Pčele su u glavi ...to su godine

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Pčele su u glavi ...to su godine

PostPostao/la ZOV 1004 » 29 tra 2016, 13:06

BeeRenata, mislim da sam negdje pročitao o preseljenju košnica, otprilike: iza podne ali 4-5 sati prije mraka sa starog mjesta na novo se premjesti plodište. Na starome mjestu na podnici ostaje medište. Predveče i medište odnesemo na plodište na novom mjestu.
Na staro mjesto preko noći je dobro ostaviti okvir dva bez meda kako bi se na njemu skupile preostale pčele koje se ujutro pridruže preseljenoj košnici.

Znalci će znati jesam li to točno interpretirao ali znam da sam o tome negdje pročitao. Pa evo ako ti koristi bit će mi drago.lp.
ZOV 1004

PostPostao/la BeeRenata » 29 tra 2016, 13:38

Da Zov mislim da sam i ja to procitala al tko bi se sjetio u kojoj od knjiga koje sam procitala. Pa to je dobro u kombinaciji sa staklom koje Ivica koristi, kombinirat cemo :)
Frtalj 'leba, metar neba i pun šešir sna...<3
BeeRenata

PostPostao/la Tokito1969 » 29 tra 2016, 19:08

Staklo nije loše za tako kratka premještanja ali nemoj sve košnice odjednom (umjesto stakla može bilo kakva prepreka karton lim ne mora biti prozirno meni je ove godine uspjelo sa komadom neprozirne plastike čak bih rekao da je bolje nego staklo iza stakla stalno ima uginulih pčela dok ih iza plastike nisam primjetio [zašo i da li sam u pravu ne znam to je samo moje zapažanje]) i to radi toga zalutale sabiračice se sakupe u ostalim košnicama, možeš i navećer zatvoriti košnicu preseliti na novu lokaciju i za tri dana otvorti (ne bih sada preporučio nikako) možeš svaki dan da ih preseliš po jedan metar (muka dobra takika za nekoliko košnica) ili najednostavnije sačekaj zimu i u zimi preseli kada pčelice neće ići van tri tjedna...

:krigle :krigle :krigle
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la BeeRenata » 29 tra 2016, 20:17

Mislila sam mozda ovako:
- prvo sacekati dok prode bagrem (ako uopce bude bagrema)
- sa proizvodnih skinuti medista i odvesti na vrcanje
- preseliti sve proizvodne na novu lokaciju, staviti im staklo ili neku drugu pregradu
- na njihova mjesta poslagati sadasnje nove nukleuse koje sam dobila razrojavanjem i njih pojacati s eventualno pokojom povratnicom
- poslije prebacivati svaki drugi nukleus
- na kraju prenjeti ostale pa i ako zadnje ostavim za zimu
Slobodno komentirajte sta mislite o ovom
BeeRenata

PostPostao/la BeeRenata » 01 svi 2016, 06:56

Ludilo od godine!
Ako mi uspije ove godine da mi ni jedan roj ne odleti bit ce cudo nad cudima!
Mislim da vec 10 dana samo rusim maticnjake. Cijelu zimu pravim planove kako cu i kojom metodom uzgojiti NEKOLIKO maticnjaka, a sad ih ima za izvoz.
Sve zajednice sam pripremila za bagrem po nekom svom nahodenju. U zajednice koje nemaju maticu nisam stavljala MR pa da vidim kako ce to izgledati. Ostaloj manjini koje nisu u rojevnom stanju sam stavila MR s leglom iznad.
E sad gledamo u nebo i cekamo sunce!
:love
BeeRenata

PostPostao/la Vallis Aurea » 02 svi 2016, 09:33

Eto da se i ja malo uključim kakvo je stanje u Donjim Kusonjama :?
Jedno njih 30-ak iz moje košnice Venere(gledala sam nekih 10 min) hrabro su izletale po kišici da idu na pašu al brzo su se i vratile za nekih pol min i tako opet dok nisam primjetila da je jedna pala pred leto i tada sam je stavila na dlan i vidjela krupne kapi na njenim krilima :( i ajd davala joj topal zrak jedno 4 min i živnula je :love i spustila sam je na leto i otišla je unutra kod svojih :love seka...
a kad sam osluhnula unutra šta se događa to je bio grotlo od zujanja a kod mirine košnice bilo je lagano zujanje :urnebes valjda su na gazdu spavale...
i naravno mašta mi je proradila :bananas i stavila sam par cvjetića na leta neka barem malo osjete miris.
Vallis Aurea

PostPostao/la BeeRenata » 02 svi 2016, 19:02

Gustaj draga, uzivaj! :love :love :love
I ja ih volim jednostavno gledat i slusat, satima, nikad mi ne dosadi :love :love :love
BeeRenata

PostPostao/la BeeRenata » 07 svi 2016, 19:48

Ovaj tek izvrcan med prije desetak dana kao da se vec pocinje kristalizirati. Jel to moguce tako brzo? Prosle godine se nije kristalizirao. Doduse odmah smo ga podjelili kad smo ga izvrcali tako da neznam.
BeeRenata

PostPostao/la DB_happy » 07 svi 2016, 21:42

Da, to je moguće - očito dominira repica! :)

Zato nisi čula pčele u voćnjaku jer su išle na ono polje repice kod Aračića... 8-) :)

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la BeeRenata » 25 svi 2016, 09:04

Kod mene na pcelinjaku se moze reci da je stanje- NA CEKANJU :D
Od 27 mladih matica pronijelo je 15 do sada. Imam vec i jednu s nadrimaticama ili trutusom. Nisam ju jos detaljno pregledala.
Unosa je nesto bilo al rekla bih da ce to ostati njima.
Onaj med sto smo izvrcali je potpuno kristaliziran. Cak smo dvije tegle dekristalizirali, ali on se u roku nekoliko dana ponovo kristalizirao. Tako da zakljucujem da su letile tri i vise kilometara na polja repice gdje je Ivica napisao da je posadena.

Nekim drustvima u kojima je matica po mojoj racunici trebala pronijeti dodala sam okvire sa mladim leglom da provjerim situaciju.

Eto toliko, nastavljamo sa cekanjem.

Krenuli smo sa preseljenjem pcelinjaka. Prvo selim nukleuse gdje su stare matice ili mlade koje su pronijele.
Slike ce biti kad popunim novi pcelinjak :bananas

:love
BeeRenata

PrethodnaSljedeća

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.