Šljive - Sve o šljivama i šljivarstvu

Pčelarstvo i voćarstvo - jedno bez drugoga ne ide !
Pravila foruma
Teme vezane uz voćarstvo i sve što se veže uz to, ali i da pčelice budu zadovoljne !

Šljive - Sve o šljivama i šljivarstvu

PostPostao/la Dinac » 14 lis 2012, 00:10

Dragi prijatelji,

Otvaram ovu temu na namjerom da se upoznamo sa tehnologijom uzgoja šliva.
Naime, ove godine sam kupio jedan voćnjak sa 40-tak šljiva s manjom vikendicom na kojem ću zasnovati novi pčelinjak 15-tak kilometara od Varaždina.
Obzirom da sam sami početnik u voćarstvu i nemam puno iskustva u tome, molio bih pomoć od vas iskusnijih pčelara-voćara da mi pomognete.
Tu prvenstveno mislim na Ivicu i Esada, a poznavajući ih znam da pomoć neće izostati i ovim putem im se unaprijed zahvaljujem, kao i svima drugima koji daju doprinos ovoj temi.

Koliko mi je poznato trenutno imam dvije vrste šljiva u voćnjaku. To su tzv. Bistrica i Stanlyjevka.
Ono što me najviše muči uovom trenutku je sljedeće:
- Kako i kada se šljive obrezuju? (Pretpostavljam na jesen ili proljeće kao i svo voće ali...)
- Kada, protiv kojih boljesti i štetnika,te sa kojim preparatima ih je potrebno špricati a da to ne naškodi pčelama?

Vjerojatno sam postavio preopsežno pitanje, ali usput ćemo razrađivati i proširivati temu.

Lijep pozdrav
:krigle
Dinac

Re: Šljive - Sve o šljivama i šljivarstvu

PostPostao/la franevrs » 15 lis 2012, 17:00

Nestrpljivo čekam da se rasplamsa ova tema, preporučio sam se u Donji Lapac za par sadnica
šljiva za na Brač.

pozz........... :krigle :D
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la Debejac » 15 lis 2012, 20:41

Ma, prvo VEEELIKA čestitka za kupovinu i neka te svaka sreća prati. To je na prvom redu, a ostalo nije neki problem. I, što prije nam uslikaj to što si kupio.

Sad nema sjeckanja voća. Možeš samo skloniti suhe grane. Čini mi se, šljivi najmanje treba rezidbe. Uostalom, najhitnije nabavi neku stručnu knjigu da je uvijek imaš pri ruci. Ja sam na sajmu kupio neku, sići ću dolje pod stepenice da vidim koja je pa ću ti štošta reći.

Pokušaj odgonetnuti koja je starost tih šljiva, zdravstveno stanje, kakav je bio ovogodišnji rod, gnojidba itd.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 15 lis 2012, 21:01

Drug moj,
Evo, našao sam knjigu.
Prije toga da ti kažem da ja šljivu vrlo malo diram jer ona sama stvori piramidalni oblik, a ako neću tako, onda joj odrežem vršnu granu i dobijem unutar krošnje osunčan prostor. Te dvije varijante imam. No, pošto ti imaš 40 stabala, povedi o tom računa. Po meni, šljiva je najzahvalnija: ne možeš zijaniti. Prodati kad sazrije, prodaš na grani (manja cijena, ali ti ne bereš), koristiš za sušenje, za pekmez i džem, a kad ništa više nema, onda - rakija brate.

Na sajmu u Sarajevu prije nekoliko godina kupio sam nekoliko knjiga: šljivarstvo, pužarstvo, gljivarstvo, pčelarstvo... Evo, ova je za tebe: "Šljiva", prof. dr D. Mišić, Beograd, 2006. To ja imam. Da nisi otvorio temu, ko zna da li bih je se ikad i sjetio, o čitanju da i ne govorimo.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Dinac » 27 lis 2012, 21:38

Esade, hvala na podršci i trudu.
Trenutno imam 25 starih srabala cca 8-10 g starosti i 15 mladih stabala cca 2 godine starosti.
Sorta ovi mlađih mi je nepoznata jer još nisu rađale a ove starije su tzv. stanlyevke i bistrica ili čačanka, neznam točno.
Ova godina je bila slaba pa sam ubrao cca 60-tak kg za đem i za jesti, nešto razdjelio a 120 kg sam nabrao onog što je popadalo po podu i što sam morao stresti.
Ispekao sam 12 l rakije jačine 19 gradi.
Za prvi puta, ja prezadovoljan. :bananas

Zivio mi.
Dinac

PostPostao/la Debejac » 27 lis 2012, 21:51

Dinac je napisao/la:Esade, hvala na podršci i trudu.
Trenutno imam 25 starih srabala cca 8-10 g starosti i 15 mladih stabala cca 2 godine starosti.
Sorta ovi mlađih mi je nepoznata jer još nisu rađale a ove starije su tzv. stanlyevke i bistrica ili čačanka, neznam točno.
Ova godina je bila slaba pa sam ubrao cca 60-tak kg za đem i za jesti, nešto razdjelio a 120 kg sam nabrao onog što je popadalo po podu i što sam morao stresti.
Ispekao sam 12 l rakije jačine 19 gradi.
Za prvi puta, ja prezadovoljan. :bananas

Zivio mi.

Stenlej ti je ona krupnog ploda, ali neukusna. Za porodicu dosta 1-3 stabla, a ostalo bih sve nasadio: čačanskom lepoticom rodnom, prekrasna u svakom pogledu. No, vremenske prilike itekako djeluju kao i na pčelarstvo (imunitet). Ove godine nijedna nije u okruženju nije dala znatan rod, većina nikakav. Ja imam četiri vrste. Dva stabla su iz žile ili košpice (samonikle). Bilo mi ih žao prekalemiti ili iščupati pa sam ih prije 7-8 godina ostavio. Sad su to odlična stabla: zdrava, lijepa krošnja, a što je najvažnije - SAMO ONE redovno rađaju i nije ih briga za poremećaje. Zovem ih bosankama jer su se aklimatizovale i najdraže su mi: osrednji plod, ukusna, dobra i za džem, i za rakiju, i za sušenje - za sve.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Pročitaj malo o podmlađivanju.
Recimo, imaš staro stablo, a dobra sorta. Ako je kalemiš pa tu staru odsiječeš, mladu ćeš čekati i 4 godine. Ali, ako staru u proljeće orežeš do račve, iste godine ćeš dobiti prekrasnu podmlađenu krošnu.
Debejac

PostPostao/la deva » 27 lis 2012, 23:49

Debejac, da ne znaš slučajno da li se i stara lipa (cca 30 god.) može radikalno orezati.Raste mi kraj ceste pa se bojim da ne padne grana nekome na auto, a htio bih ju zadržati.Htio bih da formiram malu krošnju i tako da ju održavam.

Dinac, oprosti na off topicu ;)

Unaprijed hvala i uzdravlje :krigle
Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
deva

PostPostao/la Debejac » 28 lis 2012, 00:06

deva je napisao/la:Debejac, da ne znaš slučajno da li se i stara lipa (cca 30 god.) može radikalno orezati.Raste mi kraj ceste pa se bojim da ne padne grana nekome na auto, a htio bih ju zadržati.Htio bih da formiram malu krošnju i tako da ju održavam.

Dinac, oprosti na off topicu ;)

Unaprijed hvala i uzdravlje :krigle

Može, ali kad dobro krenu sokovi, propupa ili čak i olista. Jednostavno: život je to koji se bori protiv smrti i redovno uspijeva. Pa, i da nisi htio, to si morao više puta vidjeti.

Ja sam na vsinu 1 m odsjekao divlju trešnju prečnika 60-ak cm i to usred zime. U proljeće je tako buknula da je nevjerovatno pa sam na mladice nakalemio hrušt trešnju - nevjerovatan rast.

Bratu sam nakalemio nekoliko šljiva i sve se primile. Jedan pametnjaković mu rekao da je to slabo i da kupi sadnice jer nisu skupe. Nisam znao, a brat je stvarno počupao kalemove i posadio kupljene sadnice. Inače, njiva mu je do mog pčelinjaka. Tako su ti kalemovi 5-6 dana bili bačeni kraj puta. Rekao sam sinu da ih pokupi, žile im umoči u kantu s vodom i posadi na pčelinjaku. Pogledao me čudno, ali kad je vidio da sam i više nego ljt, poslušao je. To je bilo u proljeće ove godine. Sve su se primile i odlične su, a bratove kupljene čužave i svaka druga uginula. Eto.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Šteta za lipu: i sveto i medonosno drvo!
Debejac

PostPostao/la deva » 28 lis 2012, 00:17

Ok, puno ti hvala, pokušat ću ju na proljeće orezati tako da je što više ostane, a da je sigurno za promet.

Uzdravlje :krigle (medovača)
Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
deva

PostPostao/la Debejac » 28 lis 2012, 00:28

deva je napisao/la:Ok, puno ti hvala, pokušat ću ju na proljeće orezati tako da je što više ostane, a da je sigurno za promet.

Uzdravlje :krigle (medovača)

Slobodno oreži do prve račve. Sestri sam jasenove odrezao na 1,5 m visine. Iste godine su mladari štrcnuli i do 2 m (jak korjenov sistem).

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

Sljedeća

Natrag na Voćarstvo i kalemljenje

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.