Šljive - Sve o šljivama i šljivarstvu

Pčelarstvo i voćarstvo - jedno bez drugoga ne ide !
Pravila foruma
Teme vezane uz voćarstvo i sve što se veže uz to, ali i da pčelice budu zadovoljne !

Re: Šljive - Sve o šljivama i šljivarstvu

PostPostao/la Tokito1969 » 03 vel 2013, 10:27

Nabavio knjigu za 0 kn na netu pdf file cijepljenje i rezidba voćaka od Jeremića ove godine ja primam škare i pilu te sjekiru u mom šljiviku (nekad stari to obrezivao ali na dvadeset šliva imamo 5 kg šlijva ) rekao sam ili idu van ili idemo probat na moj način po knjizi rezultate javim
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la vupi » 03 vel 2013, 12:03

Tokito1969 je napisao/la:Nabavio knjigu za 0 kn na netu pdf file cijepljenje i rezidba voćaka od Jeremića ove godine ja primam škare i pilu te sjekiru u mom šljiviku (nekad stari to obrezivao ali na dvadeset šliva imamo 5 kg šlijva ) rekao sam ili idu van ili idemo probat na moj način po knjizi rezultate javim

Nemoj zaboraviti da nije sve u obrezivanju ,i zavisi koja je sorta šljive .
Neke šljive dobro i zametnu plodove ali oni kasnije otpadnu i opet nemaš ništa .
Ovo ti kažem zato što se neke jednostavno moraju špricati sa NEKAKVIM rastvorima da do toga nebi došlo .
Svakako se savjetuj sa nekim koji o tome zna PUNO više od mene , jer bi se mogao naći u ulozi SVOGA STAROGA ,
a onda ti ja ne bi htio biti u koži. :oops: :krigle
vupi

PostPostao/la Tokito1969 » 03 vel 2013, 13:26

vupi je napisao/la:
Tokito1969 je napisao/la:Nabavio knjigu za 0 kn na netu pdf file cijepljenje i rezidba voćaka od Jeremića ove godine ja primam škare i pilu te sjekiru u mom šljiviku (nekad stari to obrezivao ali na dvadeset šliva imamo 5 kg šlijva ) rekao sam ili idu van ili idemo probat na moj način po knjizi rezultate javim

Nemoj zaboraviti da nije sve u obrezivanju ,i zavisi koja je sorta šljive .
Neke šljive dobro i zametnu plodove ali oni kasnije otpadnu i opet nemaš ništa .
Ovo ti kažem zato što se neke jednostavno moraju špricati sa NEKAKVIM rastvorima da do toga nebi došlo .
Svakako se savjetuj sa nekim koji o tome zna PUNO više od mene , jer bi se mogao naći u ulozi SVOGA STAROGA ,
a onda ti ja ne bi htio biti u koži. :oops: :krigle

Ma sve ok ove moje sorte sve špricam samo jednom i to protiv onog crva na proljeće a pošto to radi moj stari on zna čim šprica kaj se mene tiće ja ih samo jedem i za đem tak da je i to preveć ali je činjenica da jednu godinu rode pa dvije tri nikaj.
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la vupi » 03 vel 2013, 14:48

Ma sve ok ove moje sorte sve špricam samo jednom i to protiv onog crva na proljeće a pošto to radi moj stari on zna čim šprica kaj se mene tiće ja ih samo jedem i za đem tak da je i to preveć ali je činjenica da jednu godinu rode pa dvije tri nikaj.

Ma tako ti je to u prirodi ,jedne godine ima jabuka ,druge godine krušaka ,treće godine šljiva ........
Isto je i sa medom - bagrem kod mene nije zamedio za pamćenje od 2009-te godine ,i svake godine drugačije ,
a tako je i sa ostalim medonosnim biljkama .
Zamisli samo kako bi bilo da svake godine sve biljke zamede do maximuma .
Vjeruj mi med bi bio po 1 kunu /kg., a to nebi bilo dobro .Zato nemojmo tražiti kruha nad pogačom ,jer se priroda o tome
pobrinula na najbolji način .
Samo da se barem može pobrinuti i za ove LOPOVE ,e onda bi to bio vrhunac Božjeg stvaranja . :D :krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 03 vel 2013, 15:05

Ako hoćemo da imamo uspjeha, moramo ispoštovati dvojnost: 1. Znanje i 2. Htijenje.
Prvo ide, ako nisam zaboravio, Folidol (bijelo ili crveno ulje), ide i kreč (vapno), protiv biljne vaši, a onda redaj kako su stručnjaci preporučili.
Ja baš ničim ne tretiram i zadovoljim se onim što bude. To se zove: "Sam pao sam se ubio!" Ja pristajem na to, ali onaj koji je puno uložio, a realno očekuje da mu se prilično i vrati, taj nema izbora - mora primijeniti ono što su stručnjaci preporučili, ali ne treba zaboraviti ni humoresku Josipa Pejakovića baš o šljivi: ako neće crv u nju, ne valja ni čovjeku.

Maloprije sam odgledao emisiju za poljoprivrednike (tu smo i mi ponekad). Uh, naumpalo mi da bar jedan mali plastenik formiram za svoju kuću. Samo bi mi još to trebalo (nekad sam ga imao, bilo odlično). Usput sam se i nasmijao. Naime, neka američka organizacija daje 5 000 dolara za realiziranje neke dobre ideje. Momak star 23 godine aplicirao: proizvodnja mlijeka od magarica, i prošao. Nisam znao, danas saznao, da magarica daje 2 dl mlijeka dnevno, a 1l košta oko 50 eura/evra, dok je u inostranstvu duplo skuplje.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la vupi » 03 vel 2013, 15:24

Imam oko kuće voćnjak sa cca 20 raznih voćki, i u tom voćnjaku su pčele .
Van Zagreba imam vinograd i uz njega voćnjak sa opet oko 20-tak voćaka .
Ali ono najvažnije u svemu što želim reći je ; nikada nije i neće na njih doći nikakva kemija ,pa makar pojeo
i samo jednu jedinu jabuku,krušku,šljivu ,trešnju......... sa tih voćaka .
:krigle
vupi

PostPostao/la Dinac » 09 vel 2013, 22:26

Tokito, nabavio sam i ja tu knjigu, ali u njoj ne vidim ništa o tretiranju zaštitnim sredstvima.
Jeli se možeš konzultirati sa svojim tatom pa da mi javiš čime on točno i kad šprica? Koji su omjeri i recepture preparata?
Naravno, morat ću paziti da nisu štetni za pčele.

Također ako netko drugi zna može se uključiti.

Srdačan pozdrav.

P.S. A mogli bi se neći i na nekoj kavici.... :krigle
Dinac

PostPostao/la Debejac » 09 vel 2013, 23:36

Kopriva! Pitaj Sanju, a ima i video, samo gdje sam ga gledao, sami Bog zna.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la nenad m » 12 vel 2013, 21:25

Imam nekoliko vrsta šljiva i nekoliko sam drva uspio uprskati kasnom rezidbom .Čitajuči knjige čovjek vjeruje da je u pravu a na kraju ostane bez drva.Šljivu obrezujem jako malo samo nužno i to odmah nakon pada lišča jer šljiva ulazi prva u vegetaciju i doživi šok te ugiba.Režite samo unutarnje grane koje smetaju i bez večih rana.Učite na tuđim greškama!
nenad m

PostPostao/la franevrs » 12 vel 2013, 21:36

U voćnjaku na Braču imam breskve,jabuke,trišnje,višnje volio bi imat koju šljivu
dali bi mi neko mogao preporučit koju vrstu.

pozz.........

P.S. napeta mi je ona okrugla velika, kao manja jabuka, dali neko zna koja je to vrsta.
Frane Vrsalović
franevrs

PrethodnaSljedeća

Natrag na Voćarstvo i kalemljenje

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.