Kalemljenje

Pčelarstvo i voćarstvo - jedno bez drugoga ne ide !
Pravila foruma
Teme vezane uz voćarstvo i sve što se veže uz to, ali i da pčelice budu zadovoljne !

Re: Kalemljenje

PostPostao/la Debejac » 30 sij 2012, 14:06

zarkodj je napisao/la:http://www.jardin-mundani.com/English/GRAFTS/Grafts.htm

Ovo je odlična stranica. S nje sam sve prekopirao jer je prekrasno, a dosta toga i probao prije.

Nikad nisam skladištio plemke. To radim odjednom u proljeće i zadovoljan sam.

Koristio sam i koristim i voćarski vosak i tečnost za srastanje rana, ali i bez ičega - samo seloteip traka ili ona papirna koju koriste majstori za zaštitu stakala kod farbanja auta.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 23 vel 2012, 13:18

Što je tema zastala? Brzo će vrijeme kalemljenja kod vas južnjaka, kod mene puno kasnije.
Ja volim tražiti "đavola" pa sam na glog nakalemio krušku i mušmulu odjednom; jabuku na krušku; 12 različitih krušaka na jednom stablu (četiri sorte prošle godine obilno rodile) itd., ove godine ću još dalje belajisati. Imam slike, ali me više stid zamarati Ivicu da mu ih meilom šaljem, a on da ih postavlja.
Nađite na googleu čovu koji je nakalemio šljivu na vrbi (tema je, čini mi se, "Kad na vrbi grožđe rodi") i drugog koji je uspio u simbiozu spojiti grožđe sa nekim stablom (zaboravio sam koje je stablo u pitanju).
Kalemio sam lubenicu na tikvu, ali kasno pa su mi ostale male, ali ipak su to bile lubenice u teškoj i hladnoj Bosni.
Ne zanima mene voćnjak, nemam zemlje, zanima me čačkanje i spajanje raznih života u jedno.
Na šipurak ide ruža. Pri,ila se, eno je ispred kuće. Kasnije je sin kosilicom sredio, ali ostao mi prekrasan šipurak. Ako ne zaboravim, probaću da na istom stabalcu imadnem i ružu i šipurak (miris i čaj). Hajmo ljudi. Čačkajte.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 23 vel 2012, 13:33

Evo ja sam prvi puta ove godine uskladištio plemke jabuke i kruške, krajem siječnja. Obično kalemim sredinom ožujka, najdalje još tjedan iza toga. Tada ću fotografirati radnje, a možda Sanja snimi i video... ;)

No, već me par dana trese ona poznata "pčelarska groznica" - primiče se dan brzog pregleda zajednica nakon zimovanja pa sam sada okrenut pripremama (i psihičkim :lol: i tehničkim :roll: ) za te vrlo važne dane! :D

Jer, najslađe se kalemi kad u košnicama imaš (barem) 4 okvira legla, a pčelice nose toliku pelud da jedva ulaze u košnice... 8-) :lol: :bananas
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la vupi » 23 vel 2012, 16:53

Esade; zar ti sinovi nisu pokušali obasniti ove pizdarije sa slikama ,do prije par tjedana nisam ni ja znao ali ,sila natjera čovjeka da uči .
Vjeruj mi nije to teško ,kada naučiš sam sebi ćeš se smijati koliko je jednostavno . :lol: :bananas
vupi

PostPostao/la Debejac » 23 vel 2012, 20:25

vupi je napisao/la:Esade; zar ti sinovi nisu pokušali obasniti ove pizdarije sa slikama ,do prije par tjedana nisam ni ja znao ali ,sila natjera čovjeka da uči .
Vjeruj mi nije to teško ,kada naučiš sam sebi ćeš se smijati koliko je jednostavno . :lol: :bananas

Vjerujem ti, ali hajd' ih stigni! Sad oni kopiraju mene kad sam bio njihovih godina. Ali, gnjaviću ih kad ih uhvatim.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la zarkodj » 25 vel 2012, 22:24

Zašto se kod Debejca ne pojavljuje PP?
Ako nije problem pošalji mi imejl adresu.
zarkodj

PostPostao/la Debejac » 25 vel 2012, 23:12

zarkodj je napisao/la:Zašto se kod Debejca ne pojavljuje PP?
Ako nije problem pošalji mi imejl adresu.

Žarkane,
Bogami ti ja to ne znam što se ne pojavljuje, a nisam nikad ni probao. No, Ivica će se za to pobrinuti, a sad ću ti ja pokušati tako poslati adresu, a ostavio sam javno i broj mobitela pa može i SMS.
Sjećam te se, nisam te zaboravio.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 26 vel 2012, 01:01

Kalemljenje, sve 1, A.JPG
Evo nešto malo da pokrenemo temu.
Na stolu vidite dio pribora za kalemljenje. One crne makaze su specijalne (prave omega spoj) i nisu jeftine.
Prevelika je slika, ali vidite na dnu stola tri grupe grančica, to su tri vrste kalemljenja: omega spoj, rascjep i čip.
Kasnije ću postaviti bolje slike.
Taj je kofer bio u početku. Sada je drugi, veći, ali nemam slike. Zamislite ga skoro duplo većim i punim. Pa, šta ćete drugo raditi kad vam je dosadno nego zamišljati (svako po vlastitim željama i branšama; Vupi o ženama, naravno).

Pozdrav, svako dobro.
Zadnja izmjena: Debejac; 26 vel 2012, 01:27; ukupno mijenjano 1 put/a.
Debejac

PostPostao/la Debejac » 26 vel 2012, 01:23

Kalem. kliještima 5, A.JPG
Kalem. kliještima 3, A.JPG
Kalem. kliještima 2, A.JPG
Kalem. kliještima 1, A.JPG
Kalem. kofer 3, A.JPG
Kalemarski kofer, A.JPG
Kalem. kofer, sastav, A.JPG
Za pčelare-umjetnike, evo još nekoliko detalja.
Vidjećete kalemarski kofer (kupio prazan pa ga napunio), vidjećete i šta ima u njemu, obratite pažnju na kalemarska kliješta koja prave omega spoj (imaju i bolja, trovrsno kalemljenje, ali i puno skuplja), a vidjećete kako sam to i praktično (smotano) odradio i uslikao. Nisam baš postupno hijerarhijski poredao slike, ali vidi se suština i ovako, Ubuduće ću i na to paziti.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 26 vel 2012, 12:06

Svaka čast, ovo je mala operaciona sala sa kompletnim "alatom." :krigle
Ja imam samo ono najosnovnije ; škare ,skalpel , kalemarski nož, gumice i vosak .
Ove omega škare su mi želja nabaviti . :(
Esade ,a kada nađeš vremena za romantiku ? :lol:
vupi

PrethodnaSljedeća

Natrag na Voćarstvo i kalemljenje

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.