uspjehom tako mlade pčelarke :bravo

Medno... :krigle

Imagine all the people living life in peace...
dbhappy_mamma

PostPostao/la BeeRenata » 26 tra 2016, 07:10

dbhappy_mamma je napisao/la:Sve šta si uradila nek ti ide na ponos i diku ,kolegice naša draga !!! "Greška" je u ovom slučaju spoznajno iskustvo.
Eto toliko.Nek je zabilježeno,možda će još neka hrabra žena biti ohrabrena veelikim uspjehom tako mlade pčelarke :bravo

Medno... :krigle

:love :love :love
BeeRenata

PostPostao/la Vallis Aurea » 26 tra 2016, 07:54

:bravo
:krigle Odmah mi krenuo adrenalin u krv nakon tvojeg sadržaja
uvjek onaj gore je na strani pčela i pčelara :love
po meni sve si dobro odradila,hraniš nukleuse a ova vremenska prognoza neče ostati takva dovjeka...
misli su mi sad trenutno u Klokočevcu kako one vredne pčelice nose se sa ovom zimom...

Pozdrav svim pčelarima koji sada gledaju u nebo i prate vremensku prognozu :love
Vallis Aurea

PostPostao/la BeeRenata » 29 tra 2016, 11:02

Ovo vrijeme je grozno. Kao postoji nada da ce jos biti nesto od bagrema, ali... Kod mene su sume koje imaju padinu i prema sjeveru i prema jugu, istoku tako da ne procvjeta sav bagrem u isto vrijeme a i ne smrzne, nadam se, sav jednako.

Jucer vadim vocni med na vrcanje i razmisljam dali bi bilo bolje da im to ostavim?

Teren na kojem su mi pcele je na nizbrdici, ali nije jaka pa mogu dolje motorom i prikolicom, ali trava konstantno mokra, pa slajdra.

Bato mi priprema teren blize kuci gdje je ravno, pa ih mislimo preseliti. Posto se tu radi o razdaljini od 50-100 m nece biti jednostavno.
Svaki savjet dobro dosao :bravo :krigle
BeeRenata

PrethodnaSljedeća

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.