Kalemljenje

Pčelarstvo i voćarstvo - jedno bez drugoga ne ide !
Pravila foruma
Teme vezane uz voćarstvo i sve što se veže uz to, ali i da pčelice budu zadovoljne !

Kalemljenje

PostPostao/la Debejac » 12 sij 2012, 15:34

Hajdemo, pčelarke i pčelari,
Da vidimo znamo li, osim u pčelarstvu, spojiti jedan sa drugim životom. Jedni znaju, drugi će naučiti i to je dobro.
Kao mladić prije 30-ak godina posmatrao sam tetka kako mi kalemi krušku. Tad sam vidio da to i nije naročito teško. Probao, uspjelo, a onda sam malo, eto, i napredovao. Evo, maloprije došao iz čaršije i kupio još jedne voćarske makaze, mada ih već imam bar 10-ak raznih. Eh, sad neka se poneki pčelar naljuti. Kakav je pčelar koji ne zna na svom pčelinjaku nakalemiti sebi pokoju voćku?

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

Re: Kalemljenje

PostPostao/la DB_happy » 12 sij 2012, 16:13

Debejac je napisao/la:Eh, sad neka se poneki pčelar naljuti. Kakav je pčelar koji ne zna na svom pčelinjaku nakalemiti sebi pokoju voćku?

Vjerujem da se neće nitko naljutiti, tu smo da opišemo i pomognemo koliko znamo ! :D Tako da stvarno ne bude pčelara koji se barem jedanput nije okušao u kalemljenju jer je to vještina koju svatko može savladati, barem što se tiče članova našeg foruma. Ostali neka se snalaze... :lol: :roll: ;)

I moj voćarski put bio je sličan tvome jer sam stalno inzistirao na samostalnosti pa mi je uvijek bilo draže nakalemiti nešto sam, nego tražiti po trgovinama i rasadnicima. U brdu je od pokojnog punca ostala knjižica naziva "Mala škola kalemljenja" ili tako nekako i odatle sam usvojio prve informacije. Iako sam rođen na selu, odrastao sam u gradu pa mi je to sve bilo potpuno novo, neki drugi svijet...

Prvi pokušaji kalemljenja bili su 2003. godine: kruška kao kalem-grančica i glog kao podloga, ukupno 3 komada. Nažalost, NIJEDAN od ta 3 kalema nije uspio jer sam sve radio u proljeće - i presadio glog iz šume na imanje i odmah ga kalemio. Taj prvi promašaj nije me obeshrabrio, već sam nabavio (kupio) još literature pa sam još malo proširio vidike. Stoga sam shvatio da je puno veća mogućnost uspjeha ako se podloge presađuju u jesen, u vrijeme mirovanja vegetacije. Tako sam i napravio, presadio sam oko 40-ak mladica divljih jabuka i samo dvije mladice divlje kruške.

Na proljeće sam to kalemio - kalemi jabuka su se primili u oko 90% slučajeva, a od one dvije kruške jedan kalem se primio, a drugi ne. Imanje su nakon toga posjetili naši prijatelji iz sela (Andrija i Lepa) koji su cijeli život proveli na plantažama i koji te radnje imaju u malom prstu.

Godila mi je njihova pohvala, ali sam pokazao želju za daljnjim usavršavanjem pa sam htio savladati i tehniku okuliranja voćaka kako bih odmah iste godine imao još nekoliko pokušaja ako kalemljenje (obično) u ožujku ne uspije.

No, sam postupak okuliranja pokazao mi je Andrija na jednoj grančici jabuke i to mi nekako bolje leži nego kalemljenje.

Ove godine imam nekoliko dobrih podloga jabuke koje mislim kalemiti.

Nadam se da će Sanja biti raspoložena za snimanje videa... :roll: :lol: :bananas

:krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la vupi » 12 sij 2012, 18:00

Pratim i dodajem za one koji neznaju :
U proljeće ide cijepljenje na grančicu ( jednogodišnja plemka se kalemi na odgovarajuću podlogu ) ali ima jedan mali trik
koji veoma pomaže u primanju plemke : plemke se narežu još u toku zime i kao takove stave u PVC vrečicu pa u obični hladnjak (nikako u zamrzivač ).
Takove plemke čekaju u hladnjaku dok na podlozi ( koja je posađena prošle godine ) dobro ne NABREKNU pupovi ( ne da se otvore ,jer je onda prejak uzgon sokova iz korjena pa bi moglo doći do zagušenja plemke i odbacivanja pupova na plemki .Opet tajming . :o
Takovim trikom dobijemo bolje primanje plemke ,jer čim se nakalemi sokovi već kolaju i bolje kalusiraju spoj plemke i podloge .

na okuliranje - postoji na BUDNI PUP i na SPAVAJUĆI PUP i kalemljenje ide u 7 mjesecu na budni pup a u 8 na spavajući pup .
Ovo nisam nikada radio na voću ali su oba načina dobra .(ruže sam kalemio na spavajući pup i to uspješno )

Najveća prednost vlastitog cijepljenja je u tome što ćete tada SIGURNO dobiti baš ono što ste željeli .
Jer ako se kupi gotova vočka ,onda treba čekati nekoliko godina pa onda vidjeti što se ima ???
vupi

PostPostao/la franevrs » 12 sij 2012, 19:32

Bskve, trešnje,višnje sve sam počeo kalemiti ili navrćati kako mi kažemo i to na spavajući pup kod
mene oko 15. 09.

pozz......
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la vupi » 12 sij 2012, 20:08

franevrs je napisao/la:Bskve, trešnje,višnje sve sam počeo kalemiti ili navrćati kako mi kažemo i to na spavajući pup kod
mene oko 15. 09.

pozz......

Lokacija je važna za datum radnje -klima ,temperatura,vlaga ....

Pitanje:
Kada otpadne peteljka ispod pupa od plemke a pup bude zelen a ne suh ( znak da je kalemljenje uspjelo )
kada odrežeš iznad pupa -dali iste godine pred zimu ili na proljeće ?
vupi

PostPostao/la DB_happy » 12 sij 2012, 21:58

vupi je napisao/la:Pratim i dodajem za one koji neznaju :
U proljeće ide cijepljenje na grančicu ( jednogodišnja plemka se kalemi na odgovarajuću podlogu ) ali ima jedan mali trik
koji veoma pomaže u primanju plemke : plemke se narežu još u toku zime i kao takove stave u PVC vrečicu pa u obični hladnjak (nikako u zamrzivač ).
Takove plemke čekaju u hladnjaku dok na podlozi ( koja je posađena prošle godine ) dobro ne NABREKNU pupovi ( ne da se otvore ,jer je onda prejak uzgon sokova iz korjena pa bi moglo doći do zagušenja plemke i odbacivanja pupova na plemki .Opet tajming . :o
Takovim trikom dobijemo bolje primanje plemke ,jer čim se nakalemi sokovi već kolaju i bolje kalusiraju spoj plemke i podloge .

na okuliranje - postoji na BUDNI PUP i na SPAVAJUĆI PUP i kalemljenje ide u 7 mjesecu na budni pup a u 8 na spavajući pup .
Ovo nisam nikada radio na voću ali su oba načina dobra .(ruže sam kalemio na spavajući pup i to uspješno )

Najveća prednost vlastitog cijepljenja je u tome što ćete tada SIGURNO dobiti baš ono što ste željeli .
Jer ako se kupi gotova vočka ,onda treba čekati nekoliko godina pa onda vidjeti što se ima ???

Vupi, sve si ovo odlično objasnio - pčelarima koji se žele okušati u ovim vodama neće trebati nikakva druga literatura osim ovih tekstova na AA Forumu ! 8-)
Evo upravo ovih dana razgovaram s prijateljem pčelarom o pohrani plemki jer on radi na isti način kao i ti, dok ja do sada nisam ništa spremao već sam sve odrađivao u jednom danu, obično u drugoj polovici ožujka. Andrija me je naučio da najveću moguću pažnju moram posvetiti zračnosti, tj. nakon operacije kalemljenja spojevi plemke i podloge MORAJU se hermetički zatvoriti kalemarskim (voćarskim) voskom, inače je sav trud uzalud... :(

No, zadnja akcija kalemljenja jabuka prije par godina nije mi uspjela - primilo se jedva oko 40% kalema, a slijedeće godine još su se neki osušili pa je postotak pao na 1/4. Pretpostavljam da dio neuspjeha snosi i odabrani dan radova jer je po biodinamičkom kalendaru taj trenutak bio izrazito nepovoljan za takve aktivnosti. Sanja i Simona upozorile su me na tu činjenicu, ali ja nisam imao drugog slobodnog dana, pa je ispalo tako kako je - loše...

Stoga sada mijenjam strategiju:

1. Ovaj vikend pripremit ću si potreban broj kalem-grančica i spremiti u hladnjak kako ti radiš.
  2. Sanja će postavljati na naš forum biodinamički kalendar za svaki nadolazeći mjesec. Tako ćemo imati informacije koji su dani na zemlji u skladu sa zvijezdama. :D
  3. Za kalemljenje ću koristiti samo one podloge koje su dovoljno ojačale - u pravilu, mladica u zoni spajanja ne bi trebala biti ispod 1 cm promjera, najbolje oko 2 cm.
  4. Sve one podloge koje ću presađivati ili sada ili u veljači, ostavit ću za okuliranje. Okuliranje na budni pup provodim od kraja svibnja pa sve do sredine srpnja, otprilike. Do sredine kolovoza ili čak do njegovog samog kraja provodim okuliranje na spavajući pup - tako u toku samo jedne sezone na jednoj podlozi mogu imati 5-6 pokušaja i uspješan rezultat teško da može izostati... :)
  5. Na kraju, preostaje mi samo odabrati pravi dan u ožujku po biodinamičkom kalendaru i to je sve !

vupi je napisao/la:Pitanje:
Kada otpadne peteljka ispod pupa od plemke a pup bude zelen a ne suh ( znak da je kalemljenje uspjelo )

Ako je okuliranje na budni pup, podlogu ne režem odmah kad je vidljivo da se pup primio već čekam da se mladica malo razjača. :bananas Nemoj zaboraviti da na podlozi ostavljam 2-3 lista koji hrane i podlogu i pup pa bi preuranjeno rezanje podloge imalo samo negativne posljedice.

Kod okuliranja na spavajući pup tekuće godine ne poduzimam NIŠTA, već sve prolongiram za slijedeće proljeće i čekam da se pup razvije u koliko-toliko solidnu mladicu pa tek onda režem višak podloge - obavezno ukošeno...

:krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la dbhappy_mamma » 12 sij 2012, 22:11

slika

Evo dečki, da vam se nađe pri ruci dok ne izađe hrvatska verzija 8-)
Imagine all the people living life in peace...
dbhappy_mamma

PostPostao/la franevrs » 12 sij 2012, 22:32

vupi je napisao/la:
franevrs je napisao/la:Bskve, trešnje,višnje sve sam počeo kalemiti ili navrćati kako mi kažemo i to na spavajući pup kod
mene oko 15. 09.

pozz......

Lokacija je važna za datum radnje -klima ,temperatura,vlaga ....

Pitanje:

Što se lokacije tiče, otok Brač, mikro lokacija vrh Brača Gornji Humac 450/nm.

Uvjek kod navrćanja na spavajući pupak se spominje primanje pupka, ja mislim da se prima u tom
trenutku kora i kad digneš gumicu ako je ona zelena postupak je uspio.
Skraćivanje vršim na prolječe kad krene mladica iz pupka, mislim da se nebi trebali kasniti sa prikraćivanjem
radi toga da mladica dobije što više sokova.
Prošlih godina imao sam situaciju da mladica krene 5-6 cm i onda se osuši, a nije bila prikraćena. Inače
svih ovih godina trebao sam par dana prije postupka dobro zalijevat podlogu jer je uvjek suša.

pozz........ :krigle :krigle
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la zarkodj » 14 sij 2012, 18:02

zarkodj

PostPostao/la franevrs » 15 sij 2012, 21:12

Danas početak formiranja novog vinograda :D :D
Fotografija0029.jpg
prije
Fotografija0029.jpg (149.53 KiB) Pogledano 6236 put/a.
Fotografija0030.jpg
poslije a kad će degustacija.......vidit ćemo
Fotografija0030.jpg (156.19 KiB) Pogledano 6236 put/a.

:krigle :krigle ovo može biti i vincek
Frane Vrsalović
franevrs

Sljedeća

Natrag na Voćarstvo i kalemljenje

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.