Prirodno pčelarenje

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Prirodno pčelarenje

PostPostao/la tomato_sb » 12 vel 2019, 12:53

Debejac je napisao/la:"Paradajz" reče:
Stariji pčelari su u pletarama podrezivali saće ili podnacivali tzv. podmete kako bi zaposlili mlade mčele na gradnji saća i odgađali rojenje...

To je bilo tada jer nisu znali za ovo naše sada. I sada pčelari rade isto samo na niz drugih načina jer i ti stari pčelari držali su pčele iz istog razloga iz kojeg ih i sadašnji pčelari drže. Slažeš se? I, ne zamjeri na šali: tomato-paradajz.

Pozdrav, svako dobro!

Slažem se, naravno, stari pčelari radili su podrezivanje saća ili stavljali podmete da bi odgodili rojenje (ne spriječili) Ovo sam naveo iz razmišljanja o kretanju pčela u duplji tijekom aktivne sezone (odozgo prema dolje), i iz želje da se pokušam približiti prirodnom ponašanju pčela, odnosno da ga probam iskoristiti na komercijalni način, onako kako meni odgovara.

A za nadimak, :D , ma ne ljutim se, ne daj Bože... Nadimak je takav kakav je zbog mog imena i prezimena, ali volim ja i paradajz... :krigle
tomato_sb

PostPostao/la Debejac » 12 vel 2019, 23:50

Crni:
Velim da sam baš to ja reko u komentaru :D

E, onda sam ja tgo previdio. Oprosti siromaku koji ne vidi sunce u mraku.
Kako si? Pčele? Budućnost? E-hej, ima tu priče i priče.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 12 vel 2019, 23:56

Tomato:
Slažem se, naravno, stari pčelari radili su podrezivanje saća ili stavljali podmete da bi odgodili rojenje (ne spriječili) Ovo sam naveo iz razmišljanja o kretanju pčela u duplji tijekom aktivne sezone (odozgo prema dolje), i iz želje da se pokušam približiti prirodnom ponašanju pčela, odnosno da ga probam iskoristiti na komercijalni način, onako kako meni odgovara.

A za nadimak, :D , ma ne ljutim se, ne daj Bože... Nadimak je takav kakav je zbog mog imena i prezimena, ali volim ja i paradajz... :krigle

Cijenim to što voliš tragati. Među dobrim si ljudima ovdje, konsultuj ih i nema da fali. Sretno!

Pozdav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la crnii » 27 tra 2019, 18:45

Kako se pčele pozicioniraju u prirodi, u šupljini drveta, kamena i sl.?

Leglo je u centru, hrana je ljevo-desno i iznad legla.

Sada na bagrem idem bez MR.
Povadio proljetni med, gdje je bilo, 5 legla dolje, 4 u drugom nastavku, u trećem u centar, 2 medna okvira.

U sva 3 nastavka satne idu ljevo-desno.
Ostatak je sve prazno sače.

I da.. na kontejneru mi idu 3 nastavka.
Da može 4 nastavka, drugačije bi ponešto.

Ako zamedi, biće sve ok.
Ako ne zamedi, biće rojeva.

Inače,
proljetni med što sam vadio, nije vrcano, nego je ostavljeno novim zajednicama/nukleusima, sada formiranima, na čuvanje i poklapanje.
Neke su imale legla, na 12-13 okvira ga raširile.

pozz :krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la crnii » 27 tra 2019, 19:21

E sad,
to da pčele hranu trpaju ljevo-desno i iznad legla, vrijedi za med.
Za burne paše, tipa bagrem, donešeni nektar trpaju gdje stignu, ali ga prerađujući, polako stavljaju iznad legla i ljevo-desno od legla.
Bar ja tako mislim.

Po pitanju peludi, situacija je drugačija.
Pelud pčele stavljaju do legla, ljevo-desno, ali ga ne nose iznad.
Rado ga za trajno odlažu ispod legla.

Ovo za pelud sam se sam uvjerio, kada bi maticu greškom stavio iznad matične.
Ispod bi bilo krcato s peludi.
Onaj Renson i 30.000 ćelija legla radi na tom principu.

A iz tog razloga, na kestenovoj paši, koja je bogata s peludi, MR mora ići na prvi nastavak.
Da nema matične, matica odluta gore, pčele dolje natrpaju pelud i blokiraju je.
Zato Vupi na kestenu, MR stavlja na prvi nastavak!?

Ovo sve što je napisano u ovom postu, ne mora biti uopće točno, ispravite me ako griješim.

:krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la vupi » 28 tra 2019, 10:17

Crni ;

Sve je to otprilike točno , ali su male razlike kod pojedinih zajednica , jer se ne ponašaju sve zajednice jednako :!:
Neke zajednice ŠKOLSKI rasporede leglo,pelud i med a neke to razbacaju po cijeloj košnici , pa tu ne vrijede nikakva pravila .

Trenutno je važno imati VOJSKU koja će u pravo vrijeme odraditi svoj posao , a raspored okvira sa hranom i leglom je manje bitan .
Najvažnije je pripremiti dovoljno praznog prostora u košnici a ostalo je sve lako / ako zamedi / .. :D
Naravno i rojevo stanje treba na vrijeme otkloniti ,jer je to prvi i glavni preduvjet za uspjeh !!! 8-)

vupi

PostPostao/la crnii » 28 tra 2019, 23:11

Da,
ove godine mi repica nije bila "pod nosom", nisam ni selio na repicu.
Pokupile su voćkovca i manje repice.. jednostavno repice nije bilo zasijano u okruženju.

Interesantno,
u nizu, svaku drugu košnicu sam izmicao.
Od 2, ostavljao jaču, slabiju na novo mjesto na pčelinjsku.

Sve tako ostavljene su donijele višak meda, od 4-5 okvira do 2 nastavka.
Taj med još nije poklopljen, zato i mislim da nema puno repice.. slabo se "zgušnjava" i kaplje.
Nije moguće otresanje pčela, jer curi.

Negdje mi se nije dalo izmicat, od 2 ostavljat 1 i u takvima nema viška meda ni u jednoj od te dvije.
Što su donijele, to su i potrošile.

Jake i samo još jače donose višak meda.
Ovo je samo još jedna potvrda te tvrdnje.

pozz :krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la vupi » 29 tra 2019, 08:57

Crni ;

Neznam kada si izvršio to izmicanje / spajanje zajednica ,ALI
Predpostavljam da si to uradio za vrijeme voćkove paše ,jer kažeš da sada u njima ima viška meda koji nije poklopljen.
Po meni si ovo izmicanje trebao uraditi TEK za vrijeme bagrema ,odnosno na samom početku UNOSA bagrema ,
jer bi tada ostavljena zajednica preuzela sve sabiračice od zajednice koja je premještena na novo mjesto .
I još nešto , zajednice kojima pripajaš letačice trebale bi biti obojene istom bojom ,jer u protivnom imaš zbunjene pčele i
one traže prvu sljedeću iste boje pa tako ne dobiješ potpuno spajenje kako si zamislio .
Još je bolje ako od zajednice koju želiš ODMAKNUTI uzmeš SVO ZATVORENO leglo na cca 15 dana prije bagrema ,a na početku bagrema ju potpuno izmakneš i uzmeš joj ostatak sabiračica .
Time dobiješ PUNI efekt DVOKOŠNIČKOG pčelarenja .
Treba imati na umu da nije dovoljno zajednici pripojiti SAMO sabiračice jer bi tako bio određeni manjak kućnih pčela koje trebaju preraditi donešeni nektar !!!!
Odmaknuta zajednica se do jeseni razvije za samostalno zimovanje.

P:S:

I još bi bilo dobro kada bi matica u proizvodnoj zajednici bila MLAĐA a odmaknuta STARIJA ,jer mlađa matica ima slabiji rojevi nagon .... :idea:

vupi

PostPostao/la crnii » 29 tra 2019, 11:12

E Vupi, lega moj, da ja mogu derat 4 nastavka u kontejneru, što bi to bila igranka.

Doduše,
išlo bi 3 nastavka + polunastavak, ali bi podnica trebala biti poklopna daska tj. 2 cm visine, a gore samo lesonit ili mreža.
Razmislit ću o tome za nagodinu.

Za ovo izmicanje, moguće da si u pravu.
Izmicanje je bilo.. pa prije 15-tak dana.. otprilike na pola voćne paše, šljiva je završila, višnja i jabuke su počele.

Ali,
što se desilo?
Slabija košnica je izgubila izletnicu koja je dodana jačoj.
Jače su donijele nešto voćkovca i od skoro svake je odvojen roj.. tj. 2-3 okvira legla.

Slabija, bez izletnica, dobila je 1 kg repice prošlogodišnje i pol litre sirupa svaki drugi dan.

Za 15 dana, dodana izletnica je odživjela svoje i gotovo da su košnice poravnate po snazi.

Ne baš da su poravnate, ali skoro, a zbog tog "nesretnog" 4-tog nastavka, očekujem da ću na pol bagrema, ako zamedi, cijeli treći nastavak skidat sa jakih i stavljati na slabije, a ovim "turbo" novi treći nastavak sa praznim saćem.

Odužih,
pozzz :krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

Prethodna

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.