Eko pčelarstvo u Hrvatskoj - mit ili stvarnost ?

Pravila foruma
Teme vezane samo uz ekološki način pčelarenja !

Re: Eko pčelarstvo u Hrvatskoj - mit ili stvarnost ?

PostPostao/la vupi » 23 vel 2012, 15:44

Kome je u interesu "status quo" u HR pčelarstvu ?

Većina nas bi bila zadovoljna, izgubili bi samo poznati lovci u mutnom

Ovo potpisujem.
vupi

PostPostao/la lolko » 23 vel 2012, 16:30

Ja gledam da isto tako EKOLOŠKI pčelarim, da imam ispravan med, zbog svojih mušterija, zbog mene samog, ali netko prodaje tu foru da bi bolje prodao svoj proizvod - ja i to podržavam ne smeta mi to ni najmanje ali da ima i onih koji samo misle da ekološki pčelare - ima ih....
lolko

PostPostao/la dbhappy_mamma » 24 vel 2012, 21:05

Od samih početaka mog pčelarenja bila je otvorenost i želja kako napraviti najbolji mogući suživot između tih divnih vrijednih stvorenja i nas,ljudi...
Dakle, da one svoj život provode u zdravom okruženju, našim savjesnim odnosom spram njih, a da sa zahvalnošću primimo ono što nam one svesrdno budu darovale...

Mislim da je to bliska definicija ekološkog pčelarenja.
No,ako smo u mogućnosti isfurati svu moguću administrativnu potržnju, way not ?

Njima se neće ništa promjeniti, a mi bi bili još zadovoljniji jer bi bili level više... 8-)

No to nije najvažnija stvar, naravno. Imati markicu koju u stvari i zaslužujemo ,barem ja tako mislim...

Ideja vodilja popot ove koju sam navela na početku posta mislim da je veoma bliska istinskoj definiciji o ekologiji...

Baš se sjetih ekomede, on bi nam puno toga mogao pisati o konkretnim iskustvima na pčelarskom putu ekološkog pčelara...

:love
Imagine all the people living life in peace...
dbhappy_mamma

PostPostao/la dbhappy_mamma » 24 vel 2012, 21:08

Pokušati ću svojim riječima i uz pomoć riječi ljudi za koje sam sigurna da su kompetentni za citirati ih ispričati istinu za koju svi u biti znamo ali...

Svaka priča ima svoj početak i kraj. Mojoj priči ovo bi bio početak. Bila bih veoma sretna da mi pomognete pisati priču, nadograđivati je ,a ujedno stremiti ka rješenju da bi kraj bio happy end.

slika

Nekada davno okoliš je čovjeku bio rajski vrt, a čovjek pastir koji nad svime bdije.
Nešto kasnije u odnosima čovjeka i okoliša došlo je sukobljavanja. Mogla bih reći da i nije tako davno situacija bila da je okoliš imao premoć nad čovjekom. Čovjek je tada samo mogao vidjeti kolika je snaga okoliša sa nemjerljivom silom prirode.
Evo,došla je znanost, tehnologija kojom čovjek prvo elegantno zaobilazi snagu prirode.
Sada, može i vrši planirano i sustavno nasilje nad prirodom.Iako je došao u grešni odnos s prirodom on to odbacuje i važnost pridaje povlaštenom odnosu prema njoj. Rezultat je gubitnički za oboje.
Materijalističko blještavilo privuklo ga je i „oslijepilo“.Koristoljublje,bezosjećajnost i tisuće drugih napasti koje je prihvatio kao „veoma pametne“ oskrnavilo mu je osjećaje.
Čak je iskrivio sliku istine da „čini dobro“ za prirodu . „Kako siješ,tako ćeš i žeti!“ ,poraz je za oboje ,sadašnje stanje u okolišu i kvalitetu života u prirodi danas, sutra, daljoj budućnosti…
Pitam se može li čovjek u svom pravom ruhu , kao razumni djelatnik u prirodi naći putove povjerenja, dobrobiti za oboje ?
Što god da tko mislio izmirenje čovjeka i okoliša je veliki, važni zadatak sadašnjeg trenutka.
Izvan je dvoumljenja , nažalost prisutnog kod mnogih ljudi, žalost, zabrinutost, tjeskoba modernog čovjeka, ali pošto je on sam sastavni dio prirode, okoliš mu za budućnost ne nudi previše ni nade ni radosti.
Odgovornost je u pojedincima, udruženjima, državnim zajednicama, međunarodnim organizacijama koji „gaze po leševima“ samo da imaju što više nula na računima ,a posljedice njihovih koraka ….ne oni o tome ne razmišljaju, slove se pametnima i jakima…

Objavljena je riječ Božja, poruka čovjeku i njegovom poslanju na svijet. Postoje dva biblijska odlomka napisana u Knjizi mudrosti.
Prvi je „Blagoslovi ih Bog i reče: Plodite se, množite se, i napunite zemlju, i sebi je podložite! Vladajte ribama u moru, pticama u zraku i svim živim stvorovima što puze po zemlji. (Post1,28),
Drugi tekst kaže: Jahve, Bog, uzme čovjeka i postavi ga u edenski vrt, da ga obrađuje i čuva (Post 2,15) .Na prvi pogled tekstovi su potpuno proturječni, ali onda kada ih se pažljivo pročita i razmisli postaju oprečni. Ako jesu oprečni nude čovjeku rješenje. Naime čovjek treba biti istodobno i sluga i gospodar svoga svijeta. Sve što je zapisano o nastanku svijeta samo je uvertira pojave čovjeka. Čovjek je kruna svega stvorenoga, te dok on uređuje i čuva vrt svog postojanja, dok koristi svoj okoliš, mora znati, dobro znati da stvoreni svijet ne može biti predmet njegove samovolje.
Čovjek ne brine za mjeru prirode, njegovo je djelovanje neprirodno i protuprirodno, a što još više neljudsko i protuljudsko. Ljudska bića već stvorena su da brinu i odgovaraju za ovaj svijet. Svijet nije nikakva čovjekova privatna svojina i ni u kom slučaju ne smije zauzeti okoliš na tako apstraktan i egoistočan način. Svijet je baština čovječanstva.
Ivan Pavao II , u svojoj posjeti našoj zemlji ostavio mi je jednu neizbrisivu rečenicu : „Bog vam je dao u baštinu predivnu zemlju čija nacionalna himna počinje sa riječima 'Lijepa naša domovino…' Kako u ovim riječima ne vidjeti podsjećanje na dužnost poštivanja prirode, postupajući sa osjećajem odgovornosti za životni prostor što ga je Providnost dala čovjeku?“

slika

Pozdrav prirodi u kojoj ste i vi !

sanja
dbhappy_mamma

PostPostao/la trefst21 » 24 vel 2012, 21:44

bravo sanja
toliko puta sam se našao u situaciji da ispadam čudak il već naznam što a samo zato jer recimo nisam ubio zmiju il nešto drugo a nikom ne možeš objasnit da i one trebaju da žive kao i sva druga bića
ps i sada me gledaju čudno dok guštam sa mojim pčelicama :krigle
sigurno da nam netreba neki eko znak da bi se ponašali ekološki to je način življenja
živi pusti druge da žive i nesmetaj previše Željko M
trefst21

PostPostao/la Debejac » 27 vel 2012, 21:52

Ivica,
Srcem i dušom podržavam temu i tvoje pisanje i razmišljanje.

Ja sam ZA, ne trebaju mi certifikati jer ću ostatak života kod pčela potrošiti baš na ovo. Med se kupuje "na obraz".

Stvarnost? Puno, puno ih ne bi dobili prolaznu ocjenu, a bilo bi i gadnijih situacija.
Čuo si za informacije o vraćanju meda, o raznim potpisivanjima i odustajanjima, o nuđenju od strane stranaca da domaći pčelari garantuju za svoj med pa nisu smjeli potpisati jednostavnu garanciju itd.

Ja bih još nešto pridodao, pored onog tvog primjera uzimanja uzoraka iz bačvi, a to je: analiza slučajnog uzorka. Dakle, iz prodavnice ili bilo od kuda uzme se nekoliko spakovanih tegli s medom i - provjera. Jer, neki se diče pozitivnom analizom, mašu time u svoju korist i kude druge, a papir je papir-ljudi ljudi (često neljudi).

Kod onog Njemca i one letvice imam primjedbu na tvoje riječi. Rekao si "amitraz", a možda nije. Možda je "fluvalinat" (smajlić).

Pozdrav, svako dobro! Nastavi.
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 27 vel 2012, 23:13

Odlično si ovo uočio, baš sam razmišljao da to nedostaje - svakako bi trebala i nasumična provjera meda u teglicama kako ne bi naši kupci bili zakinuti, a i oni pčelari koji sve rade časno i pošteno, prema obrazu. Nažalost, ima i onih drugih kojima je obraz i određeni pozadinski dio tijela JEDNO te ISTO !

E zbog njih treba ta provjera, jer nismo svi ISTI !

:krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la dbhappy_mamma » 27 vel 2012, 23:16

Debejac je napisao/la: (smajlić).

Esade,zar kod tebe ne rade smajlići :o :o :o

A i ne bi poginua kad bi povremeno piknuo na koji 8-) 8-) :roll:

Samo prije izbora vidiš kojemu onaj trenutak u kojem pišeš najviše ličiš,ili se pak osjećaš...

A i slike ponekad govore više od riječi :love

slika

slika
dbhappy_mamma

PostPostao/la Debejac » 27 vel 2012, 23:32

Sanja, Sanja,
Ne odustaješ. Ma, stvarno to ne volim. A i neću da ti se miješam u posao, ti to odlično i ukusno radiš. Neću se nikad naljutiti zbog toga, a neću ih ni koristiti.

Hvala ti što i mene nisi tuširala kao Vupija za one čepiće. Pamtiću to. I, nemoj mi galamiti na Ivicu ili ću i ja početi koristiti smajliće.

Ivica,
Ti si kompetentniji za ovu temu i nastavi je kad imadneš vremena. Barataš sa više informacija, bolje se snalaziš sa ovom spravicom itd., a ja ću pridodati štošta ako imadnem.

Pozdrav pčelarskom dvojcu i svako, baš svako vam dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 27 vel 2012, 23:48

Svakako ćemo nastaviti ovu temu, najbolje bi bilo kad bi nam se pridružio neki službeni eko-pčelar pa da čujemo informacije iz prve ruke... 8-)
I Ammar i Lolko, dobro su naglasili da eko-pčelarstvo mora biti standard zbog nas samih, zbog budućnosti pčela, pa i same naše i jedine planete...

Pozdrav i svako dobro!
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ekološko pčelarstvo

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.