Lipa i Kesten 2020

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Lipa i Kesten 2020

PostPostao/la Oskar2011 » 24 lip 2020, 19:51

Pozdrav svima, dugo me nije bilo na forumu. Baš sam se sada vratio sa pčelinjaka i moram reci da sam zadovoljan jer plasio sam se da ce ova godina biti katastrofa ali hvala bogu prevario sam se. Nastavci na lr kosnicama su popunjeni pa sam morao prosirivati na treci nastavak. Kod mene nema kestena a kako sve kasni tako i lipa, pocela je mediti pred tjedan dana. Nadam se da ce ovo vrijeme potrajati pa da spasimo sezonu i napunimo bacve. Lp i medno
Oskar2011

PostPostao/la Dario22 » 24 lip 2020, 20:22

Danas prvi miran i sunčan dan, gledao sam medišta i ima dosta popunjenih polunastavaka i farrara tako da je za sada u redu ali treba nam još par mirnih dana da to popune do kraja a onda idem u krađu meda i nakon toga ide zlatošipka i sirupanje. Kestena je sve manje, vidim ima djeteline i nešto kupine, pokoja lipa.
Dario22

PostPostao/la Dario22 » 27 lip 2020, 19:44

Danas je malo puhala južina ali podnošljivo. Šume mirišu i zuje, vrijeme vruće i sparno. Veći dio kestena prolazi ali još se dio drži. Kotlinski je preživio mrazeve na mom području tako da je on sada u cvijetu i brdskog još ima. Ovo bi bio četvrti udarnički dan i onih 5,6 dana prije i med se lagano deblja po raznim nastavcima. Koliko gledam javnu vagu, jučer je bio udarni dan u Kostajnici 5+ kila. Tako da je vjerojatno slično bilo i kod mene, bar što se tiče jačih zajednica.

Dugoročna prognoza pokazuje dobro vrijeme još 3-4 dana a moja je procjena da bi ovako trebalo biti još bar dva dana a onda kreće pad prinosa.

Inače pčelinjak intenzivno miriši po kestenu što se rijetko događa da baš tako jako miriši, što je dobar znak. S obzirom da je bagrema po tim nastavcima bilo minimalno moguće da ove godine bude čišći kesten što ne bi bilo loše ipak je to najzdraviji med.
Dario22

PostPostao/la Oskar2011 » 29 lip 2020, 13:11

Uh sto je vruce :o. Sad sam pregledavao zajednice i ugodno sam iznenađen. Tu i tamo neka nije odradila domacu zadacu i nije napunila nastavak do vrha, ostale hvala bogu jesu. Nastavci su vecim dijelom puni. Sad samo da ga izventiluraju i zatvore i slijedi moj fizicki rad. Nisam siguran koliko po ovoj sparini lipa medi ali meni se cini da pcele jos uvijek idu lijepo. Zelim svima ostalima kao i meni medno :love . Ako smo na bagremu vec fulali lipa i kesten ce nam vratiti osmjeh na lice :bananas :krigle
Oskar2011

PostPostao/la Dario22 » 30 lip 2020, 08:54

Da, moram i ja reći da sam ugodno iznenađen, od gladnih pčela sve se promijenilo u tjedan dana. Sada možemo samo žaliti za ona tri dana u sred kestena sa kišom i pljuskovima, da toga nije bilo rezultati bi bili još i bolji. Iako kod mene ima nešto zajednica sa polupraznim medištima ali to su razrojene ili izrojene zajednice. Vidjeti ćemo kod vrcanja kakvi su stvarni rezultati ali za sada barem vizualno sa kesten-lipa pašom moram biti zadovoljan.

Jučer je puhalo i pčele su slabije išle, za sada(danas) je mirno i pojedini dijelovi šume još zuje tako da su to zadnji trzaji na mom području ali od viška glava ne boli.
Dario22

PostPostao/la vupi » 06 srp 2020, 09:23

Kakva je situacija sa vrcanjem kestena ?
Dali je poklopljen i dali ga uopće ima za vrcanje ?
Nisam trenutno u mogućnosti provjeriti stanje pa zato pitam ....
Za 2- 3 dana se vraćam pa .....

:krigle
vupi

PostPostao/la Dario22 » 06 srp 2020, 12:08

Neki su krenuli sa vrcanjem(Lr nastavci), ja krećem od sutra. Kod mene je veći dio okvira u medištima poklopljen od 100-70% ali govorimo o farraru i polunastavcima, okviri u Lr nastavcima su kod mene još 50% osim jednog ili dva gdje su 100- 90% (to je ostatak od bagrema). Ima farrara i polunastavaka koji još nisu poklopljeni ni 50% ali to ću rješavati za 4-7 dana. Ništa ne gubimo ako par dana kasnije vrcamo jer velikog unosa više nema (tek toliki da ne papaju naš med) a i bolje da ga poklope kako bog zapovijeda.
Dario22

PostPostao/la Oskar2011 » 10 srp 2020, 20:18

Pozdravljam sve kolege na forumu. Evo malo da se i ja javim s novostima s pcelinjaka. Počeo sam vrcati lipu o za sada sam super zadovoljan s rezultatima, prosjek po kosnici je 21 kg sto je iznad mojih ocekivanja jer sam mislio da nece biti bas neka godina :love . Vidjet cu hoce li se tako nastaviti a ako bude tako ja nikad sretniji :D
Uglavnom dobro je. Kako ste vi zadovoljni i daje li kod vas iste rezultate?
Oskar2011

PostPostao/la Tokito1969 » 11 srp 2020, 13:41

Super, kod mene nema ni 2,1 kg po košnici... čekam zlatošipku...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la Dario22 » 12 srp 2020, 12:18

Kod mene 300kg izvađeno, očekujem još 100kg. Prevladava kestenov med i ove godine je dosta čist iako i kod mene ima lipe, kupine itd. Ima i nešto miješanog. Ne mogu procijeniti po košnici koliko sam dobio već sam uzimo od svake gdje je bilo puno medište. Neke nisu imale ništa(par okvira), druge pun nastavak ili farrar. Ja sam zadovoljan s obzirom da kesten posljednjih godina baš i ne medi previše, ove godine kao da je bio na atomski pogon, tako da su pčelari oko Kostajnice vjerojatno slavili. :krigle
Dario22

PrethodnaSljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.