Kalemljenje

Pčelarstvo i voćarstvo - jedno bez drugoga ne ide !
Pravila foruma
Teme vezane uz voćarstvo i sve što se veže uz to, ali i da pčelice budu zadovoljne !

Re: Kalemljenje

PostPostao/la Debejac » 26 vel 2012, 13:18

vupi je napisao/la:Svaka čast, ovo je mala operaciona sala sa kompletnim "alatom." :krigle
Ja imam samo ono najosnovnije ; škare ,skalpel , kalemarski nož, gumice i vosak .
Ove omega škare su mi želja nabaviti . :(
Esade ,a kada nađeš vremena za romantiku ? :lol:

Hajdemo ozada,
Romantika? Pa bar ti imaš iskustva: sve lijepe stvari dešavaju se noću. Žena sjedi kraj kompjutera, čeka i stalno ponavlja: "Hajde, hoćeš li brzo?" (ovo sam slagao za nas obojicu).
Omega su kod mene sa dvije cijene: 1. oko 19 eura 2. oko 24 eura: iste škare, dvije prodavnice, dvije cijene; ja sam, po običaju, natrčao na onu skuplju pa kasnije otkrio onu jeftiniju, tako mi je cijeli život, ali nemoj ti natrčati. Nije problem da ih ovdje kupim i autobusom pošaljem, ti si moj drug, ali nemoj. Treba potražiti one slične njima sa tri operacije. Uh, čim ih ugledam - moje su, ali to moram sakriti od žene.
Znaš kako me zezaju poznanici-pčelari, kolege i žena? Ako ne znaš gdje je Eso, idi u poljoprivrednu zadrugu. Imam ćeif još na te makaze i na makaze za obrezivanje, ali sa dva noža: 28 eura.
Ima stranica o kvalitetnom priboru, ali da me ubiješ sad je se ne mogu sjetiti. Žarko je tu, a on sigurno zna.

Pozdrav, svako dobro!

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 26 vel 2012, 22:42

Dečki, ja sam još gori nego Vupi ! :mrgreen: :lol: :mrgreen:

Od kalemarskog pribora imam samo skalpel i to onaj najobičniji (da ne kažem najjeftiniji) , gumice i vosak (kalemarski).

Sve je drugo improvizacija, i to beeeskrajnaaaa.... :lol: :lol: :lol:

Nisam ni znao za ove omega škare, a sad ih "moram imati" !

Odlično Esade, od tebe se uvijek da nešto novo saznati ! :D :D :D

Živio ti nama još 100 godina !

:krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 26 vel 2012, 23:33

Hvala, Ivica,
Živjeli mi svi, a što se tiče ostalog - sve je volja.
Za "Omegu" sam tu ako se ne snađete, ali, moram reći, i nisu nešto. Sve to možeš i običnim skalpelom uraditi, samo treba prvi put i onda ide k'o u Hamide (pardon!).

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la lolko » 26 vel 2012, 23:36

Jako mi se sviđa ova tema - puno toga sam naučio i pohvala Esadu.
Trebalo bi otvoriti nove teme - rezidba loze (mene zanima kraljica vinograda) pa povrtlarstvo pa idemo u "seljake" - vrijedne ljude, bolje da tako kažem....
lolko

PostPostao/la vupi » 26 vel 2012, 23:41

lolko je napisao/la:Jako mi se sviđa ova tema - puno toga sam naučio i pohvala Esadu.
Trebalo bi otvoriti nove teme - rezidba loze (mene zanima kraljica vinograda) pa povrtlarstvo pa idemo u "seljake" - vrijedne ljude, bolje da tako kažem....

Lolko , poštivam seljake ,ali njihov kruh je sa sedam kora .Nema za njih ni skijanja ni ljetovanja .
Kod njih ti važi ona 24/7 i još ih ucjenjuju na svakom koraku .
Vidiš mljekare , a ni mi nismo daleko ,svi bi MUKTE što kaže Esad . :(
vupi

PostPostao/la Debejac » 26 vel 2012, 23:57

lolko je napisao/la:Jako mi se sviđa ova tema - puno toga sam naučio i pohvala Esadu.

Upravu si. Ali ja o lozi ne znam skoro ništa, no to ne znači da ne bih volio naučiti. Neko je ovdje postavio sliku novoformiranog vinograda (Željko, Frane, ne sjećam se ko) pa bi tog trebalo stisnuti za ovu temu.

Vupi, upravu si, i više nego sedam kora i sve gorke i garave. Zato im i želim svu sreću, a pošto i mi zavisimo kao i oni, mi ih ponajbolje možemo razumjeti. Moj dedo je bio zemljoradnik i imao mnogobrojnu porodicu pa nema posla koji ne znam raditi. Zato sam i sinove skoro svemu naučio, a ako ih fotelja zapadne, ma na nju se čovjek navikne isti čas.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 27 vel 2012, 00:27

Lolko:
Ja imam vinograd i to sve cijepljenu lozu ,sve sam radim ,Ne znam baš sve ali dovoljno za svoje godine i potrebe . :)
Ako na neko pitanje budem znao odgovor rado ću odgovoriti ( ili te uputiti ).Razlika je u obradi loze na moru i na kontinentu ,
ali princip je isti, a sve su ostalo nijanse .

Esade:
Gdje si vidio seljaka u zatvoru ili na optuženičkoj klupi ?
Opet moram citirati svog oca : više volim gledati kroz čiste prozore nego kroz rešetke .
vupi

PostPostao/la Debejac » 27 vel 2012, 01:21

Bravo Vupi,
Znao sam ja da me nećeš razočarati. Sad sam vidio na prvoj stranici ove teme da je slika vinograda o kojoj sam govorio Franina slika, a sad me i ti obradova svojim vinogradom. Priznajem, pokušavao sam kalemiti lozu - bezuspješno. Rasadim bez problema, ali kalemljenje nula. Hajde, razveži jezik, daj sliku ako imaš ili neku adresu.
Pazi, prije sam mislio da grožđe ne može u Bosni opstati. Može. Frapirao sam se kad sam kod dvojice vidio bijelo i crno grožđe (stono) toliko krupno da ga ni u prodavnici ni na pijaci nema boljeg i ljepšeg. Vidi đavola. Uvijek mi je uspijevalo reznicom rasaditi grožđe, ali se ova dva ne daju nikako, baš kao što ima nekih krušaka koje ne trpe dunju kao podlogu pa moraš ići duplim kalemljenjem.
Imam ja dvije loze pred kućom i najedemo se grožđa, ali ja hoću što malo ko ima - vrlo krupno, a kad kupujem, svi lažu da je to ONO najbolje, a kad rodi, veća dobra ribizla od njega.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la franevrs » 27 vel 2012, 11:07

Esade što se tiče sadnje i kalemljenja vinove loze, to ti je vrlo jednostavno.
Ako ti se sviđa grožđe koje si vidio kod tih ljudi kad obrežo te loze možeš
taj orezani prut usadit na način da ga ukopaš 5-6 pupova u zemlju i prut neka
ti ostane razom zemlje i lagano ga prekrij finom zemljom i ostavi ga tako on
će sam probit i izvest mladicu, a iz čitave dužine pruta pošta ožiljenje.
Ili je sada momenat za navrnit na podlogu odnosno na divlju lozu i to na klin.
Ako imaš divlju podlogu repariju ili montikulu možeš i njih rasadit na mjesto
gdje želiš lozu i za godinu ili dvije nakalemit sortu koju želiš.

Upravo sam sa kavice se Željkom i malo smo vas spominjali ( Esad,Ivica Vupi itd.)

pozz........
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la DB_happy » 27 vel 2012, 11:15

franevrs je napisao/la:Upravo sam sa kavice se Željkom i malo smo vas spominjali ( Esad,Ivica Vupi itd.)

A to je.... :D :D :D
Zato se meni danas stalno štuca ! 8-) :lol: :bananas

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PrethodnaSljedeća

Natrag na Voćarstvo i kalemljenje

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.